Sportnet forum

Dobrodošli na najbolji hrvatski sportski forum!

Ligaški vremeplov

samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
01. veljače 2011. u 21:52
Sezona  1948/49 - drugi deo

III rang natjecanja - Republičke lige

Srpska liga



Po prvi put jedinstvena Srpska liga sa 10 klubova.

Formiranje lige: osam klubova po automatizmu:

·         Vojvodina: Sloboda (Subotica), Srem (Sremska Mitrovica) i 6.oktobar (Kikinda)

·         Uža Srbija: Beograd, Napredak (Kruševac), Borac (Čačak) i Ljupče Nikolić (Aleksinac)

·         Kosovo i Metohija: Proleter (Priština)

Deveti i deseti član novoformirane Srpske lige dobijeni su posle kvalifikacija po ključu: dva društva iz Vojvodine, pet iz Uže Srbije i jedno sa Kosova i Metohije.

Kvalifikacije za popunu ligu četvrtfinale:

Trepča (Kosovska Mitrovica) – Jedinstvo (Zemun)                0:4 i 1:4

Budućnost (Valjevo) – Proleter (Zrenjanin)                         0:2 i 1:6

Dinamo (Zaječar) – Jedinstvo (Vršac)                                5:1 i 3:1

Kosta Stamenković (Leskovac) – Nikčević (Svetozarevo)     5:0 i ???

Kvalifikacije za popunu ligu polufinale:

Kosta Stamenković (Leskovac) – Dinamo (Zaječar)               ? i 1:3

Proleter (Zrenjanin) – Jedinstvo (Zemun)                           4:0 i 1:2

 

Napomena: u Srpsku ligu su se plasirali Proleter (Zrenjanin) i Dinamo (Zaječar)

 

Završna tabela

 

1

Proleter, Zrenjanin

18

14

1

3

47:16

+31

29

2

Napredak, Kruševac

18

11

3

4

39:21

+18

25

3

Srem, Sremska Mitrovica

18

10

3

5

25:21

+4

23

4

Borac, Čačak

18

8

5

5

28:25

+3

21

5

Beograd

18

7

3

8

34:23

+11

17

6

Dinamo, Zaječar

18

7

3

8

31:29

+2

17

7

6.oktobar, Kikinda

18

7

3

8

21:21

0

17

8

Proleter, Priština

18

5

2

11

23:38

-15

12

9

Ljupče Nikolić, Aleksinac

18

2

1

15

18:64

-46

5

10

Sloboda, Subotica

18

6

2

10

33:41

-8

14

 
Viši rang: 
·         Kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu igrali su Napredak (Kruševac) - uspeo i Proleter (Zrenjanin)  - nije uspeo (direktno se plasirao u Treću saveznu ligu)
·         Srem (Sremska Mitrovica), kao treći nije igrao kvalifikacije za Treću ligu, umesto njega Radnički (Beograd) koji nije ni igrao ovu ligu
Ispali: Sloboda (Subotica) i Ljupče Nikolić (Aleksinac)
Novi članovi: 
Napomena: Sedam utakmice Slobode (Subotica) registrovano je službenim rezultatom 0:3. Taj klub je istupio iz takmičenja, tačnije ugašen je odlukom gradskih vlasti u Subotici u proleće 1949.godine.
  Te 1949.godine sazrelo je uverenje na Severu Bačke da bi se zarad prosperiteta fudbala klubovi trebali ujediniti. Planirana je fuzija Slobode i Spartaka, a novi klub bi se zvao OFK Subotica. Dve Skupštine održane su paralelno, Slobodina je odbacila predlog, Spartakova, nevoljno  glasala – za. Vest o neuspeloj skupštii Slobode, na Spartakovoj skupštini dočekana je ovacijama jer je, zaslugom drugih sačuvao identitet.
·         Proleter je promenio ime u Jedinstvo (Priština)
·         Kosta Stamenković je promenio ime u Dubočica (Leskovac)

Hrvatska liga



1

Milicionar, Zagreb

18

13

3

2

48:14

+34

29

2

Zagreb

18

11

4

3

32:13

+19

26

3

Šibenik

18

10

4

4

29:13

+16

24

4

Slaven, Borovo

18

10

2

6

30:22

+8

22

5

Tekstilac, Varaždin

18

6

6

6

22:26

-4

18

6

Kvarner, Rijeka

18

8

1

9

32:33

-1

17

7

Naprijed, Sisak

18

7

2

9

25:26

-1

16

8

Zadar

18

5

4

9

16:29

-13

14

9

Pula

18

2

4

12

18:54

-36

8

10

Braća Bakić, Bjelovar

18

1

4

13

18:40

-22

6

 
Viši rang: 
·         Milicionar (Zagreb) je igrao kvalifikacije za Drugu saveznu ligu  - uspeo.
·         Kvarner (Rijeka) se plasirao u Drugu saveznu ligu (na osnovu čega –plasmana ne ?)
·         Zagreb (posle neuspelih kvalifikacija za Drugu savezni ligu) – direktno i  Šibenik – posle kvalifikacija se plasirali u novoformiranu Treću saveznu ligu
Ispali: Braća Bakić (Bjelovar) i Pula (naknadno spašeni)
Novi članovi: Dinamo (Vinkovci), Jedinstvo (Zagreb), Mladost (Zagreb), Rudar (Raša), Slavija (Karlovac) i Sloboda (Varaždin)
Napomena: 
 


Liga Bosne i Hercegovine
 

Liga je proširena na 12 klubova.

 

Način formiranja:

  • Velež (Mostar), Radnik (Bijeljina), Borac (Banja Luka , Jedinstvo (Bihać), 1,maj (Bosanski Brod) i Igman (Ilidža), prošlogodišnji učesnici lige jer niko nije ispao
  • Željezničar (Sarajevo), povratnik iz Druge savezne lige
  • Rudar (Kakanj), Čelik (Zenica), Bosna (Sarajevo), Proleter (Teslić) i Jedinstvo (Brčko) posle kvalifikacija
 
Kvalifikacije za ulazak u ligu:
Mladost (Rogatica) Rudara (Kakanj)                     1:5 i 0:3 (pf)
Sloga (Doboj) – Milicionar (Sarajevo)                       2:0 i 2:1
Proleter (Teslić) – Podgrmeč (Sanski Most) 7:1 i 4:1
Jedinstvo (Brčko) – Sloboda (Tuzla)                       0:1 i 2:0
Čelik (Zenica) – Bratstvo (Travnik)                         2:0 i 2:1
Bosna (Sarajevo) – Tekstilac (Derventa)                 2:0 i 1:3
 
Vreme: od 12.09.1948. do 15.06. 1949.godine
 

1

Željezničar, Sarajevo

22

15

6

1

68:17

+51

36

2

Velež, Mostar

22

15

4

3

52:19

+43

34

3

Radnik, Bijeljina

22

13

4

5

44:22

+22

30

4

Borac, Banjaluka

22

13

3

6

42:18

+24

29

5

Čelik, Zenica

22

10

6

6

40:25

+15

26

6

Bosna, Sarajevo

22

9

2

11

36:46

-10

20

7

Proleter, Teslić

22

8

3

11

36:46

-10

19

8

Jedinstvo, Brčko

22

6

6

10

41:47

-6

18

9

Rudar, Kakanj

22

8

1

13

30:54

-24

17

10

1.maj, Bosanski Brod

22

6

4

12

30:39

-9

16

11

Jedinstvo, Bihać

22

6

4

12

34:47

-13

16

12

Igman, Ilidža

22

1

1

20

10:83

-73

3

 
Viši rang: 
·         Željezničar (Sarajevo) se plasirao u Drugu saveznu ligu – posle kvalifikacija
·         Velež (Mostar) se plasirao u novoformiranu Treću saveznu ligu – direktno 
·         Borac (Banja Luka) se plasirao u Treću saveznu ligu posle kvalifikacija na republičkom nivou
·         Radnik (Bijeljina) i Čelik (Zenica) su igrali kvalifikavije za popunu treće savezne lige – nisu uspeli
Ispali: Igman (Ilidža), Jedinstvo (Bihać), 1. maj (Bosanski Brod) i Rudar (Kakanj)
Novi članovi: Borac (Čapljina), Milicionar (Sarajevo), Bratstvo (Travnik), Tekstilac (Derventa), Borac (Bosanski Šamac), Sloboda (Tuzla) i Borac (Bosanska Dubica)
Napomena: 
 

Liga Slovenije
 

1

Željezničar, Ljubljana

14

10

2

2

37:10

+27

22

2

Rudar, Trbovlje

14

9

2

3

35:21

+14

20

3

Polet/ Branik, Maribor

14

6

3

5

21:18

+3

15

4

Nafta, Lendava

14

6

1

7

26:25

+1

13

5

Željezničar, Maribor

14

5

3

6

33:27

+6

13

6

Udarnik/ Korotan, Kranj

14

4

3

7

20:45

-25

11

7

Sobota, Murska Sobota

14

4

2

8

21:24

-3

10

8

Kladivar, Celje

14

2

4

8

15:28

-13

8

 
Viši rang: 
·         Željezničar (Ljubljana) je igrao kvalifikacije za Drugu saveznu ligu – nije uspeo
·         Željezničar (Ljubljana) – direktno i Rudar (Trbovlje) – posle kvalifikacija su se plasirali u novoosnovanu  Treću saveznu ligu
Ispali: 
Novi članovi: Proletarec (Zagorje ob Savi), Miličnik (Ljubljana), Gregorčič (Jesenice) i Drava (Ptuj), posle kvalifikacija
Napomena: U toku sezone Polet je promenio ime u Branik (Maribor)
 
               Kvalifikacije za ulazak u Slovensku ligu:

               

1

Proletarec, Zagorje ob Savi

16

11

4

1

48:18

+30

26

2

Miličnik, Ljubljana

16

12

0

4

70:19

+51

24

3

Gregorčič, Jesenice

16

10

2

4

46:26

+20

22

4

Drava, Ptuj

16

10

2

4

35:21

+14

22

5

Bratstvo, Hrastnik

16

7

3

6

55:43

+12

17

6

Branik, Solkan

16

6

1

9

40:31

+9

13

7

Tekstilec, Tržič

16

5

1

10

26:51

-25

11

8

Prešeren

16

3

1

12

15:62

-17

7

9

Ločan

16

1

0

15

16:60

-44

2

 
    Napomene:
·         Proletarec (Zagorje ob Savi), Miličnik (Ljubljana), Gregorčič (Jesenice) i Drava (Ptuj) su se plasirali u Slovensku ligu
·         Pred početak kvalifikacija Volga je promenila ime u Branik (Solkan)
·         Kvalifikacije je započela i Postojna, ali je odustala
 

Liga Makedonije

 

1

11.oktomvri, Kumanovo

18

13

4

1

35:8

+27

30

2

Rabotnički, Skopje

18

10

3

5

32:21

+11

23

3

Sloga, Skopje

18

10

2

6

27:22

+5

22

4

Crvena zvezda, Veles

18

10

2

6

43:39

+4

22

5

ŠAR, Tetovo

18

6

8

4

32:28

+4

18

6

Tikveš, Kavadarci

18

7

4

7

29:28

+1

18

7

Goce Delčev

18

6

4

8

23:33

-10

16

8

Ohrid

18

4

4

10

26:40

-14

12

9

Rabitnik, Bitolj

18

4

2

12

19:31

-12

10

10

Osogovo, Kočani

18

2

3

13

24:47

-23

7

 
Viši rang: 
·         11.oktomvri (Kumanovo) se plasirao u Drugu saveznu ligu – posle kvalifikacija
·         Rabotnički (Skopje) se plasirao u novoformiranu Treću saveznu ligu - direktno
·         Tikveš (Kavadarci), kao šesti (?) igrao kvalifikacije za treću saveznu ligu – nije uspeo
Ispali: 
Novi članovi:
Napomena: 
 

Liga Crne Gore

 

1

Sutjeska, Nikšić

7

6

1

0

20:2

+18

13

2

Lovćen, Cetinje

6

3

2

1

11:5

+6

8

3

Velimir Jakić, Pljevlja

4

2

2

0

7:3

+4

6

4

Bokelj, Kotor

6

3

0

3

13:1

+12

6

5

Arsenal, Tivat

3

1

0

2

5:7

-2

2

6

Iskra, Danilovgrad

5

1

0

4

8:18

-10

2

7

IKA Ivangrad

3

0

1

2

2:6

-4

1

8

Tempo, Bar

4

0

0

4

4:18

-14

0

                                                 ?                                   70:60
 
Viši rang: 
·         Sutjeska (Nikšić) se plasirala u Treću saveznu ligu  - direktno
·         Lovćen (Cetinje) je igrao kvalifikacije za novoformiranu Treću saveznu ligu – nije uspeo
Ispali: niko
Novi članovi: Bratstvo (Bijelo Polje)
Napomena: Tabela je nepotpuna jer je prvenstvo imalo dosta neregularan tok. Zna se jedino, sa sigurnošću, da je Sutjeska osvojila prvo mesto

[uredio samit - 01. veljače 2011. u 21:58]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
01. veljače 2011. u 22:03
Sezona 1948/49 - treći deo

IV. rang natjecanja



I zona centra Varaždin


1

Sloboda, Varaždin

10

10

0

0

36:5

+31

20

2

Slaven, Koprivnica

10

6

1

4

25:10

+15

13

3

Jedinstvo, Čakovec

10

5

1

4

25:12

+13

11

4

Kalnik, Križevci

10

3

0

7

20:40

-20

6

5

Tekstilac, Oroslavlje

10

2

1

7

18:31

-13

5

6

Mladost, Zabok

10

2

1

7

15:40

-25

5

 
Viši rang: Sloboda (Varaždin) se plasirala u Hrvatsku ligu
Ispali: 
Novi članovi: 
Napomena:

 

II zona centra Osijek



1

Dinamo, Vinkovci

14

10

3

1

37:15

+22

23

2

Sloga, Vukovar

14

6

6

2

27:20

+7

18

3

Jedinstvo, Požega

14

5

6

3

23:21

+2

16

4

Borac, Virovitica

14

6

2

6

29:24

+5

14

5

Sloboda, Đakovo

14

5

2

7

31:24

+7

12

6

Sloga, Đurđenovac

14

5

2

7

20:26

-6

12

7

Proleter, Belišće

14

4

1

9

16:32

-16

9

8

Crvena zvijezda, Sl. Brod

14

2

4

8

18:29

-11

8

 
Viši rang: Dinamo (Vinkovci) se plasirao u Hrvatsku ligu
Ispali: 
Novi članovi: 
Napomena:
 


III zona centra Karlovac




            Kvalifikacije za ulazak u zonu:

Samobor – Jedinstvo (Ogulin)                          8:2

Samobor – Radnik (Velika Gorica)                     4:0

Samobor – Strahanov (Kostajnica)                   3:1

 

1

Slavija, Karlovac

 

 

 

 

 

 

 

2

Mladost

 

 

 

 

 

 

 

3

Samobor

 

 

 

 

 

 

 

4

Dubrava

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Viši rang: Slavija (Karlovac) se plasirala u Hrvatsku ligu
Ispali: 
Novi članovi: 
Napomena:


 

IV zona centra … ???



 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Viši rang:
Ispali: 
Novi članovi: 
Napomena:



V zona centra Rijeka



1

Rudar, Raša

10

9

0

1

27:8

+19

18

2

Jedinstvo, Ogulin

9

3

2

4

15:18

-3

8

3

Crikvenica

9

3

2

4

10:15

-5

8

4

Pula II

10

2

4

4

12:17

-5

8

5

Rovinj

9

3

1

5

12:15

-3

7

6

Crvena zvedza, Medulin

9

3

2

4

12:15

-3

7

 

Milicionar, Rijeka

 

 

 

 

 

 

 

 

Naprijed, Hreljin

 

 

 

 

 

 

 

 

Željeznički Tehnikum, Pula

 

 

 

 

 

 

 

 
Viši rang: Rudar (Raša) se plasirao u Hrvatsku ligu
Ispali: 
Novi članovi: 
Napomena: Od takmičenja su odustali Milicionar (Rijeka), Naprijed (Hreljin) i Željeznički Tehnikum(Pula)




Prvenstvo Dalmacije


1

Dinara, Knin

10

8

0

2

29

12

16

2

Zmaj, Makarska

10

5

3

2

24

12

13

3

Neretva, Metković

10

5

3

2

21

12

13

4

Jug, Dubrovnik

10

4

3

3

23

12

11

5

Sloboda/Radnik, Gospić

10

1

2

7

9

38

4

6

Cement, Solin

10

1

1

8

10

30

2

 
Viši rang:
Ispali: 
Novi članovi:
Napomena: Radnik iz Gospića se u prvom dijelu sezone zvao Sloboda   



Malo pojašnjenje: U iv rangu natjecanja nogometna Hrvatska je bila podeljena na pet centara i Dalmaciju, kao peti).

Sa podacima, čak i o nazivima centara sam oskudan. Potrebna pomoć. Ipak se (o)kreće, uz pomoć prijatelja sadržaj je potpuniji. Ostale manje praznine i dve nepozanice kada su u pitanju klubovi koji će naredne sezone igrati u Hrvatskoj ligi- Potrebno je naći mesto,tačnije zonu za Jedinstvo i Mladost (oba Zagreb)

[uredio samit - 24. veljače 2011. u 22:10]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
01. veljače 2011. u 22:06
Sezona 1948/49 - četvrti deo


V RANG NATJECANJA

Prvenstvo Rijeke

 

Učesnici:  Viktor Lenac (Rijeka), Opatija, Pomorac (Kostrena), 3. maj (Rijeka), Naprijed (Hreljin), Trgovački (Rijeka), Budućnost (Rijeka), Omladinac (?), Liburnija (Volosko), Lokomotiva (Rijeka), Torpedo (Rijeka), Javna skladišta (Rijeka), Torpedo 2 (Rijeka), Grafičar (Rijeka), 3. maj 2 (Rijeka)

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Viši rang:  
Ispali: 
Novi članovi: 
Napomena:

IV. grupa (Dalmacija)

I. podgrupa


Učesnici: Jadran (Kaštel Šućurac), Slaven, Val (Kaštel Stari) i Omladinac (Vranjic)


1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Jadran, Kaštel Šućurac

 

 

 

 

 

 

 

 

Viši rang: Cement (Solin) se plasirao u kvalifikacije za popunu višeg ranga

Ispali:

Novi članovi:

Napomene: Jadran (Kaštel Šućurac) je odustao u drugom delu prvensta

 


[uredio samit - 01. veljače 2011. u 22:07]
allen
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 29.08.2006.
Poruka: 53.030
01. veljače 2011. u 22:09
samit gdje si ti nasao sve ovo?
Opeth - Demon Of The Fall...
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
01. veljače 2011. u 22:13
Sezona 1922/23

 

Subotički nogometni podsavez

 

Prvi razred

 

1

SAND Subotica

16

14

1

1

72:13

+59

29

2

Bačka, Subotica

16

12

4

0

56:21

+35

28

3

Sport, Sombor

16

9

3

4

43:21

+22

21

4

Sloga, Subotica

16

6

5

5

32:25

+7

17

5

Šport, Subotica

16

7

2

7

26:37

-11

14

6

Amateur, Sombor

16

5

3

8

31:41

-10

13

7

SMTC Subotica

16

3

1

12

17:44

-27

7

8

Concordia, Subotica

16

3

1

12

17:69

-52

7

9

Starokanjiški AK

16

3

0

13

13:55

-42

6

 

                 Drugi „A“ razred

 

1

ŽAK Subotica

12

8

3

1

30:12

+18

19

2

BAK Bajmok

12

8

2

2

26:19

+7

18

3

Topolški SK

12

7

2

3

32:16

+16

16

4

Amateur, Subotica

12

7

2

3

28:15

+13

16

5

Horgoški AC

12

3

3

6

13:21

-8

9

6

Nemešmilitić Soko

12

1

2

9

4:31

-27

4

7

Turska Kanjiža SK

12

1

0

11

8:38

-30

2

 

 

           Drugi „B“ razred

 

1

Vrbaški SC

10

7

2

1

32:8

+24

16

2

Soko, Stari Bečej

10

7

2

1

35:10

+25

16

3

Sloga, Palanka

10

6

0

4

17:11

+6

12

4

Kulski AFC

10

6

0

4

24:21

+3

12

5

Vo?vodina, Sombor

10

0

1

9

0:33

-33

1

6

Somborski TK

10

0

1

9

0:32

-32

1

                                                                                                                        ?                          108:115

 

Beogradski loptački podsavez

 

 Prvi „A“ razred

 

1

Jugoslavija

6

5

1

0

25:4

+21

11

2

BSK

6

3

1

2

11:8

+3

7

3

Vardar

6

2

1

3

7:13

-6

5

4

Konkordija

6

0

1

5

5:23

-18

1

 

Prvi „B“ razred

 

1

Soko

2

2

0

0

5:2

+3

4

2

Srpski mač

2

0

0

2

2:5

-3

0

 

Slavija

 

 

 

 

 

 

 

        

Napomena: Slavija se fuzionisala sa Sokolom

 

Drugi „?“ razred

 

1

Jadran

10

8

1

1

34:10

+24

17

2

Brđanin

10

6

2

2

24:19

+5

14

3

Srbija

10

5

3

2

37:21

+16

13

4

Dušanovac

10

3

3

4

20:18

+2

9

5

Šumadija

10

3

1

6

10:23

-13

7

 

Kosmaj

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene: Kosmaj se rasformirao

 

DrugiBrazred

 

1

Osvetnik

 

 

 

 

 

 

 

2

Bosna

 

 

 

 

 

 

 

3

Brađanski, Zemun

 

 

 

 

 

 

 

4

Olimpija

 

 

 

 

 

 

 

5

Grafičar

 

 

 

 

 

 

 

6

Radnički

 

 

 

 

 

 

 

7

Vuktorija

 

 

 

 

 

 

 

8

Karađorđe

 

 

 

 

 

 

 

 

Beogradska župa

 

1

Vitez, Zemun

 

 

 

 

 

 

 

2

Sparta, Zemun

 

 

 

 

 

 

 

3

ZAŠK Zemun

 

 

 

 

 

 

 

4

HAKOAH Zemun

 

 

 

 

 

 

 

5

Banat, Pančevo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Banatska župa

 

Učesnici: Obilić (Veliki Bečkerek), Slavija (Veliki Bečkerek), Viktorija (Veliki Bečkerek), Kadima (Veliki Bečkerek), ŽSE (Žombolja), ZTK (Žombolja) i KAC (Velika Kikinda).

Odustali su – pre početka takmičenja: Pančevci, Vršćani i DSK (Debeljača)

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrenjaninska liga

 

Osnovana je u jesen 1922. godine

 

Učesnici: ŽSK, Kadima, Slavija, Obilić, Švebiše i RSK Borac

 

 

1

Slavija

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Posavska župa

 

Prvak je SK Mačva (Šabac)

 

Splitski nogometni podsavez

 

1

Hajduk, Split

3

3

0

0

23:2

+21

6

2

Split

3

2

0

1

6:9

-3

4

3

Borac

3

1

0

2

6:12

-6

2

4

Uskok

3

0

0

3

0:12

-12

0

 

Napomena: Ovo je tabela posle jesenjeg dela prvenstva,za prolećni deo sačuvani su samo rezultati dve utakmice:

Hajduk – Borac                  5:0 i

Split – Borac                    1:1

 

Zagrebački nogometni podsavez

 

 

Prvi razred

 

1

Građanski

 

 

 

 

 

 

 

2

HAŠK

 

 

 

 

 

 

 

3

Concordia

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene:

 

Drugi razred

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene:

 

Treći razred

 

1

Penkala

 

 

 

 

 

 

 

2

Zagreb

 

 

 

 

 

 

 

3

Zmaj

 

 

 

 

 

 

 

4

Derbi

 

 

 

 

 

 

 

5

Makabi

 

 

 

 

 

 

 

6

AŠK Okić, Samobor

 

 

 

 

 

 

 

7

Češka XI

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene:

 

Četvrti razred

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napomene:

 

Sarajevski nogometni podsavez

 

Prvi razred

 

1

SAŠK Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

2

Slavija, Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

 

Hajduk, Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarajevski, Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

5

Troja, Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

 

Viši rang: SAŠK Sarajevo je učestvovao u finalnom takmičenju prvog državnog prvenstva

            Ispali: Troja (Sarajevo) u Drugi razred Sarajevskog podsaveza

           

Drugi razred

 

1

Šparta, Sarajevo

4

4

0

0

17:3

+14

8

2

Željezničar, Sarajevo

4

2

0

2

7:11

-4

4

3

Barkohba, Sarajevo

4

0

0

4

2:12

-10

0

 

Napomene: Šparta se plasirala u Prvi razred Sarajevskog podsaveza

 

Ljubljanski nogometni podsavez

 

Grupa Ljubljana

 

1

SK Ilirija

 

 

 

 

 

 

8

2

SK Primorje

 

 

 

 

 

 

3

3

SK Sparta

 

 

 

 

 

 

1

 

Napomena: SK Ilirija je igrala za prvaka podsaveza sa ISSK Maribor - pobedila

 

Grupa Maribor

 

1

1. SSK Maribor

 

 

 

 

 

 

12

2

SV Rapid, Maribor

 

 

 

 

 

 

12

3

SK Svoboda

 

 

 

 

 

 

9

4

SK Ptuj

 

 

 

 

 

 

2

 

Napomena: 1. SSK Marbor je igrao u završnici prvenstva podsaveza – izgubio u finalu od SK Ilirija

 

Grupa Celje

 

1

Athletik SK, Celje

 

 

 

 

 

 

4

2

1, SSK Celje

 

 

 

 

 

 

0

 

Napomena: Athletik SK (Celje) je igrao u polufinalu podsaveza i izgubio od 1.SSK Maribor

 

Završnica prvenstva podsaveza:

 

Polufinale:

1. SSK Maribor – Athletik SK (Celje)                                              2:1

 

Finale:

SK Ilirija (Ljubljana) – 1. SSK Maribor                                          6:1

 


samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
01. veljače 2011. u 22:32
Poštovani prijatelji

Na ovom mestu bih ja "povukao ručnu". Na konkretnim primerima - istinitim sam demonstrirao zamisao, kako bi izgldao ligaški vremeplov po sezonama. Postavio am po nekoliko topića, za po tri - četiri predratne i posleratne sezone.

Da li ćemo nastaviti zavisi isključivo od Vas dragi prijatelji. Ako u narednih par dana, recimo do nedelje, na ovom topiću osvane bar tridesetak kritika, ispravki datih tablica ili dopuna onda smo na dobrom putu. Još važnije očekujem nedostajuće tablice, po sezonama, recimo kada bi svaki pedeseti posetioc ove teme dao svoj doprinos dobili bi najmanje 20 novih tablica.

Da dodam još nešto. Ako budemo zajednički otkrivali povijest ligaškog nogometa, ako prilozi budu pravi, znači isključivo rezultati kvalifikacija, tablice, pojašnjenja istih, ne EPP pojedinih klubova ili, daleko bilo prepucavanja navijača i administratori foruma će shvatiti zbog čega sam insistirao da bude više poglavlja vremeplova (najmanje pet). Kada uhvatimo zalet kod predrtnih i posleratnih natjecanja, aktivirali bi i ostale teme (ovako su počeli, natjecanja posle 1991 godine i osobne karte klubova).

Još malo oko preglednosti topića. Ako odziv na ovaj apel bude pravi, lako ćemo očistiti topić, u odgovarajuće teme prebaciti gotove tablice, na ovom topiću ostaviti debatni klub.

Obećavam i da ću, u hodu ažurirati, na već postavljenim kosturima sezona svaku dopunu, tako da će svaki novi posetioc, kao i oni koji su bili aktivni u svako doba dana i noći imati najsvežije podatke.

Da odgonetnem još jednu dilemu. Svaka predratna sezona imaće po dva dela (prvi za savezni rang natjecanja) druga za prvenstva Hrvatske po župama, a posleratni onoliko delova koliko je rangova natjecanja. U ovom trenutku je najinteresantnije,najsveobuhvatnije kod Prve i Druge savezne lige, a ko se svi zajedno potrudimo unikati će biti niži rangovi natjecanja. Ne zaboravite općinskih i potaveznih liga je svake sezone bilo najmanje deset puta više od zonskih.

Šta očekujem. Da dobro prostudirate date tablice, pronađete "rupe" u tablicama (one koje nedostaju", a vide se i iz aviona i iste bar prepolovite. U predratnom periodu se odnosi na prvensta po župama, u posleratnom općinska, i potsavezna.

Na kraju i odgovor na nepostavljeno pitanje - zašto sve ovo radim, kada imam podatke. Upravo zbog toga jer nemam sve. Pre godinu dana sam krenuo u (ne)moguću misiju, da na jedno mjesto stavim sve završne tablice, svih nogometnih liga, po sezonama i rangovima natjecanja, od 1920. do 1991. godine i to na prostoru od Triglava do Đevđelije. Na dobrom sam putu, za godinu dana sam uz POMOĆ PRIJATELJA (i Vas smatram) uspeo da ažuriran, na današnji dan tačno 2346 tablica za posleratni i 138 za predratni period, od nekih 8.500 koliko ih ima po mom grubom proračunu.
[uredio samit - 01. veljače 2011. u 23:44]
allen
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 29.08.2006.
Poruka: 53.030
01. veljače 2011. u 22:41
23465 tablica za posleratni i 138 za predratni period, od nekih 8.500 koliko ih ima po mom grubom proračunu.

svaka čast jbt...
Opeth - Demon Of The Fall...
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
01. veljače 2011. u 23:46
allen je napisao/la:
23465 tablica za posleratni i 138 za predratni period, od nekih 8.500 koliko ih ima po mom grubom proračunu.

svaka čast jbt...
Vidi cijeli citat



Bilo bi dobro da je tako, ali kod prve brojke sam imao deblje prste pa je jedna brojka viška (to i logika kaže), greška ispravljena
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
05. veljače 2011. u 18:37
Pre par dana sam izašao sa konstatacijom da bez POMOĆI PRIJATELJA nema ni pravog Vremeplova, još manje tablica nižih liga. Na moju veliku žalost bio sam u pravu, poziv da se bar neko uključi, da makar kaže to ništa ne valja upšućen je na pogrešnu adresu. Da o eventualnim prilozima i ne govorim.

Ako smatrate da je čutanje znak odobravanja možemo staviti tačku na lepu zamisao. Drugu priliku teško da ćemo imati. Ponavljam nije mi teško, ali ne mogu (i ne želim) sve sam.

A da je tema i te kako zanimljiva može se videti i blic - proverom. Koliko večeras će ovaj topić posetiti pedesetak forumaša i ostati ratzočarano jer nema ništa novo.

allen
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 29.08.2006.
Poruka: 53.030
05. veljače 2011. u 18:53
jbg pomogao bih ali tesko da imam nekih stvari osim onih koje se mogu naci na rsssf i slicnim stranicama...
Opeth - Demon Of The Fall...
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
13. veljače 2011. u 14:28
allen je napisao/la:
jbg pomogao bih ali tesko da imam nekih stvari osim onih koje se mogu naci na rsssf i slicnim stranicama...
Vidi cijeli citat


Možeš prijatelju.  Zanima me, verujem i ostale posetioce foruma i nogomet u vinkovačkom regionu za pomenuti period, a svojevremeno je izdata i monogarfija "Trideset godina nogometnog kluba Dinamo 1947-1977", autora Ivana Zagorca.

Gde se može naći knjiga? u klubu, kod prijatelja ili biblioteci.

Kakoi posredovati podatke na forum ili e-mail ? Najbrže- fotografisati ili skenirati stranice na kojima su završne tablice pojedinih sezona. Sporije, takođe delotvorno - prekucati tablice.


samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
13. veljače 2011. u 17:48
Godina 1950 - prvi deo

Još jedan pokušaj da ovaj vremeplov dobije smisao, samo zahvaljujući desetini privatnih poruka na koje nisam mogao da odgovorim iz tehničkih razloga, jer nisam ispunio "bonus" od, ko zna koliko objavljenih poruka, ali...

Na redu je godina 1950. prva posle "oho-ho" sezona u kojoj je kompletno prvenstvo spakovano u kalendarsku godinu.

Izvršni odbor FSJ je na sastanku održanom 24.maja 1949.godine doneo odluku o promeni načina odigravanja futbalskih prvenstava   na celoj teritoriji FNRJ.

Prema ovoj odluci futbalska prvensta grupa, zona, republičkih i saveznih liga za 1950.godinu počela su marta, a završila se jula iste godine, pre početka takmičenja za futbalski kup Jugoslavije.

Prva savezna liga



Vreme:  4.mart  – 12.novembar 1950. godine

 

1

Hajduk, Split

18

10

8

0

28:13

+15

28

2

Crvena zvezda, Beograd

18

12

2

4

44:18

+26

26

3

Partizan, Beograd

18

12

2

4

46:19

+27

26

4

Dinamo, Zagreb

18

9

4

5

23:17

+6

22

5

Sarajevo

18

7

3

8

30:27

+3

17

6

Naša Krila, Beograd

18

5

4

9

18:29

-11

14

7

BSK, Beograd

18

4

6

8

19:32

-13

14

8

Lokomotiva, Zagreb

18

4

5

9

18:28

-10

13

9

Spartak, Subotica

18

3

4

11

15:29

-14

10

10

Budućnost, Titograd

18

3

4

11

15:44

-29

10

 

Epilog:

  • Hajduk (Split), prvak
  • Crvena zvezda (Beograd), pobednik Kupa

Ispali: Budućnost (Titograd)

Novi članovi: Zbog proširenja lige na 12 klubova novi prvoligaši postali su: Borac (Zagreb), Sloga (Novi Sad), Napredak (Kruševac) i Mačva (ranije Podrinje, Šabac)

Napomene:

  • Po završetku sezone rasforamirana je ekipa Naša Krila pa je status prvoligaša zadržao i Spartak (Subotica) – posle kvalifikacija.

Spartak je igrao kvalifikacije za opstanak u ligi sa petim članom Druge lige – Odredom. Prva utakmica u Subotici završena je nerešeno 3:3. Kako je i druga utakmica u Ljubljani završena bez odluke – 0:0, igrana je i treća u Zagrebu, ponovo nerešeno 2:2. Žrebom je odlučeno da Spartak bude dvanaesti član Prve lige.

 

Rezultati po kolima:

 

1.KOLO 05.mart 1950.

Metalac – Budućnost                   4:1

Dinamo – Partizan                       2:1

Naša Krila – Sarajevo                   3:0

Crvena Zvezda – Lokomotiva         1:0

Spartak – Hajduk                        0:1

 

2.KOLO 12.mart 1950.

Budućnost – Spartak                   2:0

Lokomotiva – Hajduk                   0:1

Sarajevo – Crvena Zvezda            0:2

Partizan – Naša Krila                    2:1

Metalac – Dinamo                        0:2

 

3.KOLO 19.mart 1950.

Dinamo – Budućnost                    2:0

Naša Krila – Metalac                    2:3

Crvena Zvezda – Partizan             3:1

Sarajevo – Hajduk                       1:1

Spartak – Lokomotiva                  2:1

 

4.KOLO 26.mart 1950.

Budućnost – Lokomotiva               0:1

Sarajevo – Spartak                      4:0

Partizan – Hajduk                        0:0

Metalac – Crvena Zvezda             2:5

Dinamo – Naša Krila                     1:1

 

5.KOLO 02.april 1950.

Naša Krila – Budućnost                 0:0

Crvena Zvezda – Dinamo              3:0

Metalac – Hajduk                        2:2

Spartak – Partizan                       0:1

Lokomotiva – Sarajevo                 1:2

 

6.KOLO 09.april 1950.

Budućnost – Sarajevo                  2:1

Partizan – Lokomotiva                  4:1

Metalac – Spartak                       1:1

Dinamo – Hajduk                         1:3

Naša Krila – Crvena Zvezda           0:1

 

7.KOLO 16.april 1950.

Crvena Zvezda – Budućnost          4:0

Naša Krila – Hajduk                      0:1

Spartak – Dinamo                        2:2

Lokomotiva – Metalac                  2:0

Sarajevo – Partizan                     2:5

 

8.KOLO 23.april 1950.

Budućnost – Partizan                   2:4

Metalac – Sarajevo                     0:0

Dinamo – Lokomotiva                   1:1

Naša Krila - Spartak                     2:1

Crvena Zvezda – Hajduk               2:2

 

9.KOLO 30.april 1950.

Budućnost – Hajduk                     1:2

Spartak – Crvena Zvezda             1:2

Lokomotiva – Naša Krila                0:2

Sarajevo - Dinamo                       1:0

Partizan – Metalac                      0:1

 

10.KOLO 20.avgust 1950.

Budućnost – BSK                         0:0

Partizan – Dinamo                       2:0

Sarajevo – Naša Krila                   3:0

Lokomotiva – Crvena Zvezda         2:2

Hajduk – Spartak                        2:0

 

11.KOLO 27.avgust 1950.

Spartak – Budućnost                   1:1

Hajduk – Lokomotiva                   1:1

Crvena Zvezda – Sarajevo            4:2

Naša Krila – Partizan                    1:3

Dinamo – BSK                             1:1

 

12.KOLO 17.septembar 1950.

Budućnost – Dinamo                    0:1

BSK – Naša Krila                          0:1

Partizan – Crvena Zvezda             2:1

Hajduk – Sarajevo                       2:2

Lokomotiva – Spartak                  1:1

 

13.KOLO 24.septembar 1950.

Lokomotiva – Budućnost               2:0

Spartak – Sarajevo                      0:1

Hajduk – Partizan                        0:0

Crvena Zvezda – BSK                   3:0

Naša Krila – Dinamo                     0:2

 

14.KOLO 01.oktobar 1950.

Budućnost – Naša Krila                 2:2

Dinamo – Crvena Zvezda              1:0

Hajduk – BSK                              5:2

Partizan – Spartak                       3:0

Sarajevo – Lokomotiva                 4:0

 

15.KOLO 15.oktobar 1950.

Sarajevo – Budućnost                  6:1

Lokomotiva – Partizan                  3:1

Spartak – BSK                            2:0

Hajduk – Dinamo                         1:0

Crvena Zvezda – Naša Krila           6:0

 

16.KOLO 22.oktobar 1950.

Budućnost – Crvena Zvezda          3:2

Hajduk – Naša Krila                      0:0

Dinamo – Spartak                        2:1

BSK – Lokomotiva                        1:1

Partizan – Sarajevo                     3:1

 

17.KOLO 29.oktobar 1950.

Partizan – Budućnost                   10:0

Sarajevo – BSK                           0:1

Lokomotiva – Dinamo                   0:3

Spartak – Naša Krila                    3:1

Hajduk – Crvena Zvezda               2:1

 

18.KOLO 12.novembar 1950.

Hajduk – Budućnost                     2:0

Crvena Zvezda – Spartak             2:0

Naša Krila – Lokomotiva                2:1

Dinamo – Sarajevo                      2:0

BSK – Partizan                            1:4

 

Sastavi timova:

 

 

 

1. Hajduk, Split

Vladimir Beara 18, Božidar Broketa 18/1, Ervin Katnić 18, Slavko Luštica 18/4, Frane Matošić 18/6, Bernard Vukas 18/4, Ivo Radovniković 16/2, Ljubomir Kokeza 15, Branko Viđak 12/5, Dragutin Drvodelić 11, Ivo Mrčić 10, Krešimir Arapović 8/1, Stanko Krstulović 7/1, Vladimir Šenauer 4, Tonči Radovniković 3, Milorad Diskić 2, Miljenko Batinić 1, Vojko Andrijašević 1/1.

2. CRVENA ZVEZDA, Beograd

Branko Stanković 18/3, Milivoje Đurđević 18, Rajko Mitić 18/11, Bela Palfi 17/2, Predrag Đajić 17, Kosta Tomašević 17/14, Srđan Mrkušić 16, Josip Takač 16/2, Branislav Vukosavljević 14/5, Tihomir Ognjanov 14/3, Mladen Kašanin 13, Dimitrije Tadić 7, Lajčo Kujundžić 6/1, Sava Antić 3/2, Ljubomir Lovrić 2, Jovan Jezerkić 2/1.

3. PARTIZAN, Beograd

Miodrag Jovanović 18, Zlatko Čajkovski 17/3, Prvoslav Mihajlović 17/6, Stjepan Bobek 17/6, Marko Valok 16/17, Franjo Šoštarić 15, Milutin Pajević 15/4, Aleksandar Atanacković 14/5, Ratko Čolić 13, Lajoš Jakovetić 12, Božidar Kolaković 12, Miomir Petrović 9, Božidar Senčar 9/1, Edvard Hočevar 4/2, Božidar Drenovac 3, Rajko Grčević 3, Čedomir Lazarević 3, Nikola Racić 2.

4. DINAMO, Zagreb

Krešimir Pukšec 18/1, Ivan Horvat 18, Željko Čajkovski 18/3, Svemir Delić 17, Zvonko Strnad 17/3, Dragutin Cizarić 15, Franjo Velfl 14/10, Aleksandar Benko 14/3, Drago Horvat 12,  Dionizije Dvornić 11/1, Branko Stinčić 9, Branko Režek 9/1, Slavko Arneri 8, Vlado Gruškovnjak 8/1, Tomislav Crnković 6, Marko Jurić 3, Stjepan Kašner 2, Ivan Golac 1.

5. SARAJEVO

Stipe Pejak 18, - Djuka Lovrić 17/1, S. Alajbegović, 17, Lav Mantula 17, Miro Brozović 13/1, Suad Švraka 13, Glavočević 9/2, Švaljek 8/1, Kozak 4, Ninković 1, - Arih 18/3, Žigman 17/10, Franjo Lovrić 17/4, Žigante 14/5, Vladimir Konjevod 13/3, Pecelj 2

Trener: Miro Brozović

6. NAŠA KRILA, Zemun

Ančić 13, Popadić 5, - Zvekanović 18, Lenko Grčić 18, Tapiška 15, Branisavljević 15, Miro Jovanović 9, Krstić 8, Bistrički 4, Car 2, - Zlatković 17/4, Borovic 17/2, Čonč 13, Pečenčić 12/6, B. Kovačević 12/2, Damjanović 7/3, A. Petrović 6, Stokić 1, Stefanović 1

Trener: N. Radosavljević

7. BSK Beograd

Dragiša Filipović 18, Ljubomir Spajić 18, S.Stanković 18, Dragiša Veljković 17, Sreten Begovac 16/2, Ranko Leškov 15/3, Dušan Cvetković 12, Jovan Cokić 12/1, Todor Živanović 11/2, Lazar Tasić 10/1, Ratomir Čabrić 10/6, Aleksandar Panić 9/2, Mutavdžić 7, Stevan Jakuš 7, Aleksandar Stanković 5/1, Risto Nikolić 4, Konstantinović 3, Živko Popadić 2, Petar Đorđević 2, Živorad Spasojević 1, Despotović 1.

8. LOKOMOTIVA, Zagreb

Vladimir Žmara 18, - Franjo Andročec 18, Ivan Ožegović 18, Žerjav 18, Reiss 16, Etlinger 9, Ivica Kolakovič 7, - Vlado Firm 18/6, Oto Bobek 18/3, D. Kapetanović 14/2, Zvonko Cimermančić 13/1, Koželj 9/1, Ivo Lokošek 7/2, Strugar 5, Vujić 5, Jelačič 3/2, Miro Blažetić 2

Trener: Bogdan Čuvaj

9. SPARTAK, Subotica

Miloš Glončak 18, Kopilović 17/1, B. Čikoš 17, Š. Cikoš 16, G. Janjić 13, Latki 9, Marks 8, Neorčić 4, Vojnić 3, Dragonjevac 2, Bogečić 2, Djajinić 1, Prcić 18/4, Gemeri 18/2, Gemeši 18/2, Vorgučin 16/3, Azucki 12/3, Velušević 3, Matković 2.

Trener: A. Zvekan

10. BUDUĆNOST, Titograd

Srboljub Krivokuća 12, M. Koprivica 5, V. Ivanović 1, - M. Mugoša 18/1, Zeković 18, Methadžević 18, Zečević 14, Dervišević 7, Savović 3/1, - Darmanović 16/5, Čelebić 16/4, Habić 16/1, Š. Popović 13/1, Paćuka 10/1, T. Radonjić 8, M. Živković 4/1, M. Lazović 1

Trener: G. Mitrović

 


Lista strelaca:

17 golova – Marko Valok (Partizan)

14 golova – Kosta Tomašević (Crvena Zvezda)

11 golova – Rajko Mitić (Crvena Zvezda)

10 golova – Franjo Velfl (Dinamo)

6 golova – Frane Matošić (Hajduk), Prvoslav Mihajlović, Stjepan Bobek (Partizan),

   Ratomir Čabrić (BSK)



[uredio samit - 18. veljače 2011. u 14:05]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
13. veljače 2011. u 17:52
Godina 1950 - drugi deo

Druga savezna liga

Vreme: 5. mart do 5.novembar 1950.godine



1

Borac/Milicionar, Zagreb

20

10

5

5

46

19

+27

25

2

Sloga, Novi Sad

20

10

4

6

44

16

+28

24

3

Napredak, Kruševac

20

9

6

5

33

22

+11

24

4

Podrinje, Šabac

20

8

7

5

30

22

+8

23

5

Odred, Ljubljana

20

8

6

6

26

16

+10

22

6

Proleter, Zrenjanin

20

8

6

6

32

30

+2

22

7

Kvarner, Rijeka

20

8

5

7

39

31

+8

21

8

Metalac,  Zagreb

20

8

5

7

27

22

+5

21

9

Vardar, Skopje

20

8

4

8

28

22

+6

20

10

Željezničar, Sarajevo

20

6

5

9

21

40

-19

17

11

„11. oktomvri“, Kumanovo

20

0

1

19

10

96

-86

1

 



Viši rang: Borac (Zagreb), Sloga (Novi Sad), Napredak (Kruševac) i Podrinje (Šabac) su se plasirali u Prvu saveznu ligu

Ispali:

  • 11.oktomvri (Kumanovo). Željezničar (Sarajevo) je zadržao status posle kvalifikacija na nivou republike BiH.

Novi članovi: (Liga je povećana na 16 klubova – po jedan predstavnik svake republike)

  • Budućnost (Titigrad) iz Prve savezne lige
  • Radnički (Beograd), Dinamo (Pančevo), Velež (Mostar) i Zagreb, četiri prvoplasirane ekipe iz Treće lige – direktno
  • Rabotnički (Skopje), Proleter (Zrenjanin), Rudar (Trbovlje), Tekstilac (Varaždin) i Bokelj (Kotor) – nakon kvalifikacija

Napomene:

    • Nedostajao je 12 član jer se Poncijana iz Trsta, posle tri sezone, povukla iz takmičenja u Jugoslaviji
    • Milicionar je u toku sezone promenio ime u Borac (Zagreb)
    • Po završetku  prvenstva Sloga (Novi Sad) je promenila ime u Vojvodina, a Podrinje (Šabac) u Mačva.

 

Najbolji strelac: Osojnjak Stojan (Kvarner, Rijeka)                 21 gol

 



Kvalifikacije za Drugu saveznu ligu:

Na Godišnjoj skupštini Fudbalskog saveza Jugoslavije odlučeno je da Prva liga ima 12, a Druga 16 klubova. Članstvo u drugoligaškoj konkurenciji direktno je steklo 10 klubova na osnovu plasmana iz prethodne sezone, a za ostalih šest mesta predviđene su kvalifikacije. Šest članova ukinute Treće savezne lige protiv šest republičkih prvaka.

U pregledu kvalifikacionih utakmica po republika, a prvoimenovani tim je dosadašnji član Treće savezne lige. Od republičkih prvaka kvalifikacije prošli: Tekstilac (Varaždin) i Bokelj (Kotor)

 

Srbija:

Proleter (Zrenjanin) – Radnički (Obrenovac)                        4:0 i 0:1

 

Hrvatska:

Metalac (Zagreb) -Tekstilac (Varaždin) –                            ?

 

Slovenija:

Rudar (Trbovlje) – Korotan (Kranj)                                     3:1 i 3:4

 

Bosna i Hercegovina:

 

Izvršni odbor FS BiH doneo je odluku da se održi kvalifikaciono takmičenje između Sarajevskog Željezničara koji nije uspeo u Drugoj ligi, Borca iz Banjaluke, koji nije uspeo u Trećoj ligi i Bosne iz Sarajeva, prvaka BiH za 1950.godinu. Kvalifikacije su održane u vremenu od 17.februara do 7.marta 1951.godine.

 

Željezničar (Sarajevo) – Bosna (Sarajevo)                    3:1

Borac (Banjaluka) - Željezničar (Sarajevo)                             0:0

Bosna (Sarajevo) - Borac (Banjaluka)                                   1:1

Bosna (Sarajevo) –Željezničar (Sarajevo)                              1:1

Željezničar (Sarajevo) – Borac (Banjaluka)                   1:0

Borac (Banjaluka) – Bosna (Sarajevo)                                   3:0

 

1

Željezničar, Sarajevo

4

2

2

0

5:2

+3

6

2

Borac, Banjaluka

4

1

2

1

4:2

+2

4

3

Bosna, Sarajevo

4

0

2

2

3:8

-5

2

 

Makedonija:

Rabotnički (Skopje) – Rabotnik (Bitolj)                                         ?

 

Crna Gora:

Sutjeska (Nikšić) – Bokelj (Kotor)                                      2:0 i 0:3


U ovom pregledu najkrupnija "grešak" ili promašaj je "deficit" rezultata kvalifkacionih utakmica između Metalca (Zagreb) i Varteksa.
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
13. veljače 2011. u 17:55
Godina 1950 - treći deo

Treća savezna liga



Pošto se proširila kvalitetna baza u jugoslovenskom fudbalu, nanovo zadovoljavajući težnje brojnih centara u svom republikama sa se „izvuku“  iz takmičenja republičkog ranga pronađeno je spasonosno rešenje – lansirana je i Treća savezna liga sa 12 klubova, koja je (ipak) imala samo jedno premijerno izdanje.

Kako je formirana liga?


Iz druge lige 1948./49.:

Dinamo (Pančevo) i Dinamo (Skoplje, bivši Milicionar)

 

Iz Srbije 48/49:

Proleter (Zrenjanin) direktno i Radnički (Beograd) posle kvalifikacija koje su u Srbiji započele već 12.februara:

 

 

1

Radnički, Beograd

4

3

1

0

13:4

-9

7

2

Radnički, Kragujevac

4

2

1

1

10:6

+4

5

3

Radnički, Obrenovac

4

0

0

4

3:14

-11

0

 

Iz Bosne i Hercegovine 1948./49.:

Velez (Mostar) (2) – direktno i Borac (Banja Luka) (4) – posle republičkih kvalifikacija.

 

Bosna i Hercegovina je svog predstavnika u kvalifikacijama dala posle „internih“ kvalifikacija u kojima su učestvovali: Radnik iz Bijeljine, Borac iz Banjaluke i Čelik iz Zenice, plasirani od 3 – 5 mesta na republičkom prvenstvu. Kvalifikacije su održane, početkom marta, na neutralnom terenu u Sarajevu.

 

Borac (Banja Luka) – Radnik (Bijeljina)                2:0

Čelik (Zenica) – Borac (Banjaluka)                     1:1

Radnik (Bijeljina) – Čelik (Zenica)                      1:2

 

1

Borac, Banjaluka

2

1

1

0

3:1

+2

3

2

Čelik, Zenica

2

1

1

0

3:2

+1

3

3

Radnik, Bijeljina

2

0

0

2

1:4

-3

0

 

Iz Crne Gore 1948./49.:

Sutjeska (Nikšić)

 

Iz Hrvatske 1948./49.:

Zagreb, (2) i Šibenik (3)

 

Iz Makedonije 1948./49.:

Rabotnički (Skoplje)

 

Iz Slovenije 48/49:

Željezničar, Ljubljana (1) i Rudar, Trbovlje (2)

 


Kvalifikacije za popunu Treće lige

 

Formirane su dve grupe. U prvoj su bili predstavnici Hrvatske (Šibenik), Bosne i Hercegovine (Borac, Banja Luka) i Crne Gore (Sutjeska, Nikšić), a u drugoj Srbije (Radnički, Beograd), Makedonije (Tikveš, Kavadarci) i Slovenije (Rudar, Trbovlje).

 

Prva grupa:

Šibenik – Lovćen (Cetinje)                               1:0

Lovćen (Cetinje) – Borac (Banja Luka)               2:4

Borac (Banjaluka) – Šibenik                              1:0

Lovćen (Cetinje) – Šibenik                               0:1

Borac (Banjaluka) – Lovćen (Cetinje)                 3:0 (par-forfe)

Šibenik – Borac (Banjaluka)                              2:2

 

1

Borac, Banjaluka

4

3

1

2

10:4

+6

7

2

Šibenik

4

2

1

1

4:3

+1

5

3

Lovćen, Cetinje

4

0

0

4

2:9

-7

0

 

Druga grupa:

Tikveš (Kavadarci) – Rudar (Trbovlje)                0:4

Radnički (Beograd) – Rudar (Trbovlje)                3:0

Radnički (Beograd) – Tikveš (Kavadarci)             11:0

Rudar (Trbovlje) – Tikveš (Kavadarci)                ?

Rudar (Trbovlje) – Radnički (Beograd)                1:4

Tikveš (Kavadarci) – Radnički (Beograd)             1:4

 

1

Radnički, Beograd

4

4

0

0

22:2

+20

8

2

Rudar, Trbovlje

4

2

0

2

 

 

4

3

Tikveš, Kavadarci

4

0

0

4

 

 

0

 



Završna tabela lige

        

1

Radnički, Beograd

22

12

8

2

66:15

+51

32

2

Velež, Mostar

22

13

3

6

36:21

+15

29

3

Dinamo, Pančevo

22

11

7

4

39:23

+16

29

4

Zagreb

22

10

8

4

33:20

+13

28

5

Šibenik

22

12

2

8

32:25

+7

26

6

Milicionar, Skopje

22

11

3

8

32:27

+5

25

7

Proleter, Zrenjanin

22

9

6

7

24:24

0

24

8

Borac, Banjaluka

22

8

7

7

30:25

+5

23

9

Rabotnički, Skopje

22

7

7

8

24:34

-10

21

10

Sutjeska, Nikšić

22

3

5

14

16:42

-26

11

11

Rudar, Trbovlje

22

4

2

15

19:52

-33

10

12

Željezničar, Ljubljana

22

3

0

19

9:52

-43

6

 

Viši rang:

  • Radnički (Beograd) i Velež (Mostar) se direktno plasirali u Drugu saveznu ligu
  • Dinamo (Pančevo), Zagreb, Proleter, Rabotnički (Skoplje) i Rudar (Trbovlje) posle kvalifikacija sa republičkim prvacima
  • Šibenik i Milicionar (Skoplje) nisu uspeli u kvalifikacijama

Ispali: -

Novi članovi: niko

Napomene: Liga je ugašena

Najbolji strelac: Momčilo Radunović (Radnički, Beograd)               17 golova


samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
13. veljače 2011. u 18:01
Godina 1950 - četvrti deo

REPUBLIČKE LIGE


Hrvatska liga


1

Tekstilac, Varaždin

22

14

3

5

67:31

+36

31

2

Naprijed, Sisak

22

12

5

5

41:23

+18

29

3

Jedinstvo, Zagreb

22

13

3

6

40:29

+11

29

4

Slavija, Karlovac

22

13

3

6

38:38

0

29

5

Mladost, Zagreb

22

10

5

7

45:33

-12

25

6

Sloboda, Varaždin

22

8

5

9

39:31

+8

21

7

Dinamo, Vinkovci

22

9

3

10

30:31

-1

21

8

Rudar,Raša

22

7

3

12

33:45

-12

17

9

Zadar

22

7

3

12

26:49

-23

17

10

Braća Bakić, Bjelovar

22

6

4

12

27:47

-20

16

11

Slaven, Borovo

22

5

5

12

33:46

-13

15

12

Proleter, Pula

22

4

6

12

27:53

-26

14

 

Viši rang: Tekstilac (Varaždin) je novi član Druge savezne lige, nakon kvalifikacija

Ispali: niko nije spao zbog reorganizacije takmičenja. Formiraju se dve grupe – Severna i Južna.

Novi članovi:

·         Severna grupa: Jedinstvo (Čakovec), Radnik (Daruvar), Saobraćaj (Zagreb), Slaven (Koprivnica), Sloboda (Đakovo)

·         Južna grupa: Crikvenica, Jedinstvo (Ogulin), Lokomotiva (Rijeka), Zmaj (Makarska)

Napomene:




Srpska liga



1

Radnički, Obrenovac

 

 

 

 

 

 

41

2

Sloga, Rankovićevo

 

 

 

 

 

 

38

3

Jedinstvo, Zemun

 

 

 

 

 

 

36

4

Dubočica, Leskovac

 

 

 

 

 

 

31

5

Radnički, Niš

 

 

 

 

 

 

26

6

Radnički, Kragujevac

 

 

 

 

 

 

25

7

6. oktobar, Kikinda

 

 

 

 

 

 

25

8

Milicionar, Beograd

 

 

 

 

 

 

24

9

Borac, Čačak

 

 

 

 

 

 

23

10

Srem, Sremska Mitrovica

 

 

 

 

 

 

22

11

Dinamo, Zaječar

 

 

 

 

 

 

22

12

Slavija, Beograd

 

 

 

 

 

 

21

13

Jedinstvo, Paraćin

 

 

 

 

 

 

19

14

Beograd

 

 

 

 

 

 

8

 

 

Viši rang: Radnički (Obrenovac) igrao kvalifikacije za popunu Druge savezne lige sa Proleterom (Zrenjanin) – nije uspeo

Ispali: Beograd, Slavija (Beograd) i Srem (Sremska Mitrovica)

Novi članovi: Trepča (Kosovska Mitrovica), Budućnost (Valjevo) i Senta

Napomene: Dinamo (Zaječar) je, po završetku prvenstva promenio ime u Timok (Zaječar)


Slovenska liga

1

Korotan, Kranj