Sportnet forum

Dobrodošli na najbolji hrvatski sportski forum!

Ligaški vremeplov

samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
29. siječnja 2011. u 20:46
Sezona 1946/47 - prvi deo

Najzad dolazimo na teren, mnogima znan, a to je početak priče o Dinamu, Crnemoj zvezdi i Partizanu i nastavak one o Hajduku


Prva savezna liga


Vreme: 25.avgust 1946 – 12.juli 1947. godine

 

Prvo posleratno klupsko prvenstvo države održano je po sistemu lige od 14 članova.

Liga je formirana nakon takmičenja po republikama i dodatnih kvalifikacija tako što su pravo učešća stekli:

a)  prvaci republika:

  • Crvena zvezda (Beograd), prvak Srbije
  • Hajduk (Split), prvak Hrvatske
  • Železničar (Sarajevo) prvak Bosne i Hercegovine
  • Nafta (Lendava), prvak Slovenije
  • Pobeda (Skoplje), prvak Makedonije
  • Budućnost (Titograd), prvak Crna Gore
  • Spartak (Subotica), prvak Vojvodine

b) drugoplasirani timovi

  • Železničar (Niš), promenio ime u 14.oktobar - lige Srbije
  • Dinamo (Zagreb) - lige Hrvatske

c) pobednik kvalifikacija:

  • Metalac (Beograd) trećeplasirani sa prvenstva Srbije, pobednik saveznik kvalifikacija

d) odlukom

  • Partizan (Beograd), predstavnik Jugoslovenske Armije
  • Kvarner (Rijeka) prvak teritorije Istre

e) naknadno:

  • Lokomotiva (Zagreb), trećeplasirani sa prvenstva Hrvatske i finalista saveznih kvalifikacija
  • Ponziana (Trst), predstavnik slobodne teritorije Trst

 

Savezne kvalifikacije za ulazak u ligu za sezonu 1946/47:

 

21.07. 1946   Niš: Lovćen (Cetinje) – Makedonija (Skopje)              3:0 (par forfe)

21.07. 1946   Sisak: Borac (Banja Luka) – Železničar (Maribor)        2:0

 

28.07. 1646   Cetinje: Lovćen (Cetinje) – Borac (Banja Luka)           5:1

28.07. 1946   Novi Sad: Sloga (Novi Sad) – Metalac (Beograd)        0:2

04.08. 1946   Banja Luka: Borac (Banja Luka) – Lovćen (Cetinje)       1:5

06.08. 1946   Beograd: Metalac (Beograd) – Sloga (Novi Sad)         1:1

 

11.08. 1946   Cetinje: Lovćen (Cetinje) – Metalac (Beograd)              0:2

15.08. 1946   Beograd: Metalac (Beograd) – Lovćen (Cetinje) 6:3

 

18.08. 1946   Zagreb: Lokomotiva (Zagreb) – Metalac (Beograd)       0:2

22.08. 1946   Beograd: Metalac (Beograd) – Lokomotiva (Zagreb)    2:0

 

Pobednik saveznih kvalifikacija je bio Metalac (Beograd), naknadno se u Saveznu ligu uključila i Lokomotiva (Zagreb), finalista saveznih kvalifikacija.

 

Napomena: 21.10.1946.godine na plenarnom sastanku Fiskulturnog saveza Jugoslavije doneta je odluka da Tršćansko radničko društvo Poncijana učestvuje,kao gost u saveznoj fudbalskoj ligi. Osnovano je neposredno posle Prvog svetskog rata u predgrađu Trsta – Poncijani.

U ligu se uključila 1.novembra 1946.godine i prvu utakmicu odigrala u Zagrebu protiv Lokomotive (2:2). Lokomotivi je to bila već osma prvenstvena utakmica.

 

1

Partizan, Beograd

26

23

1

2

77:17

+60

47

2

Dinamo, Zagreb

26

19

4

3

81:26

+55

42

3

Crvena Zvezda, Beograd

26

18

2

6

66:23

+43

38

4

Hajduk, Split

26

16

4

6

57:21

+36

36

5

Metalac, Beograd

26

13

3

10

40:35

+5

29

6

Spartak, Subotica

26

11

6

9

40:34

+6

28

7

Lokomotiva, Zagreb

26

10

4

12

34:43

-9

24

8

Pobeda, Skoplje

26

8

6

12

41:49

-8

22

9

Kvarner, Rijeka

26

7

7

12

27:42

-15

21

10

Budućnost, Titograd

26

7

6

13

44:54

-10

20

11

Poncijana, Trst

26

9

2

15

35:50

-14

20

12

Željezničar, Sarajevo

26

7

4

15

31:54

-23

18

13

14. oktobar, Niš

26

4

5

17

26:76

-50

13

14

Nafta, Lendava

26

3

0

23

13:88

-75

3

 

Liga se smanjuje na deset klubova.

v      Šest klubova: Partizan (Beograd), Dinamo (Zagreb), Crvena zvezda (Beograd), Hajduk (Split), Metalac (Beograd) i Spartak (Subotica) i naredne sezone igraju u ligi – direktno

v      Sedmi član: pobednik utakmice Lokomotiva (Zagreb) – Kvarner (Rijeka)

v      Osmi član: pobednik kvalifikacija za republičkih predstavnika za savezni kup (Torpedo, Sarajevo – Sloga, Novi Sad

v      Deveti član: pobednik utakmice Pobeda (Vardar, Skoplje) – poraženi kvalifikacija za republičkih predstavnika za savezni kup (Sloga, Novi Sad)

v      Ponciana (Trst), po direktivi – kao gost

 

Ispali: Nafta (Donja Lendava), 14.oktobar (Niš), Železničar (Sarajevo), Budućnost (Titograd) – direktno i Kvarner (Rijeka), posle kvalifikacija.

Novi članovi: SDM Sarajevo (ranije Torpedo)

Napomene:

  • Sredinom jula 1947.godine Pobeda je posle fuzije sa Makedonijom promenila ime u Vardar
  • Pre početka prvenstva Gradski i Okružni odbor fiskulturnog saveza Srbije u Nišu doneli su odluku o fuziji niških fiskulturnih društava u jedno centralno društvo. Železničar, Jedinstvo i Radnički održali su zajedničku skupštinu, izvršili fuziju i konstituisali se u jedinstveno društvo pod nazivom FD „14.oktobar“ u želji da se na taj način trajno obeleži dan oslobođenja Niša.

 

Rezultati po kolima:

 
1.KOLO 24/25.avgust 1946.
Metalac – Željezničar                                 4:1 – 24.avgust 1946. – prva utakmica  
14. oktobar – Lokomotiva                           2:1        
Spartak – Crvena Zvezda                           1:3        
Partizan – Pobeda                                     1:0        
Budućnost – Dinamo                                  2:2  
Nafta – Hajduk                                         1:3  
l
2.KOLO 01.septembar 1946.      
Partizan – Budućnost                                 6:1        
Pobeda – Metalac                                     1:2        
Željezničar – 14. oktobar                            3:0        
Hajduk – Spartak                                      5:0        
Lokomotiva – Nafta                                   3:1        
Crvena Zvezda – Dinamo                            0:1
 
3.KOLO 08.septembar 1946. 
Dinamo – Hajduk                                       0:1 
Partizan – Metalac                                    2:1        
14. oktobar – Pobeda                                2:2        
Nafta – Željezničar                                    2:1        
Spartak – Lokomotiva                                4:0        
Crvena Zvezda – Budućnost                        3:1    
 
4.KOLO 15.septembar 1946.      
Pobeda – Nafta                                        6:0        
Lokomotiva – Dinamo                                 1:2 
Hajduk – Crvena Zvezda                             5:0        
Željezničar – Spartak                                 0:2        
Partizan – 14. oktobar                               5:1
Budućnost – Metalac                                 1:2 – igrano 16.oktobra 1946.
 
5.KOLO 22.septembar 1946.      
Dinamo – Željezničar                                  9:1 
14. oktobar – Metalac                                0:0        
Crvena Zvezda – Lokomotiva                       4:0        
Spartak – Pobeda                                     2:1
Budućnost – Hajduk                                   0:5 – igrano 15.decembra 1946.
Nafta – Partizan                                       0:2 – igrano 22.decembra 1946.
 
NAPOMENA: Od 06.oktobra u Ligu se uključila ekipa Kvarner iz Rijeke. 
 
ZAOSTALE UTAKMICE 
Pobeda – Kvarner                                      2:0 – igrano 13.oktobra 1946.              
14. oktobar – Kvarner                                1:1 – igrano 16.oktobra 1946.  
Hajduk – Kvarner                                      1:0 – igrano 20.oktobra 1946.  
          
6.KOLO 27.oktobar 1946.       
Budućnost – Željezničar                             2:0        
Spartak – Metalac                                                 4:2        
Partizan – Dinamo                         5:1   
Pobeda – Crvena Zvezda                            1:4
Lokomotiva – Hajduk                                  0:0
Kvarner – Nafta                                        4:1 – igrano 31.oktobra 1946.    
    
NAPOMENA: Od 30.oktobra u Ligu se uključila ekipa Ponziana iz Tsta. 
7.KOLO 03.novembar 1946.      
Crvena Zvezda – Ponziana                          5:0        
Lokomotiva – Pobeda                                 2:0        
Kvarner – Partizan                                     0:3        
Hajduk – Željezničar                                  3:0        
14. oktobar – Spartak                                2:1        
Dinamo – Metalac                                     3:1
Nafta – Budućnost                                    2:0 – igrano 14.novembra 1946.
 
ZAOSTALE UTAKMICE
Lokomotiva – Ponziana                               2:2 – igrano 30.oktobra 1946.
14.oktobar – Crvena Zvezda                       0:5 – igrano 31.oktobra 1946. 
Nafta – Metalac                                        1:3 – igrano 07.novembra 1946.        
Partizan – Spartak                                     1:0 – igrano 07.novembra 1946.       
Ponziana – Budućnost                                0:3 – igrano 10.novembra 1946.        
Željezničar – Pobeda                                 1:1 – igrano 10.novembra 1946. 
 
8.KOLO 17.novembar 1946.       
Dinamo – Spartak                                      3:0 
Crvena Zvezda – Metalac                           1:3        
Kvarner – Budućnost                                 2:2 
14. oktobar  - Nafta                                  0:1        
Željezničar – Lokomotiva                            4:1        
Pobeda – Hajduk                                       1:1
Ponziana – Partizan                                   0:2 – igrano 15.decembra 1946.   
 
9.KOLO 24.novembar 1946.     
Spartak – Nafta                                        4:3        
Dinamo – 14. oktobar                                 3:1
Željezničar – Ponziana                               0:1        
Budućnost – Pobeda                                  3:3 
Partizan – Crvena Zvezda                           3:4 – igrano 05.januara 1947.   
Hajduk – Metalac                                      2:0 – igrano 05.januara 1947.    
Kvarner – Lokomotiva                                0:5 – igrano ranije 06.oktobra 1946.
 
10.KOLO 01.decembar 1946.
Spartak – Kvarner                         1:1 
Nafta – Dinamo                                         0:6 
Hajduk – Partizan                                      0:1        
14. oktobar – Budućnost                            2:1        
Pobeda – Ponziana                                    3:1        
Metalac – Lokomotiva                                2:0        
Crvena Zvezda – Željezničar                       6:1
  
11.KOLO 08.decembar 1946.
Kvarner – Metalac                                     1:1
14. oktobar – Hajduk                                 0:4
Lokomotiva – Budućnost                             2:0
Pobeda – Dinamo                                      0:0
Spartak – Ponziana                                   1:0   
Željezničar – Partizan                                0:4 – igrano 23.februara 1947.
Crvena Zvezda – Nafta                              6:0 – igrano 23.februara 1947.
  
ZAOSTALE UTAKMICE
Metalac – Ponziana                                   3:1 – igrano 05.decembra 1946.                     
Kvarner – Željezničar                                 0:0 – igrano 15.decembra 1946.             
Kvarner – Dinamo                          1:3 – igrano 22.decembra 1946.
Ponziana – Hajduk                         1:0 – igrano 22.decembra 1946.        
Ponziana – 14. oktobar                              3:0 – igrano 05.januara 1947.              
Ponziana – Nafta                                      3:0 – igrano 08.januara 1947.        
Kvarner – Ponziana                                    3:0 – igrano 12.januara 1947.
Ponziana – Dinamo                                    0:4 – igrano 15.januara 1947.  
Lokomotiva – Partizan                                1:1 – igrano 16.februara 1947.
Kvarner – Crvena Zvezda                           0:2 – igrano 16.februara 1947.
 
12.KOLO 02.mart 1947.
Lokomotiva – 14. oktobar                           2:0  - igrano ranije 02.februara 1947.      
Nafta – Ponziana                                      0:3 pff. – 02.februar 1947.
Željezničar – Dinamo                                  1:3
Kvarner – Hajduk                                      1:1
Budućnost – Partizan                                 0:3
Crvena Zvezda – Spartak                           0:0
Metalac – Pobeda                                     4:1 – igrano ranije 18.oktobra 1946.
                              
13.KOLO 09.mart 1947.                  
Dinamo – Kvarner                          2:1 
Hajduk – Lokomotiva                                  4:0        
Crvena Zvezda – 14. oktobar                       8:0        
Željezničar – Budućnost                             3:2        
Partizan – Ponziana                                   2:1        
Nafta – Pobeda                                        1:2        
Metalac – Spartak                                                 2:2 
 
14.KOLO 16.mart 1947.       
Hajduk – Dinamo                                       2:1 
Metalac – Partizan                                    0:2        
Ponziana – Crvena Zvezda                          0:1        
14. oktobar – Željezničar                            2:2        
Budućnost – Nafta                                    9:0        
Kvarner – Spartak                         0:0        
Pobeda – Lokomotiva                                 3:0 
 
15.KOLO 23.mart 1947.       
Dinamo – Lokomotiva                                 4:0 
Željezničar – Kvarner                                 0:1 
Pobeda – Partizan                                     2:3        
Crvena Zvezda – Hajduk                             2:1        
Budućnost – Ponziana                                2:1        
Metalac – 14. oktobar                                2:0        
Nafta – Spartak                                        0:6 
 
16.KOLO 30.mart 1947.       
Dinamo – Partizan                         4:2 
Metalac – Kvarner                                     0:1 
Hajduk – Ponziana                         3:2        
Pobeda – 14. oktobar                                4:3        
Spartak – Budućnost                                 4:0        
Željezničar – Nafta                                    3:0 pff.
Lokomotiva – Crvena Zvezda                       0:1 – igrano 03.aprila 1947.
 
NAPOMENA: Ekipa Nafta iz Donje Lendave odustala od takmičenja.   
17.KOLO 13.april 1947.    
Spartak – Dinamo                                      1:1 
Partizan – Lokomotiva                                4:0        
Hajduk – 14. oktobar                                 4:0        
Metalac – Budućnost                                 1:0        
Ponziana – Kvarner                                    1:0        
Nafta – Crvena Zvezda                              0:3 pff.
Pobeda – Željezničar                                 2:1 – igrano 16.aprila 1947. 
 
18.KOLO 20.april 1947.       
Crvena Zvezda – Kvarner                           2:0 – igrano 19.aprila 1947.       
Partizan – Hajduk                                      2:0        
14. oktobar – Ponziana                              2:2        
Budućnost – Lokomotiva                             1:1        
Željezničar – Metalac                                 0:2        
Pobeda – Spartak                                     2:0        
Dinamo – Nafta                                         3:0 pff.
 
19.KOLO 27.april 1947.
Crvena Zvezda – Partizan                           0:1 
14. oktobar – Dinamo                                 1:2 
Hajduk – Budućnost                                   1:1        
Ponziana – Lokomotiva                               0:4        
Spartak – Željezničar                                 0:0        
Kvarner – Pobeda                                      3:0        
Metalac – Nafta                                        3:0 pff.
 
20.KOLO 18.maj 1947.
Dinamo – Pobeda                                      5:0  
Spartak – Hajduk                                      2:1        
Partizan – Kvarner                                     5:0        
Budućnost – 14. oktobar                            3:1        
Metalac – Crvena Zvezda                           1:0        
Ponziana – Željezničar                               2:1        
Nafta – Lokomotiva                                   0:3 pff.
 
21.KOLO 25.maj 1947.
Dinamo – Budućnost                                  7:1 
Kvarner – 14. oktobar                                2:1 
Željezničar – Hajduk                                  3:2        
Crvena Zvezda – Pobeda                            3:0        
Ponziana – Metalac                                   3:0        
Lokomotiva – Spartak                                2:0  
Partizan – Nafta                                       3:0 pff. – 13.juli 1947.
 
22.KOLO 08.juni 1947.
Dinamo – Crvena Zvezda                            2:2
Metalac – Hajduk                                      1:2
Budućnost – Kvarner                                 5:1 – igrano ranije 01.juna 1947.
Ponziana – Pobeda                                    3:1
14.oktobar – Partizan                                1:10
Lokomotiva – Željezničar                            0:3 – igrano ranije 01.juna 1947.  
 
ZAOSTALA UTAKMICA
Nafta – 14. oktobar                                   0:3 pff. – 08.juni 1947.
 
23.KOLO 15.juni 1947.
Spartak – 14.oktobar                                 3:0  
Budućnost – Crvena Zvezda                        0:1
Lokomotiva – Metalac                                1:0
Nafta – Kvarner                                        0:3 pff.
Hajduk – Pobeda                                       3:2 – igrano ranije 01.juna 1947. 
Dinamo – Ponziana                                    5:2 – igrano ranije 11.juna 1947.  
Partizan – Željezničar                                3:0 pff. – 13.juli 1947.  
 
24.KOLO 06.juli 1947.
Spartak – Partizan                                     0:1        
Metalac – Dinamo                                     0:5 
Pobeda – Budućnost                                  1:1        
Ponziana – Spartak                                   1:2        
Lokomotiva – Kvarner                                3:1 – igrano ranije 11.maja 1947.        
Hajduk – Nafta                                         3:0 pff.
Željezničar – Crvena Zvezda                       2:0 – igrano 12.jula 1947. 

 

 

Sastavi timova:

 

1. Partizan, Beograd

Stjepan Bobek 23/24, Miroslav Brozović 23/2, Bela Palfi 21/4, Zlatko Čajkovski 20/3, Kiril Simonovski 19/5, Franjo Rupnik 18/11, Prvoslav Mihajlović 18/9, Aleksandar Atanacković 17/3, Milivoje Đurđević 17, Franjo Glazer 16, Risto Nikolić 16, Franjo Šoštarić 16, Stanislav Popesku 13, Miodrag Jovanović 13, Silvester Šereš 12/2, Florijan Matekalo 7/3, Jane Janevski 6/1, Vladimir Firm 4/3, Momčilo Radunović 4, Franjo Šoštarić 2, Ratko Čolić 2, Stevan Jakuš 2, Šepe Šutevski 1.Trener: I.Špic.

2.  Dinamo, Zagreb

Mirko Kokotović 25/1, Ivan Horvat 24, Franjo Volfl 24/28, Zvonimir Cimermančić 24/9, Đuka Strugar 22/8, Branko Pleše 19/1, Božidar Senčar 17/6, Zvonimir Monsider 16, Dragutin Lojen 16/3, Željko Čajkovski 16/10, Slavko Beda 13/2, Drago Horvat 10, Ratko Kacijan 9/4, Ivica Reiss 9/3, Vinko Golob 9/1, Mišo Etlinger 6, Zvonko Strnad 6/3, Zvonko Dogan 4, Marko Jurić 3, Vilim Medved 3. Trener: M.Bukovi.

3. Crvena zvezda, Beograd

Predrag Džajić 25/6, Ljubomir Lovrić 24, Miomir Petrović 24, Božidar Drenovac 22/4, Branko Stanković 21/1, Jovan Jezerkić 20/13, Dragomir Šećerov 20/8, Milenko Drakulić 16, Mladen Kačanin 16, Kosta Tomašević 16/15, Momčilo Šapinac 15/4, Rajko Mitić 9/4, Ljubomir Spajić 8, Aleksandar Aranđelović 6/1, Dragiša Veljković 5, Milan Krstić 4, Velimir Đorđević 3, Momčilo Tasić 3/2, Vladimir Pečenčić 3/1, Miodrag Savić 3, Srđan Mrkušić 2, Dragomir Diklić 2, Đorđe Mirković 2/1, Aleksandar Stanković 2/1, Svetozar Atanacković 2, Jovan Beleslin 1, Dušan Mijatović 1. Trener: S.Glišović.

4. Hajduk, Split

Ljubomir Kokeza 25, Božo Broketa 25/1, Ivo Mrčić 25/8, Branko Stinčić 24, Slavko Luštica 24/4, Frane Matošić 22/16, Ive Radovniković 21/4, Branko Viđak 21/7, Miljenko Batinić 20/1, Anton Lokošek 20/4, Tonči Radovniković 19/2, Ervin Katnić 17, Vojko Andrijašević 8/4, Sergije Kargotić 1, Zdravko Juričko 1, Jurica Borčić 1, Vojko Kesić 1/1. Trener: Lj.Benčić.

5. Metalac, Beograd

Milorad Živković 25/8, Aleksandar Panić 25/7, Božidar Sandić 23/10, Mutavdžić 20, Miroslav Jovanović 19, Ž.Popadić 18, Pešić 17/1, Filipović 15, Erdeljan 15/4, Pavle Veličković 14, Konstantinović 11, Ž.Mihajlović 10, Milovan Ćirić 9/1, Jovanić 9, Miodrag Jovanović 9/1, P.Knežević 7, Vladimir Jezdimirović 6/3, Rajković 5, Rodić 5, Lazarević 2, Reljić 2, Petrović 2, Belogrlić 2, Abdulah Gegić 1, Stanojević 1, Vučković 1/1, Jovičić 1, Simonović 1, Radosavljević 1. Trener: B.Ralić.

6. Spartak, Subotica

Stjepan Kopilović 26/4, Lajoš Jakovetić 26/2, Ivan Zvekanović 26/2, Jovan Beleslin 24, Prčić 24/12, Josip Takač 24/6, Ilija Vorgučin 21/7, Pavle Šimoković 20, G.Janjić 20, Tumbas 16/1, Elek 13, Vilmoš Gemeri 10/1, Azucki 10/1, Miloš Glončak 5/2, Bogešić 5, Milunović 4, Balaš 2, Kuzmanov 2, Vilim Harangozo 1/1, Mijatov 1/1, Ostrogorac 1, Stojković 1, Drago Neorčić 1, Demetar 1, Bistrički 1, Hegediš 1. Trener: A.Zvekan

7. Lokomotiva, Zagreb

Marijan Melnjak 25, Ivica Kolaković 25, Miro Blažetić 25/1, Josip Krnić 24/1, Zvonko Koželj 24/1, Branko Kukolj 19, Slavko Arneri 18, Vladimi Firm 18/2, Antun Habić 13/7, Stanko Žigman 13/6, Mika Kostanjevac 12/1, Drago Pozojević 10/2, Vladimir Čonč 9/1, Božidar Kolaković 9, Ivan Ožegović 7, Franjo Andročec 7, Vilim Vučilovski 5, Ahmed Volić 4, Vilko Zebec 2, Drago Mezak 2, Vladimir Žmara 1, Bokić 1, Drago Božičević 1/1, Jutak 1. Trener: B.Čuvaj.

8. Pobeda, Skopje

Mensur Bajrami 26/1, Hristo Georgijevski 25, Martinovski 25, Dragan Georgijevski 25/15, Mile Gerasimovski 24/1, Hristo Hristovski 21/4, Todor Balevski 17/4, Đorđe Cincijevski 15/8, N.Todorovski 14/2, Hristo Kiprinovski 13/1, Ande Andonovski 13/4, Blaževski 12, Boris Jordimovski 10, Ivanovski 8, Popović 8, Blagoja Petrovski 6/1, Vasil Dilev 5, Hristovski I 5, Serafimovski 4, Tošo Nikolić 3, Dimitrovski 2, Kimov 2, Kitanovski 1, Kočevski 1, Šepe Šutevski 1. Trener: A.Simonovski.

9. Kvarner, Rijeka

Ravnik 25, Jozo Matošić 25/3, Lovrenčić 25/3, Deluka 25, S.Stefanović 24/1, Petronio 24/3, Dekastro 21, Marčetić 20, Flajbani 20/4, Starčić 20/2, Lukeze 16/2, Privrat 8/3, Pavanelo 4, Nori 4/2, Černaj 4, Kinkela 3/1, Nardi 2, Makorini 2, Bratan 1, Blažić 1, Celboni 1. Trener: J.Matošić.

10. Budućnost, Titograd

Spasoje Abramović 26, Ibrahim Methadžević 26, M.Mugoša 26/5, Špiro Popović 25, Vojin Božović 25/9, Kaplan Mustagrudić 24, Miloš Pajević 24/7, Petar Čelebić 20/12, Stanišić 17, Alija Šarkić 10/1, Tahiri 9, Mihajlo Koprivica 9, Dušan Latković 9/3, Marković 8, Vojo Mišolić 8, Antun Habić 7/7, Vujović 5, M.Popović 4, Petanović 2, Jabučanin 1, Pavić 1. Trener: V.Božović.

11. Ponziana, Trst

Bruno Carlin 25/3, Tulio Tramarin 25, Giannini 25, R.Tommasini 25/11, Stivoli 23/6, Pietro Corlatto 22, Maluta 19/6, Roberto Parola 17, Cesare Caprioni 17, Benvenuti 17/1, Corbatto II 15,  Marino Kovačić 15/1, Furlan 8, Rolando Padovan 8/3, Giorda 7, Etore Valcareggi 5, Erka 2. Trener: G.Ricchiotti.

12. Željezničar, Sarajevo

Safet Begić 22, Miroslav Šilić 21/1, Safet Alajbegović 20, Mustafa Mamić 18, Vladimir Konjevod 17, Velisav Lazarević 16/5, Ivan Golac 14, Anto Martinović 14/5, Nikola Marks 13, Josip Domorocki 13/2, Vojislav Marjanović 12, Muhamed Bajrić 11, Milan Rajlić 11/1, Nail Kantardžić 10, Franjo Lovrić 9/4, Josip Mateović 9/4, Branko Šalipur 6, Ivica Medarić 6/4, Ferid Pobrić 5, Karlo Skopovi 3, Vlado Kapetanović 3, Anto Mateta 3, Hilmija Porča 3, Veljko Bajagić 1, Miloš Pajević 1, Zdravko Pavlić 1, Risto Maksimović 1, Mirko Matijašević 1, Modrić 1, Savić 1, Demarko 1. Trener: I.Medarić.

13. 14. oktobar, Niš

Aleksandar Petrović I 23/10, Miodrag Jovanović 22, Vladimir Stamenković 22, Mladen Jovanović 19, Nikolić 15, D.Cvetković 14, Dušan Jocić 14/1, Komnović 13, Mrvaljević 12, Miodrag Popović 12, Trajković 11/3, Dobrica Stojiljković 10, Petković 9, Mladenović 9, Nikola Jovanović 8, M.Panić 7/1, Aleksandar Jagodić 6/3, Lj.Jovanović 5/1, Dinić 5/1, Žikica Simonović 5, Glišović 4/3, Aleksandar Petrović II 4, Jovan Savić 3, Mihajlović 3, Milovanović 3, Jovović 2, Miomir Jovanović 2, Stojković 2, Dabić 1, Paunesku 1, Srećković 1, Veljković 1, Ž.Petrović 1, Lakatoš 1, Lazić 1, Ilić 1, J.Petrović 1, M.Cvetković 1. Trener: A.Lika, A.Tomašević, K.Čemerikić

14. Nafta, Lendava

Jože Gerenčar 16/1, Ladislav Terek 16, Krčmar 16/3, Štefanec 15, Vajda 14, K.Vidak 11, Vogrinčič 11/1, Hegediš 10/1, Lukšić 10, Božić 10/3, Šiftar 9/4, Boldižar 9, I.Bolfek 7, Vujanović 6, Štefan Šimunka 5, Skeželj 3, Čulić 2, Kob 2, Glišek 2, Kalin 1, Bašek 1, Udovc 1. Trener: L.Terek, M.Čulik.

 

Lista strelaca:

28 golova – Franjo Velfl (Dinamo)
24 gola – Stjepan Bobek (Partizan)
16 golova – Frane Matošić (Hajduk)
15 golova – Kosta Tomašević (Crvena Zvezda), Dragan Geogijevski (Pobeda)
14 golova – Antun Habić (Lokomotiva 7, Budućnost 7)
13 golova – Jovan Jezerkić (Crvena Zvezda)
12 golova – Prčić (Spartak), Petar Čelebić (Budućnost)
11 golova – Franjo Rupnik (Partizan), R.Tomasini (Ponziana)
10 golova – Željko Čajkovski (Dinamo), Božidar Sandić (Metalac), Aleksandar Petrović 
    (14.oktobar)
9 golova – Prvoslav Mihajlović (Partizan), Zvonimir Cimermančić (Dinamo), Vojin Božović 
    (Budućnost),
8 golova – Dragomir Šećerov (Crvena Zvezda), Đuka Strugar (Dinamo), Ivo Mrčić 
    (Hajduk), Milorad Živković (Metalac), Đorđe Cincijevski (Pobeda)
7 golova – Branko Viđak (Hajduk), Aleksandar Panić (Metalac), Ilija Vorgučin (Spartak), 
    Miloš Pajević (Budućnost)
6 golova – Božidar Senčar (Dinamo), Predrag Džajić (Crvena Zvezda), Josip Takač 
    (Spartak), Stanko Žigman (Lokomotiva), Stivoli, Maluta (Ponziana) itd.

 

Kvalifikacije za opstanak u ligi za sezonu 1947/48:

            Kvarner (Rijeka) – Lokomotiva (Zagreb)          2:3 i 0:2

         Vardar (Skopje) – Sloga (Novi Sad)                 1:0 i 1:1

        

Kvalifikacije za popunu lige za sezonu 1947/48:

 

Posle završenih prvenstava unutar republika, održan je Savezni kvalifikacioni kup, takmičenje 16 najboljih ekipa iz republika (po četiri iz Srbije i Hrvatske, a po dva iz ostalih republika). Učesnici takmičenja su bili:

 

  • Srbija: Sloga (Novi Sad), Dinamo (Pančevo), Radnički (Kragujevac) i Podrinje (Šabac)
  • Hrvatska: Metalac (Zagreb), RNK Split, Tekstilac (Varaždin) i Zagreb
  • Slovenija: Enotnost (Ljubljana) i Triglav (Ljubljana)
  • Bosna i Hercegovina: Velež (Mostar) i Torpedo (Sarajevo)
  • Makedonija: Rabotnički i Makedonija (oba Skoplje)
  • Crna Gora: Sutjeska (Nikšić) i Bokelj (Kotor)

 

Utakmice su igrane po dvostrukom kup sistemu (obavezno su u prvom kolu igrali timovi iz iste republike) od 11. maja do 21. juna 1947. godine:

 

Osmina finala (11. i 18.maj 1947.):

 

Dinamo (Pančevo) – Podrinje (Šabac)                             4:0 i 1:2

Radnički (Kragujevac) – Sloga (Novi Sad)                        0:4 i 0:1

Metalac (Zagreb) – RNK Split                                   4:1 i 1:1

Tekstilac (Varaždin) – Zagreb                                 0:0 i 1:0

Enotnost (Ljubljana) – Triglav (Ljubljana)                  2:1 i 1:2, treća 3:1

Makedonija (Skopje) – Rabotnički (Skoplje)               1:2 i 2:0

Sutjeska (Nikšić) – Bokelj (Kotor)                    3:1 i 1:2

Velež (Mostar) – Torpedo (Sarajevo)                        2:1 i 1:3

 

Četvrtfinale (25.maj i 1.juni):

 

Sutjeska (Nikšić) – Torpedo (Sarajevo)                          2:2 i 1:6

Makedonija (Skoplje) – Dinamo (Pančevo)                 3:1 i 0:2, treća 1:2

Enotnost (Ljubljana) – Metalac (Zagreb)          0:4 i 0:1

Sloga (Novi Sad) – Tekstilac (Varaždin)                     2:0 i 1:2

 

Polufinale (15.juni i …):

 

Dinamo (Pančevo) - Torpedo (Sarajevo)                     1:1 (ponovljena 2:1)  i 1:4

Sloga (Novi Sad) -  Metalac (Zagreb)                        2:0 i  1:1

 

Finale:

 

Torpedo (Sarajevo) - Sloga (Novi Sad)                       5:1 i  3:3

Napomena: Novi prvoligaš je postao Torpedo (Sarajevo).


allen
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 29.08.2006.
Poruka: 53.030
29. siječnja 2011. u 20:52
BRAVO KRALJU
ovo sa svim rezultatima....statistikima i posebno ono za svaku ekipu ko je koliko igrao i davao golova je super stvar....
nadam se da cete poslije 1960ih uspjeti naci sve ovakve podatke i za 2.saveznu ligu
Opeth - Demon Of The Fall...
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
29. siječnja 2011. u 21:48
Sezona 1946/47 - drugi deo


II Rang takmičenja - Republikanske lige

Na nivou drugoligaškog ranga. Kvalifikacije za popunu saveznog ranga igrale su po četiri prvoplasirane ekipe iz Hrvatske i Srbije (dve grupe po dve prvoplasirane) te po dve najuspešnije ekipe iz Bosne i Hercegovine. Crne Gore, Makedonije i Slovenije. Igralo se po turnirskom sistemu.

Hrvatska

1

Metalac, Zagreb

14

11

1

2

43:13

13

+30

23

2

Zagreb

14

8

2

4

45:21

21

+24

18

3

Split

14

8

1

5

32:20

20

+12

17

4

Tekstilac, Varaždin

14

7

2

5

32:19

17

+13

16

5

Slaven, Borovo

14

7

2

5

21:25

23

-4

16

6

Naprijed, Sisak

14

4

4

6

17:26

27

-9

12

7

USO Pula

14

3

4

7

23:37

40

-14

10

8

Proleter, Belišće

14

0

0

14

9:61

47

-52

0

 

Udarnik, Karlovac

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene:

·         Brisane su utakmice Udarnika (Karlovac). Odluka je doneta zbog napuštanja terena za vreme utakmice sa Proleterom (Belišće). Bilans Udranika na polusezoni je bio 8  2  1  5  7:14  - 5 bodova.

·         Metalac (Zagreb), Zagreb, Split i Tekstilac (Varaždin) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu

·         Metalac (Zagreb), Tekstilac (Varaždin) i Proleter (Belišće) su igrali kvalifikacije za formiranje Druge savezne lige.


Srbija


Prvo zvanično prvenstvo Srbije odigrano je po grupama – zonama.

 

Prva (Severna) zona

 

Klubovi iz Vojvodine i dva Beogradska kluba (Milicionar i Beograd)

 

1

Sloga, Novi Sad

22

18

2

2

87:22

+65

38

2

Dinamo, Pančevo

22

16

1

5

70:35

+35

33

3

Sloboda, Subotica

22

12

3

7

57:30

+27

27

4

Srem, Sremska Mitrovica

22

13

1

8

56:32

+24

27

5

Milicionar, Beograd

22

9

4

9

35:48

-13

22

6

Polet, Sombor

22

7

6

9

41:47

-6

20

7

Železničar, Zrenjanin

22

8

4

10

43:56

-13

20

8

Zrenjanin

22

7

2

13

51:65

-14

16

9

Beograd

22

7

2

13

35:57

-22

16

10

Eđšeg, Novi Sad

22

5

5

12

34:53

-19

15

11

Jedinstvo, Vršac

22

6

3

13

37:62

-25

15

12

Jedinstvo, Bačka Topola

22

5

5

12

34:73

-39

15

Napomene: Sloga (Novi Sad) i Dinamo (Pančevo) su igrali kvalifikacije za Prvu odnosno Drugu saveznu ligu.

Kvalifikacije za zadržavanje statusa – bez klubova iz Beograda igrali su: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Zrenjanin. U konkurenciji su bili prvaci sedam grupa: Cement (Beočin), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Bezdan, Jedinstvo (Senta).

·         Kvalifikovali su se: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Jedinstvo (Senta).

·          Eliminisani su Bezdan i Cement. Zrenjanin je odustao zbog integracije gradskih klubova.

Druga  zona

Učenici: Podrinje (Šabac), Jedinstvo (Smederevo), Nikčević  (Svetozarevo), Radnički (Beograd), Sloboda (Titovo Užice), Borac (Čačak), Napred (Valjevo), Mladi radnik (Požarevac), Sandžak (Novi Pazar), Budućnost (Valjevo)

Treća zona

Učenici: Radnički (Kragujevac), Proleter/Radnički (Pirot), Jedinstvo (Priština), Kosta Stamenković (Leskovac), Zakić (Kruševac), Budućnost (Peć), Jedinstvo (Niš), Bor, Topličanin (Prokuplje) i Simo Pogačarević (Vranje)

BOSNA I HERCEGOVINA

Prvenstvo Bosne i Hercegovine za 1946/47. godinu je počelo sa 9 klubova, ali je krajem 1946. godine došlo do fuzije sarajevskih klubova Udarnik i Sloboda u Torpedo.

 

1

Velež, Mostar

14

11

1

2

40:7

+33

23

2

SDM Torpedo, Sarajevo

14

11

0

3

43:21

+22

22

3

Borac, Banjaluka

14

9

1

4

42:14

+28

19

4

Čelik, Zenica

14

8

1

5

27:21

+6

17

5

Sloboda, Tuzla

14

4

2

8

26:34

-8

10

6

Bratstvo, Travnik

14

4

1

9

18:31

-13

9

7

Jedinstvo, Bihać

14

3

0

11

23:60

-37

6

8

Proleter, Teslić

14

2

1

11

14:32

-18

5

 

Napomene:

·         Velež (Mostar) i Torpedo (Sarajevo) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – Torpedo uspeo.

·         Velež (Mostar) je igrao kvalifikacije za formiranje Druge savezne lige - nije uspeo

 

SLOVENIJA:

 

Prvenstvo je počelo sa 14 klubova i posle jesenjeg dela plasman je bio:

1

Železničar, Ljubljana

13

10

1

2

40:12

+28

21

2

Svoboda, Ljubljana

13

9

1

3

41:15

+26

19

3

Rudar, Trbovlje

13

7

4

2

31:13

+18

18

4

Željezničar, Maribor

13

7

2

4

43:24

+21

16

5

Celje

13

7

2

4

34:28

+6

16

6

Krim, Ljubljana

13

7

1

5

39:27

+12

15

7

Polet, Maribor

13

7

1

5

33:25

+8

15

8

Kranj

13

7

1

5

34:32

+2

15

9

Gregorič, Jesenice

13

7

0

6

30:26

+4

14

10

Borec, Ljubljana

13

5

2

6

20:21

-1

12

11

Olimp, Celje

13

4

3

6

30:27

+3

11

12

Sobota, Murska Sobota

13

2

1

10

18:35

+17

5

13

Edinost, Ljubljana

13

1

2

11

6:65

-59

4

14

Novo Mesto

13

0

3

10

9:58

-49

3



Napomene: Pred prolećni deo došlo je do fuzije klubova:

·         Željezničar, Partizan i Bratstvo u Triglav (Ljubljana)

·         Borec, Svoboda i Udarnik u Enotnost (Ljubljana)

·         Krim i Edinost u Krim (Ljubljana)

·         Olimp i Celje u Kladivar (Celje)

 

Da bi prvenstvo moglo da se završi do maja, odlučeno je da prvih šest od preostalih 11 klubova čine finalnu grupu i da odigraju 5 kola proljećnog dela prvenstva (uz prenošenje salda iz jesenjeg dela).

Mariborski Železničar je u znak protesta predao sve projećne mečeve (igrao je prijateljske mečeve sa 15 minuta kašnjenja u odnosu na zakazane zvanične).

1

Enotnost, Ljubljana

18

13

1

4

56:18

+38

27

2

Triglav, Ljubljana

18

12

2

4

52:20

+32

26

3

Kladivar, Celje

18

12

2

4

45:28

+17

26

4

Rudar, Trbovlje

18

9

5

4

40:20

+20

23

5

Krim, Ljubljana

18

8

1

9

46:48

-2

17

6

Železničar, Maribor

18

7

2

9

43:39

+4

16

 

Napomena: Enotnost (Ljubljana) i Triglav (Ljubljana) su učestvovali u Saveznom kvalifikacionom kupu 1947. te u kvalifikacije za formiranje druge savezne lige 1947./48.

Ostatak klubova (Polet, Kranj, J.Gregorčič, M.Sobota i Novo Mesto) je formirao drugu grupu.

 

MAKEDONIJA

 

1

Makedonija, Skopje

18

16

1

1

80:16

+64

33

2

Rabotnički, Skopje

18

11

5

2

45:16

+29

27

3

Ljuboten, Tetovo

18

10

2

6

39:36

+3

22

4

Goce Delčev, Prilep

18

9

2

7

39:34

+5

20

5

11.oktomvri, Kumanovo

18

7

3

8

34:28

+6

17

6

Zafer, Skoplje

18

8

1

9

30:39

-9

17

7

Pelister, Bitolj

18

7

8

8

26:37

-11

17

8

Napredak, Titov Veles

18

5

3

10

25:42

-17

13

9

Jedinstvo, Skoplje

18

2

3

13

22:44

-22

7

10

Makedonija, Kumanovo

18

3

1

14

11:59

-48

7

 

Napomena: Makedonija  i Rabotnički (oba Skopje) su učestvovali u Saveznom kvalifikacionom kupu 1947. te u kvalifikacije za formiranje druge savezne lige 1947./48

 

CRNA GORA

 

1

Sutjeska, Nikšić

8

6

1

1

19:9

+10

13

2

Bokelj, Kotor

8

5

1

2

14:14

0

11

3

Lovćen, Cetinje

8

4

1

3

21:13

+8

9

4

Arsenal, Tivat

8

2

1

5

13:20

-7

5

5

Velimir Jakić, Pljevlja

8

1

0

7

5:16

-11

2

 

Viši rang: Sutjeska (Nikšić) i Bokelj (Kotor) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu – nisu uspeli

Ispali: niko

Novi članovi: Iskra (Danilovgrad) i Tempo (Bar)

Napomene:




samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
29. siječnja 2011. u 21:51
Sezona 1946/47 - treći deo

III rang takmičenja

Varaždinski okrug

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

 

Bjelovarski okrug

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

 

Osiječki okrug

 

Učesnici: Grafičar (Osijek), Jedinstvo, Udarnik, Sloga (Vinkovci), Bratstvo, Krndija …

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

 

Zagrebački okrug – prvi razred

 

1

Dubrava

 

 

 

 

 

 

 

2

Samobor

 

 

 

 

 

 

 

3

Radnik, Velika Gorica

 

 

 

 

 

 

 

4

Tekstilac

 

 

 

 

 

 

 

5

Jaska

 

 

 

 

 

 

 

6

Borac

 

 

 

 

 

 

 

7

Sljeme

 

 

 

 

 

 

 

8

Zelina

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

 

Prvenstvo grada Zagreba

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

 

Karlovački okrug

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:

 


Primorsko – goranski okrug

 

1

Primorje, Sušak

18

17

1

0

83:10

+73

35

2

Crikvenica

18

15

0

3

60:16

+44

30

3

Naprijed, Hreljin

18

11

2

5

42:29

+13

24

4

Bratstvo, Zamet

18

10

1

7

45:35

+10

21

5

Pomorac, Kostrena

18

8

2

8

27:38

-11

18

6

Goran, Delnice

18

6

3

9

33:41

-8

15

7

Risnjak, Klasica

18

5

3

10

28:55

-27

13

8

Grobničan, Čavle

18

4

5

9

17:39

-22

13

9

Nehaj, Senj

18

2

2

14

19:48

-29

6

10

Borac, Bakar

18

2

1

15

15:58

-43

5

 

Napomena: Primorje (Sušak) i Crikvenica su se plasirali u Hrvatsku ligu – peta zona

Slavonsko brodski okrug


Istočna grupa


Učesnici: Sloboda (Đakovo), Sloga (Vinkovci), Graničar (Vinkovci), Graničar (Županja) i Budućnost (Andrijevci)



1

Dinamo, Vinkovci

 

 

 

 

 

 

 

2

Sloboda, Đakovo

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena: Sloga i Graničar (Vinkovci) su se, u toku prveenstva fuzionisali u Dinamo (Vinkovci)

Zapadna zona


Učesnici:
Crvena zvijezda (Slavonski Brod) , Borac (Podvinje), Amater (Budainka), Udarnik (Nova Gradiška) , Jedinstvo (Požega) i FD Pleternica





1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomena:



Prvenstvo Dalmacije



1

Šibenik

8

7

0

1

28:+6

+22

14

2

Zadar

8

7

0

1

23:7

+16

14

3

Neretva, Metković

8

3

0

5

12:18

-6

6

4

Jug, Dubrovnik

8

2

0

6

12:18

-6

4

5

Junak, Sinj

8

0

0

8

5:31

-26

0


[uredio samit - 24. veljače 2011. u 21:53]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
29. siječnja 2011. u 21:53
Sezona 1946/47 - četvrti deo

Niže lige

 

 

 

Zagrebački okrug – Drugi razred

 

 

Istok

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 


Napomene:

 

Zapad

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 


Napomene:


chule
Dokazano ovisan
Pristupio: 25.07.2009.
Poruka: 12.896
29. siječnja 2011. u 22:15
Izvrsna ideja, hrpa zanimljivih podataka do kojih sigurno nije bilo lako doći.

Predlažem da se neko od moderatora pozabavi sa brisanjem svih suvišnih postova, skupa sa ovim mojim, i da se pusti samita da postavi materijale, a onaj tko raspolaže sa nekim svojim materijalima da ih postavlja u dogovoru s njim koji očito ima volje i želje sve to kvalitetno posložiti.

Mislim da forum nije najidealnije mjesto za ovakvo nešto, pošto svak može uletit sa komentarom (ko ja sad) i poremetit koncepciju i preglednost, ali ukoliko se suzdržimo od suvišnih komentara i nekronološkog nabacivanja podataka, na kraju će nam svima biti zanimljivije kliknuti na temu i prelistat po povijesti nogometa na ovim prostorima.

Nemojmo uništit nešto konstruktivno i vjerujem interesantno večini.
Potpis se prikazuje ispod svake vaše poruke. Ne smije biti dulji od 250 znakova i smije sadržavati samo tekst.
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
30. siječnja 2011. u 14:29
dr.t je napisao/la:
ian wright je napisao/la:
jel znas zasto nije bilo prvenstva sve do 1923 i da li su se igrala prvenstva bar na regionalnoj razini, tj. podsavezu?
Vidi cijeli citat


znam za gradjanski da je igrao Prvenstvo Zagrebcakog podsaveza (Zagreb regional championship) od 1919 do 1924. Igrali su i za Balokovicev pokal. Imam statistiku Gradjanskog od 1911 do 1938, sada trazim od 1938 do 1945, ali ne mogu naci. dali mi netko moze pomoci?
Vidi cijeli citat


Zamolio bih te da, ako imaš,  postaviš na forumu tablice prvenstva zagrebaškog podsaveza , po sezonama, iz predratnog perioda - ne Prvenstvo kraljevine SHS već "u lokalu"  iz monografije Građanskog

Hvala
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
30. siječnja 2011. u 14:40
Sezona 1920/21

U ovom početnom periodu ligaških natjecanja, bez nekog posebnog reda, dok još nije zaživelo natjecanje na najvišem nivou i gde je "plafon" bio prvak podsaveza teško je "unoformnisati" lige, se jedni držali kalendarske godine, drugi igrali u sezoni jesen-proleće.

Bez obzira na sve ostalo je mnogo toga zabeleženo.

Sezona 1920/21


Subotički loptački potsavez

 

Subotički potsavez – prvi razred

 

1

Bačka

16

 

 

 

 

 

28

2

Sombor Amateur

16

 

 

 

 

 

25

3

SAND

16

 

 

 

 

 

22

4

Kulski AFC

16

 

 

 

 

 

19

5

Subotički šport

16

 

 

 

 

 

17

6

Sloga

16

 

 

 

 

 

15

7

Somborski sport

16

 

 

 

 

 

11

8

STC

16

 

 

 

 

 

6

9

Građanski, Subotica

16

 

 

 

 

 

1

 

 

Najbolji strelac: Marcikić - Kapetan (Bačka, Subotica)           25 golova

 

Beogradski loptački potsavez

 

Učestvovao je daleko veći broj klubova podeljenih u tri razreda.

 

Prvi razred:

 

  • BSK
  • Jugoslavija
  • BUSK
  • Vardar (osnovan 1920. g. na teritoriji današnje opštine Palilula)
  • Konkordija (osnovana 1920.g. )
  • Soko

 

1

BSK

9

6

2

1

29:9

+20

14

2

Jugoslavija

9

7

0

2

21:7

+14

14

3

BUSK

9

3

1

5

9:15

-6

7

4

Vardar

9

3

1

5

6:11

-5

7

5

Konkordija

5

2

0

3

7:12

-5

4

6

Soko

9

2

0

7

9:27

-22

4

 

Napomena: Konkordija je u jesenjem delu prvenstva bila prvak Drugog razreda  pa se u proleće 1922.godine takmičila u Prvom razredu. Zbog toga ima manji broj odigranih utakmica od drugih klubova.

 

Drugi „A“ razred:

 

  • Slavija (osnovana 1920. g.)
  • Uskok (osnovan 1919. g.)
  • Srpski mač
  • Omladina (osnovan 1920. g.)
  • Dušanovac (osnovan 1912. g. )

 

1

Slavija

6

5

0

1

10:4

+6

10

2

Uskok

6

4

0

2

9:6

+3

8

3

Srpski mač

4

3

0

1

8:5

+3

6

4

Omladina

4

1

0

3

5:6

-1

2

5

Dušanovac

6

0

0

6

2:13

-11

0

 

 

Drugi „B“ razred:

 

  • Jadran (osnovan 1920.g.)
  • Brđanin (osnovan 1911g. na padinama Topčiderskog brda, prema naselju Senjak)
  • Srbija (osnovana 1919.g. u naselju Varoš kapija) i
  • Kosmaj (osnovan 1920. g)

 

1

Jadran

 

 

 

 

 

 

 

2

Brđanin

 

 

 

 

 

 

 

3

Srbija

 

 

 

 

 

 

 

4

Kosmaj

 

 

 

 

 

 

 

 

Posavska župa

 

Prvak je Građanski Sport klub (Sremska Mitrovica)

 

Moravska župa

 

Učesnici: Jug Bogdan,  i timovi iz Vranja, Niša, Leskovca i Kruševca.

Pobednik: Jug-Bogdan (Prokuplje)

 

1

Jug Bogdan, Prokuplje

6

6

0

0

22:9

+13

12

2

Sinđelić, Niš

6

 

 

 

 

 

 

3

 

6

 

 

 

 

 

 

4

 

6

 

 

 

 

 

 

 

Za prvaka Moravske župe (prvo i drugoplasirani tim):

22.05.1921. Niš: Sinđelić – Jug Bodgan (Prokuplje)              0:1

 

Zagrebački nogometni podsavez

 

Splitski nogometni potsavez

 

Prvenstvo je započelo 3.listopada utakmicom Hajduk – Jug.

 

1

Hajduk, Split

8

8

0

0

37:4

+33

16

2

Jug, Split

8

6

0

2

21:10

+11

12

3

Borac

8

2

1

5

11:20

-9

5

4

Split

8

2

1

5

11:29

-18

5

5

Uskok

8

1

0

7

6:23

-17

2

 

Sastav ekipa:

 

Hajduk: Kaliterna, Dujmović, Šuste, Mihaljević, Rodin, Kaštelica, Tagliaferro, Šitić, Hekman, Kurir i Radić.

Jug: Brajević, Antonini, Marin Vlak, Kesić, Duje Vlak, Milić, Zavoreo, Martić, Bego, Perić I i Perić II.

Borac: Katunarić, Tudor, Domančić, Jakasović, Bulat, Radovniković, Kaliterna, Markovina, Marić, Blažević i Maić.

Split: Bakovič, Buljević, Reić, Lovrić, Rilov, Hraste, Pavić, Krstulović, Damjanov, Nikolić i Supin.

Uskok: Šitić, Duplančić, Draganja, Ozretić, Kurir, Katavić, Lovrić, Ferić, Reić i Paić.

 

Ljubljanski nogometni podsavez

 

Grupa Ljubljana

 

1

SK Ilirija, Ljubljana

 

 

 

 

 

 

4

2

SK Svoboda, Ljubljana

 

 

 

 

 

 

0

 

Grupa Maribor

 

1

1. SSK Maribor

 

 

 

 

 

 

4

2

SV Rapid, Maribor

 

 

 

 

 

 

2

3

MAK (Rote Eeelf)

 

 

 

 

 

 

0

 

Grupa Celje:

 

1

Athletik SK, Celje

 

 

 

 

 

 

4

2

1.SSK Celje

 

 

 

 

 

 

0

 

Završnica prvenstva podsaveza:

 

Polufinale:

SK Athletik (Celje) – ISSK Maribor                                               2:1

Finale:

SK Ilirija (Ljubljana) –  Athletik SK (Celje)                           4:4 i 1:1, treća 7:2

 

Prvak: Ilirija (Ljubljana).

 

Sarajevski nogometni podsavez


O svim podsavezima po nešto samo o Sarajevskom (opravdano jer je liga starotvala tek naredne godine) i Zagrebačkom ni reč. Molim one koji imaju podatke o prvesntvu zagrebačkog podsaveza da ih stave na uvid (po župama i kvalifikacije za prvaka podsaveza)

Godina 1921


samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
30. siječnja 2011. u 15:05
Sezona 1947/48 - prvi deo

Prva savezna liga

Vreme:  17.avgust 1947 – 30.maj 1948. godine

 

1

Dinamo, Zagreb

18

14

1

3

56:20

+36

29

2

Hajduk, Split

18

11

2

5

40:15

+25

24

3

Partizan, Beograd

18

10

4

4

46:22

+24

24

4

Lokomotiva, Zagreb

18

7

5

6

21:18

+3

19

5

Crvena zvezda, Beograd

18

5

6

7

24:25

-1

16

6

Metalac, Beograd

18

4

8

6

16:24

-8

16

7

Ponziana, Trst

18

6

4

8

21:45

-24

16

8

Vardar, Skoplje

18

5

4

9

22:39

-17

14

9

Spartak, Subotica

18

5

1

12

21:38

-17

11

10

SDM Sarajevo

18

2

7

9

19:40

-21

11

 

Epilog:

·         Dinamo (Zagreb), prvak

·         Partizan (Beograd), pobednik Kupa

Ispali:

·         Spartak (Subotica), Sarajevo – direktno  

·         Vardar (Skopje) - posle kvalifikacija sa ekipom Naša krila (Zemun)

Novi članovi: Budućnost (Titograd), Sloga (Novi Sad) i Naša Krila (Zemun)

Napomene:

 

Rezultati po kolima:

 

1.KOLO 17.avgust 1947.

Partizan – Vardar                        4:0

Metalac – Hajduk                        1:0

Lokomotiva – Ponciana                 3:0

Sarajevo – Crvena Zvezda            2:1

Spartak – Dinamo                        1:6

 

2.KOLO 24.avgust 1947.

Vardar – Dinamo                         2:3

Crvena Zvezda – Spartak             5:1

Ponciana – Sarajevo                    4:2

Hajduk – Lokomotiva                    4:2

Partizan – Metalac                      0:0

 

3.KOLO 31.avgust 1947.

Metalac – Vardar                        0:0

Lokomotiva – Partizan                  3:1

Sarajevo – Hajduk                       0:3

Spartak – Ponciana                     0:1

Crvena Zvezda – Dinamo              1:1

 

4.KOLO 07.septembar 1947.

Vardar – Crvena Zvezda               1:1

Dinamo – Ponciana                      5:0

Hajduk – Spartak                        2:0

Partizan – Sarajevo                     3:3

Metalac – Lokomotiva                  0:3

 

5.KOLO 14.septembar 1947.

Lokomotiva – Vardar                    1:0

Sarajevo – Metalac                     0:0

Spartak – Partizan                       2:3

Dinamo – Hajduk                         2:1

Crvena Zvezda – Ponciana            2:0

 

6.KOLO 28.septembar 1947.

Vardar – Ponciana                       6:0

Hajduk – Crvena Zvezda               4:0

Partizan – Dinamo                       3:1

Metalac – Spartak                       1:1

Lokomotiva – Sarajevo                 0:0

 

7.KOLO 05.oktobar 1947.

Sarajevo – Vardar                       2:0

Spartak – Lokomotiva                  2:0

Dinamo – Metalac                        3:1

Crvena Zvezda – Partizan             1:1

Ponciana – Hajduk                       0:0

 

8.KOLO 12.oktobar 1947.

Vardar – Hajduk                          0:2

Partizan – Ponciana                     5:0

Metalac – Crvena Zvezda             2:2

Lokomotiva – Dinamo          2:0

Sarajevo – Spartak                      0:1

 

9.KOLO 19.oktobar 1947.

Spartak – Vardar                         1:0

Dinamo – Sarajevo                      6:1

Crvena Zvezda – Lokomotiva         0:0

Ponciana – Metalac                     1:1

Hajduk – Partizan                        2:1

 

10.KOLO 14.mart 1948.

Vardar – Partizan                        4:3

Hajduk – Metalac                        3:0

Ponciana – Lokomotiva                 3:0

Crvena Zvezda – Sarajevo            4:1

Dinamo – Spartak                        3:2

 

11.KOLO 21.mart 1948.

Dinamo – Vardar                         4:0

Spartak – Crvena Zvezda             0:2

Sarajevo – Ponciana                    1:1

Lokomotiva – Hajduk          0:0

Metalac – Partizan                      1:1

 

12.KOLO 28.mart 1948.

Vardar – Metalac                        2:1

Partizan – Lokomotiva                  2:1

Hajduk – Sarajevo                       1:0

Ponciana – Spartak                     3:2

Dinamo – Crvena Zvezda              5:1

 

13.KOLO 04.april 1948.

Crvena Zvezda – Vardar               2:1

Ponciana – Dinamo                      3:6

Spartak – Hajduk                        2:4

Sarajevo – Partizan                     1:5

Lokomotiva – Metalac                  2:1

 

14.KOLO 11.april 1948.

Vardar – Lokomotiva                    1:0

Metalac – Sarajevo                     1:1

Partizan – Spartak                       3:1

Hajduk – Dinamo                         0:2

Ponciana – Crvena Zvezda            1:0

 

15.KOLO 18.april 1948.

Ponciana – Vardar                       1:1                       

Crvena Zvezda – Hajduk               0:1

Dinamo – Partizan                       1:0

Spartak – Metalac                       1:2

Sarajevo – Lokomotiva                 2:2

 

16.KOLO 25.april 1948.

Vardar – Sarajevo                       1:1

Lokomotiva – Spartak                  0:1

Metalac – Dinamo                        0:3

Partizan – Crvena Zvezda             1:0

Hajduk – Ponciana                       1:2

 

17.KOLO 06.maj 1948.

Hajduk – Vardar                           12:1

Ponciana – Partizan                     1:8

Crvena Zvezda – Metalac             1:2

Dinamo – Lokomotiva          0:1

Spartak – Sarajevo                      2:1

 

18.KOLO 30.maj 1948.

Vardar – Spartak                         2:1

Sarajevo – Dinamo                      1:5

Lokomotiva – Crvena Zvezda         1:1

Metalac – Ponciana                     2:0

Partizan – Hajduk                        2:0

 

Sastavi timova:

 

1. Dinamo, Zagreb

Zvonimir Cimermančić 18/12, Željko Čajkovski 18/5, Drago Horvat 18, Branko Pleše 18, Franjo Velfl 17/22, Ratko Kacijan 16/2, Marko Jurić 12, Krešimir Pukšec 12, Ivica Reiss 10/2, Josip Babić 9, Aleksandar Benko 9/4, Ivica Horvat 9, Ivan Jazbinšek 9, Božidar Senčar 7/5, Slavko Arneri 6, Đuka Strugar 4, Zvonimir Monsider 3, Mirko Kokotović 2, Zvonko Strnad 2/1, Dragutin Lojen 1.

2. Hajduk, Split

Frane Matošić 18/14, Bernard Vukas 18/5, Ljubomir Kokeza 17, Ervin Katnić 17, Miljenko Batinić 16, Ivo Mrčić 16/2, Božo Broketa 14, Slavko Luštica 14/2, Ivo Radovniković 13/1, Branko Viđak 12/8, Vojko Andrijašević 11/4, Branko Stinčić 9, Božo Broketa 9, Vladimir Beara 9, Anton Lokošek 4, Krešimir Arapović 4/4, Tonči Radovniković 3, Nikola Gregurić 2.

 

3. Partizan, Beograd

Zlatko Čajkovski 18/1, Prvoslav Mihajlović 18/16, Kiril Simonovski 17/7, Franjo Šoštarić 16, Aleksandar Atanacković 15/2, Miodrag Jovanović 14, Vladimir Firm 14, Miroslav Brozović 13, Stjepan Bobek 12/4, Bela Palfi 9/1, Čedomir Lazarević 7, Božidar Senčar 7/4, Ratko Čolić 6, Jovan Jezerkić 5/4, Momčilo Radunović 5/2, Marko Valok 5/2, Stanislav Popesku 3, Zvonko Strnad 3/2, Risto Nikolić 2, Stipan Kopilović 2, Jovan Matković 2/1, Silvester Šereš 2, Stevan Jakuš 2, Zvonko Canjuga 1.

 

4. Lokomotiva, Zagreb

Vladimir Žmara 18, - Ivan Ožegović 18/1, Marjan Melnjak 18/1, Franjo Andročec 18/1, Eibl 15, Ivica Kolaković 13/1, Branko Kukolj 8, - Stanko Žigman 18/6, Vladimir Čonč 18/2, Miro Blažetić 14, Jurak 7/1, Muradori 7, Kapetanović 6/4, Josip Krnić 4/3, Žerjav 3/1, Drago Pozojević 2/1, Vilko Zebec 2, Drago Mezak 2, Kolakovič II 2, Oto Bobek 2, Ivo Lokošek 2, Luks 1

Trener: Bogdan Čuvaj

5. Crvena zvezda, Beograd

Miomir Petrović 18, Rajko Mitić 18/2, Predrag Đajić 16/5, Milenko Drakulić 16, Momčilo Šapinac 16/5, Dragomir Šećerov 14/4, Božidar Drenovac 13,  Ljubomir Lovrić 11, Branko Stanković 11/1, Mladen Kašanin 10, Jovan Jezerkić 8/4, Branislav Vukosavljević 8, Srđan Mrkušić 7, Dragiša Veljković 6, Kosta Tomašević 6/1, Slavoljub Stefanović 5, Slobodan Miškov 5/1, Svetozar Atanacković 4/1, Milivoje Đurđević 3, Đura Horvatinović 2, Miodrag Jovanović 1.

6. Metalac, Beograd

Petar Knežević 18, Milovan Čirić 18, Milorad Živković 18, Đorđe Bjelogrlić 18/2, Mihajlo Pešić 14, Pavle Veličković 13, Aleksandar Stanković 13/5, Zvonko Reberski 12/3, Žarko Mihajlović 11, Konstantinović 11, Aleksandar Pavlović I 10/2, Aleksandar Panić 9/3, Božidar Sandić 8, Mutavdžić 7, Milovan Popović 6, Stevan Vilotić 5, Nikola Racić 3, Živorad Spasojević 2/1, Radosavljević 1, Dragutin Hudika 1.

7. Ponziana, Trst

Roberto Parola, 18, - Bruno Carlin 17, Tulio Tramarin 16, Benvenutti 16, Pietro Corbatto 15, Etore Valcareggi, 9, Corbatto II 6, Giorgia 5, Aljančič 4, Božo Pilej 4, Barcaretti 3, Stazolli 1, Špalec 1, - Tomazzinni 18/8, Maluta 18/6, Colombin 1773, Stivolli 17/2, Peitilla 1, Bartok 1, Vadori 1, Verlotta 1

Trener: D. Rizziotti 

8. Vardar, Skopje

Vasil Dilev 8, Dimitrovski 7, Davidovski I. 2, Rustenov 1 – Gerov 18/2, A. Petrovski 17, Kokinovski 16, Davidovski II 9, Hristo Kiprinovski 9, K. Georgievski 8, Mile Gerasimovski 7, Ivanovski 5, Martinovski 2, Ketilovski 1, Nakovski 1 – Ande Andonovski 18/3, Janevski 15/9, Hristo Hristovski 12/2, Djordje Cincijevski 11/5, Jordanovski 9, Todor Balevski 7, Cezair 5/1, Dragan Georgievski 4, Cekić 3, Zamielski 1, Gota 1, Mikić 1.

Trener: D. Stojiljković

9. Spartak, Subotica

Pavle Šimoković 15, Miloš Glončak 3, - Jovan Beleslin 18, Stjepan Kopilović 15/2, G. Janjić 14/1, Tapiška 11, Ivan Zvekanovič 10, Lajoš Jakovetić 9/1, Elek 6, Bistrički 3, Latki 2, Vilim Harangozo 1, Marks 1, - Josip Takać 18/1, Azucki 16/1, Šereš 11/4, Ilija Vorgučin 10/3, Vilmoš Gemeri 9/3, Glončak 8/1, Bela Palfi 5/3, Prčić 5/1, Gemeši 3, Branisavljević 3, Palatinus 2

Trener: A. Zvekan

10. SDM Sarajevo

Ivan Golac 17, Stipe Pejak 1, - Salihović 16, Lav Maantula 15/1, Glavočević 13, Kozak 8, Miroslav Šilić 8, Jordanovski 7/1, Djuka Lovrić 7, Neoričić 7, Švaljek 6/1, S. Alajbegović 5, - Vladimir Konjevod 17/1, Novaković 16/5, Franjo Lovrić 16/4, Velisav Lazarević 15/3, Milan Rajlić 9/1, Jovetić 5/1, Škorić 4, Suad Švraka 3/1, Arih 2, Novo 1

Trener: S. zagorac




Lista strelaca:

22 gola – Franjo Velfl (Dinamo)

16 golova – Prvoslav Mihajlović (Partizan)

14 golova – Frane Matošić (Hajduk)

12 golova – Zvonimir Cimermančić (Dinamo)

8 golova – Branko Viđak (Hajduk)

7 golova – Kiril Simonovski (Partizan)

 

Kvalifikacije za opstanak u ligi:

(osmi iz Prve i treći iz Druge savezne lige)

 

Naša krila (Zemun) – Vardar (Skopje)                                3:1 i 2:3


[uredio samit - 14. veljače 2011. u 15:33]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
30. siječnja 2011. u 15:15
Sezona 1947/48  - drugi deo

Druga savezna liga

Na sednici Fiskulturnog saveza Jugoslavije (Futbalski savez je formiran tek kasnije) održanoj 3. i 4.jula 1947.godine doneta je odluka da se za sezonu 1947/48 pored Prve (10 klubova) formira i Druga savezna liga sa 12 klubova.

Formiranje lige:

  • Budućnost (Titograd), iz Prve savezne lige
  • Kvarner (Rijeka), poraženi iz završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu (protivnik Lokomotiva, Zagreb)
  • Sloga (Novi Sad), poraženi iz završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu (protivnik Vardar, Skopje)
  • Dinamo (Pančevo), polufinalista završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu
  • Metalac (Zagreb), polufinalista završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu
  • Naša krila (Zemun) predstavnik ratnog vazduhoplovstva JA
  • Mornar (Split), predstavnik ratne mornarice JA
  • Rabotnički (Skoplje), pobednik kvalifikacija – Prva grupa
  • Tekstilac (Varaždin),  pobednik kvalifikacija  – Druga grupa
  • Enotnost (Ljubljana), posle kvalifikacija za Prvu saveznu ligu „po ključu“ kao predstavnik Slovenije
  • Železničar (Sarajevo), naknadno

 

Kvalifikacije za popunu lige

 

Prva grupa:

 

polufinale

Velež (Mostar) - Sutjeska (Nikšić)                  1:0 i 1:3

14.oktobar (Niš) - Rabotnički (Skopje)            3:4 i 1:2

Finale

Rabotnički (Skopje) – Sutjeska (Nikšić)            3:0 i 1:3

 

Napomena: Rabotnički (Skopje) se plasirao u Drugu saveznu ligu. Uskočio je kao novoformirani klub, posle fuzije Pobede i Makedonije koja je izborila pravo na kvalifikacije.

 

Druga grupa:

 

Polufinale

Tekstilac (Varaždin) – Radnički (Kragujevac)    0:0 i 2:1

Podrinje (Šabac) – Proleter (Osijek)                1:2 i 3:1

Finale

Tekstilac (Varaždin) – Podrije (Šabac)             3:1 i 0:2. produžeci 4:3

 

Napomena: Tekstilac (Varaždin)  se plasirao u Drugu saveznu ligu

 

Predsedništvo Centralnog odbora FISAJ-a je 12.avgusta 1947.godine, na molbu Fiskulturnog saveza Bosne i Hercegovine , uvrstilo naknadno i Železničar (Sarajevo) u Drugu saveznu ligu pa je ona imala neparan broj - 11 klubova. Ovim je ispravljena greška  - ispušteno pravo na automatsko učešće u Drugoj ligi (kao i Budućnost iz Titograda.

 

Završna tabela:

 

Vreme: od 17.avgust 1947. do 30.05. 1948. godine

 

1

Budućnost, Titograd

20

13

3

4

46

21

+25

29

2

Sloga, Novi Sad

20

13

3

4

39

18

+21

29

3

Naša Krila, Zemun

20

13

3

4

54

30

+24

29

4

Metalac, Zagreb

20

11

2

7

30

24

+6

24

5

Mornar, Split

20

10

3

7

41

21

+20

23

6

Dinamo, Pančevo

20

8

4

8

33

29

+4

20

7

Enotnost, Ljubljana

20

8

3

9

36

35

+1

19

8

Tekstilac, Varaždin

20

7

3

10

31

47

-16

17

9

Željezničar, Sarajevo

20

6

4

10

28

34

-6

16

10

Kvarner, Rijeka

20

4

2

14

27

54

-27

10

11

Rabotnički, Skoplje

20

0

4

16

12

64

-52

4

 

Viši rang:

·         Budućnost (Titograd) i Sloga (Novi Sad) - direktno

·         Naša krila (Zemun) – posle kvalifikacija sa Vardarom (Skopje), osmoplasiranim timom Prve lige

Ispali:

·         Rabotnički (Skopje), Kvarner (Rijeka), Željezničar (Sarajevo) – direktno

·         Tekstilac (Varaždin)- nakon kvalifikacija

Novi članovi:

·         Iz Prve lige: Spartak (Subotica), SDM Sarajevo i posle kvalifikacija Vardar (Skopje)

·         Iz trećih (republičkih)  liga: Podrinje (Šabac), Dinamo (Skoplje) - direktno, nakon kvalifikacija i Proleter (Osijek)

Napomene: Druga savezna liga je svedena sa 11 na 10 klubova.

 

Najbolji strelac: Pečenčić Vladimir (Naša krila)                15 golova

 

Kvalifikacije za popunu Druge savezne lige

 

Prvi krug

 

Prva grupa

Učesnici: Podrinje (Šabac), Kosta Stamenković (Leskovac) i Sloboda (Subotica)

 

Podrinje (Šabac) – Sloboda (Subotica)                                  3:1

1

Podrinje, Šabac

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Sloboda, Subotica

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Kosta Stamenković, Leskovac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobednik: Podrinje Šabac

 

?  grupa

Učesnici: Velež (Mostar), Dinamo (Skopje) i …

 

Velež (Mostar) – Dinamo (Skopje)                                     3:0 i 0:3, produžeci 3:5

 

1

Dinamo, Skopje

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobednik: Dinamo, Skopje

 

? grupa

Učesnici: Proleter (Osijek), …

 

 

1

Proleter (Osijek)

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobednik: Proleter (Osijek)

 

? grupa

Učesnici: Napredak (Kruševac), Kladivar (Celje), Dinamo (Skopje), Proleter (Osijek), Podrinje (Šabac) …

 

Prvi krug:

Kladivar (Celje)  Napredak (Kruševac)                                2:2 i 0:0 (0:3 – pf, zbog pogrešne registracije jednog igrača Kladivara)

 

Drugi krug

Dinamo (Skoplje) – Napredak (Kruševac)                            4:2 i 0:1

Podrinje (Šabac) – Proleter (Osijek)                                   4:1 i 2:5, treća 4:1

(na neutralnom terenu u Beogradu 15.avgusta 1948.godine)

 

Dopunske kvalifikacije (poraženi iz prethodnog kola)

Napredak (Kruševac) – Proleter (Osijek)                    2:0, i 0:0, treća 0:1

(na neutralnom terenu u Sarajevu)

 

Pobednik – baraža Proleter (Osijek) je igrao kvalifikacije dodatne i sa Tekstilcem iz Varaždina, osmoplasiranim timom Druge lige - uspeo.

 

Proleter (Osijek) – Tekstilac (Varaždin)                              ???

 

NAPOMENA: Tabele, bez kvalifiakcija, bilo za ulazak u ligi ili zadržavanje statusa su kao putevi bez putokaza. Može i da se zaluta. Mnogi su na to, godinama, zavoravljali, ostavili su nam u nasleđe tabele ne i rezulatte kvalifikacija. Istina ima ih i arhivama ili pak na stranicama pedantnijih monografija klubova učesnika istih.

Molim one koji imaju više podataka o kvalifikacijama za ulazak u Drugu saveznu ligu, za sezonu 1948/49 da pomognu. Možda je i moj sistem kvalifikacija pogrešan. Tu smo da, zajednički ispravimo.



dr.t
Potencijal za velika djela
Pristupio: 20.11.2010.
Poruka: 2.010
30. siječnja 2011. u 16:12
samit je napisao/la:
dr.t je napisao/la:
ian wright je napisao/la:
jel znas zasto nije bilo prvenstva sve do 1923 i da li su se igrala prvenstva bar na regionalnoj razini, tj. podsavezu?
Vidi cijeli citat


znam za gradjanski da je igrao Prvenstvo Zagrebcakog podsaveza (Zagreb regional championship) od 1919 do 1924. Igrali su i za Balokovicev pokal. Imam statistiku Gradjanskog od 1911 do 1938, sada trazim od 1938 do 1945, ali ne mogu naci. dali mi netko moze pomoci?
Vidi cijeli citat


Zamolio bih te da, ako imaš,  postaviš na forumu tablice prvenstva zagrebaškog podsaveza , po sezonama, iz predratnog perioda - ne Prvenstvo kraljevine SHS već "u lokalu"  iz monografije Građanskog

Hvala
Vidi cijeli citat

nazalost nemam
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
30. siječnja 2011. u 16:24
Sezona 1947/48  - treći deo

REPUBLIČKE LIGE

HRVATSKA

Završnica prvenstva je igrana po kup – sistemu.

 

Učesnici: Braća Bakić (Bjelovar), Proleter (Osijek), Milicioner (Zagreb),Šibenik, Primorje (Sušak), Naprijed (Sisak), Slaven (Borovo) i Zadar.

 

Četvrtfinale:

Braća Bakić (Bjelovar) – Zadar                         2:3 i 1:3

Milicioner (Zagreb) – Naprijed (Sisak)               3:0 i 0:0

Slaven (Borovo) - Proleter (Osijek)                  0:2 i 1:3

Šibenik - Primorje (Sušak)                              4:1 i 1:3

 

Polufinale:

Šibenik - Proleter (Osijek)                             ?:? i 1:5

Zadar – Milicioner (Zagreb)                           1:8 i ?:?

 

Finale:

Proleter (Osijek) – Milicionar (Zagreb)             1:0, ponovljena treća utakmica, (posle dve poništene)                  

 

Izdvojeno:

Izvršni odbor Centralnog odbora Fiskulturnog saveza Jugoslavije posle nekih štetnih i nezdravih pojava u našem sportu doneo je nekoliko  odluka između ostalih i da se ponište utakmice igrane 13. i 20.juna 1947.godine izmerđu FD Milicionar (Zagreb) i FD Proleter (Osijek) u okviru republičkih kvalifikacija za ulazak u Saveznu ligu.

Za poništenje ovih utakmica nisu usvojeni navodi o slabom suđenju, odnosno nesportskom ponašanju pojedinih igrača Milicionara jer je ustanovljeno da sudije nisu namerno oštetile ni jednu, ni drugu ekipu. Fiskulturnom savezu Hrvatske naloženo je da ispita postupak protiv rukovodstva i igrača za počinjene izgrede.

Odlučeno je da se:

·         raspusti Disciplinski odbor FS Hrvatske,

·         da se uputi opomena Fudbalskom odboru FS Hrvatske i

·         da se igrač Milicionara Drago Pacari kazni sa zabranom igranja na fiskulturnim takmičenjima za dva meseca

Zapisano je, između ostalog u Politici od 1.jula 1947.godine

Prva zona - prvenstva Hrvatske

1

Braća Bakić, Bjelovar

10

8

0

2

33

11

16

2

Jedinstvo, Čakovec

10

7

1

2

22

12

15

3

Slaven, Koprivnica

10

5

2

3

25

16

12

4

Radnik, Daruvar

10

4

2

4

24

27

10

5

Sloboda, Varaždin

10

1

2

7

12

31

4

6

Borac, Virovitica

10

1

1

8

11

40

3

 

Viši rang: Braća Bakić (Bjelovar) u Hrvatsku ligu

Ispali: Borac (Virovitica) i Radnik (Daruvar)

Novi članovi: Kalnik (Križevci), Tekstilac (Oraslovlje) i Mladost (Zabok)

Napomena: Braća Bakić (Bjelovar) se plasirao u završnicu prvenstva po kup sistemu - uspeo

Druga zona - prvenstva Hrvatske



1

Slaven, Borovo

 

 

 

 

 

 

 

2

Proleter, Osijek

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viši rang: Slaven (Borovo) i Proleter (Osijek) su se plasirali su u završnicu prvenstva po kup sistemu

Ispali:

Novi članovi:

Napomena:

 

Treća zona - Prvenstvo Zagreba

 

Učesnici: Dubrava (Zagreb), Jedinstvo (Zagreb), Milicioner (Zagreb), Mladost (?), Naprijed (Sisak), Radnik (Sisak), Udarnik (Karlovac) i Zagreb.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 </