Matošević rekord i šesto mjesto

Najboljih 10,000 metara u karijeri istrčala je Matea Matošević u finalu Europskog prvenstva za natjecatelje do 23 godine u Ostravi, 21-godišnja Zagrepčanka je svoj osobni i hrvatski mlađeseniorski rekord poboljšala za više od minute i rezultatom 34:28,94 zauzela odlično šesto mjesto među 14 natjecateljica koje su završile utrku.

Matea Matošević je do Ostrave najbržu utrku na 10,000 metara istrčala 22. travnja u Domžalama i hrvatski rekord u kategoriji mlađih seniorki postavila na 35:33,39, ali najbolje je sačuvala za Europsko prvenstvo za natjecatelje do 23 godine koje se od četvrtka do nedjelje održava u Ostravi.

21-godišnja Zagrepčanka je na listi 16 prijavljenih natjecateljica imala 13. najbrži rezultat, ali u Ostravi se probila među šest najbržih u Europi. U izvrsnoj utrci koju je s novim rekordom europskih prvenstava (32:18,05 je za gotovo 20 sekundi brže od rekorda Olivere Jevtić iz Göteborga 1999. godine) odnijela Azerbajdžanka Layesh Abdulajeva Matošević je odgovorila izazovu, poput još sedam rivalki istrčala je novi osobni, a samim tim i novi državni rekord.

Rezultat iz Domžala poboljšala je za više od jedne minute, 35:33,39 spustila na 34:28,94 i među 14 natjecateljica koje su završile utrku (Erdogan je odustala, a Kröckert zaradila diskvalifikaciju) osvojila šesto mjesto iza još i srebrne Ljudmile Kovaljenko (33:35,36), brončane Catarine Ribeiro (34:10,39), Lise Hahner na četvrtom (34:12,05) i Ouranije Rebouli na petom mjestu (34:15,15).

Na stazu je izašao i Hrvoje Udiljak i svoj nastup na 200 metara završio u kvalifikacijama. 20-godišnjak je u prvoj kvalifikacijskoj skupini istrčao 31 stotinku sporije od osobnog rekorda postavljenog u Mariboru prošlog tjedna i iza Stevena Colverta (20,95), Izzeta Safera (21,03), Petra Kremenskog (21,04), Ivana Ramosa (21,26) i Alexa Da Canala (21,34) zauzeo šesto mjesto u skupini i 20. ukupno.

Svih petero u skupini bržih od Udiljka prošlo je dalje, a posljednji vlak u polufinale uhvatio je Robin Erewa s 21,52 četiri stotinke ispred Udiljka.

Europska prvakinja na 100 metara je Andreea Ograzeanu (11,65), na 800 metara Jelena Aržakova (1:59,41), u bacanju diska Julia Fischer (59,60 m) i u troskoku Paraskevi Papahristou (14,40 m), a europrski prvak na 100 metara James Alaka (10,45), na 800 metara Adam Kszczot (1:46,71), u skoku u dalj Aleksandr Menkov (8,08 m) i u desetoboju Thomas Van Der Plaetsen (8157).