Sportnet forum

Dobrodošli na najbolji hrvatski sportski forum!

Ligaški vremeplov

123
...
567
...
181920
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
24. veljače 2011. u 22:31

Godina 1951 - drugi deo


Druga savezna liga

Vreme: od 12. marta do 4.novembra 1951.godine



1

Vardar, Skopje

30

19

4

7

64

24

+40

42

2

Rabotnički,  Skopje

30

17

7

6

70

36

+34

41

3

Budućnost,  Titograd

30

18

4

8

58

30

+28

40

4

Velež, Mostar

30

15

7

8

60

38

+22

37

5

Radnički, Beograd

30

14

8

8

69

45

+24

36

6

Metalac, Zagreb

30

13

8

9

45

32

+13

34

7

Proleter, Osijek

30

15

4

11

60

53

+7

34

8

Odred, Ljubljana

30

15

3

12

62

38

+24

33

9

Dinamo, Pančevo

30

14

4

12

60

57

+3

32

10

Kvarner, Rijeka

30

13

4

13

68

57

+11

30

11

Željezničar, Sarajevo

30

11

7

12

43

47

-4

29

12

Proleter, Zrenjanin

30

10

6

14

42

50

-8

26

13

Zagreb

30

10

6

14

35

45

-10

26

14

Rudar, Trbovlje

30

6

3

21

35

92

-57

15

15

Tekstilac, Varaždin

30

4

5

21

38

74

-36

13

16

Bokelj, Kotor

30

3

6

21

26

117

-91

12

 

Viši rang: Vardar (Skopje) i Rabotnički (Skopje) su se plasirali u Prvu saveznu ligu

Ispali: niko jer je liga ukinuta

Novi članovi: -

Napomene: Tokom prvenstva se govorilo da će tri najslabije plasirana kluba izgubiti status, na kraju je ipak odlučeno da šest poslednih igraju kvalifikacije sa republičkim prvacima. Ni tu nije bio kraj – za šest pobednika predviđene su dve mini lige sa po tri kluba. U jednoj su bili predstavnici Srbije. Bosne i Hercegovine i Makedonije, u drugoj Hrvatske, Slovenije i Crne Gore.

 

Lista strelaca:

21        Hristovski Kristo (Rabotnički, Skoplje)

19      Osojnjak (Kvarner, Rijeka) i Rebac (Velež)

18      Opresnik (Rudar, Trbovlje)

17      Kumar (Odred), Cincijevski (Vardar) i Zelenika (Velež)

15      Petrov (Proleter, Zrenjanin), Vučinovski (Rabotnički, Skopje) i Radunović (Radnički, Beograd)                 

 

Kvalifikacije za Drugu saveznu ligu

 

Učesnici:

  • drugoligaši: Željezničar (Sarajevo), Proleter (Zrenjanin), Zagreb, Rudar (Trbovlje), Tekstilac (Varaždin) i Bokelj
  • republički prvaci: Sloga (Kraljevo), Šibenik, Korotan, (Kranj), Borac (Banja Luka), Rabotnik (Bitolj) i Radnički (Ivangrad)

 

Prvi krug kvalifikacija:

 

  • Proleter (Zrenjanin) – Sloga (Rankovićevo, danas Kraljevo) 2:0 i 1:5
  • Radnički (Ivangrad) – Bokelj (Kotor)                                              2:1 i 0:3
  • Železničar (Sarajevo) – Borac (Banjaluka)                                   1:1 i 1:1, treća utakmica na neutralnom terenu u Sarajevu 2:3
  • Korotan (Kranj) - Rudar (Trbovlje)                                       0:2 i 1:0

 

Drugi krug kvalifikacija

 

Grupa A

 

           Rudar (Trbovlje- Bokelj (Kotor)                 3:1

      Šibenik - Rudar (Trbovlje)                         4:2

      Šibenik - Bokelj (Kotor)                             0:0

      Bokelj (Kotor) - Rudar (Trbovlje)                 1:1

      Rudar (Trbovlje) - Šibenik                          4:1

      Bokelj (Kotor) - Šibenik                             3:6

 

1

Rudar, Trbovlje

4

2

1

1

10:7

+3

5

2

Šibenik

4

2

1

1

11:9

+2

5

3

Bokelj, Kotor

4

0

2

2

5:10

-5

2

 

Grupa B

 

           Rabotnik (Bitolj) – Borac (Banja Luka)                   1:0

      Rabotnik (Bitolj) – Sloga (Rankovićevo)                  1:0

      Sloga (Rankovićevo) – Borac (Banja Luka)              5:1

      Borac (Banja Luka) - Rabotnik (Bitolj)                   5:0

      Sloga (Rankovićevo) – Rabotnik (Bitolj)                 5:0

      Borac (Banja Luka) – Sloga (Rankovićevo)              4:2

 

 

1

Sloga, Rankovićevo

4

2

0

2

12:6

+6

4

2

Borac, Banja Luka

4

2

0

2

10:8

+2

4

3

Rabotnik, Bitolj

4

2

0

2

2:10

-8

4

 

Napomena: Kvalifikacije ispale nepotrebne zbog odluke o neformiranju druge lige.


samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
24. veljače 2011. u 22:37


Godina 1951 - treći deo REPUBLIČKE LIGE

Srpska liga


1

Sloga, Rankovićevo

26

16

5

5

55:37

+18

37

2

Jedinstvo, Zemun

26

14

5

7

47:35

+12

33

3

Timok, Zaječar

26

13

5

8

44:27

+17

31

4

Trepča, Kosovska Mitrovica

26

11

7

8

47:40

+7

29

5

Radnički, Obrenovac

26

13

3

10

45:39

+6

29

6

6.oktobar, Kikinda

26

11

6

9

57:41

+16

28

7

Radnički, Kragujevac

26

10

6

10

44:37

+7

26

8

Borac, Čačak

26

9

8

9

36:41

-5

26

9

Milicionar, Beograd

26

8

10

8

31:36

-5

26

10

Dubočica, Leskovac

26

9

8

9

33:46

-13

26

11

Senta

26

10

4

12

45:39

+6

24

12

Radnički, Niš

26

8

5

13

35:47

-12

21

13

Budućnost, Valjevo

26

5

7

14

48:60

-12

17

14

Jedinstvo, Paraćin

26

3

5

18

28:69

-41

11

 

 

Viši rang: Sloga (Rankovićevo) je igrala kvalifikacije za popunu Druge savezne lige, nisu dovršene, jer je liga ukinuta

Ispali: Trebali da ispadnu – Jedinstvo (Paraćin), Budućnost (Valjevo), Randički (Niš) i Senta, praktički svi jer je liga ukinuta

Novi članovi: Trebalo – prvak AP Vojvodine Trgovački iz Novog Sada, prvak AO Kosmeta Kosovo iz Prištine i dva prvoplasirana tima iz kvalifikacija prvaka autonomnih oblasti, praktički niko jer je liga, za narednu sezonu ukinuta.

Napomene:

 

     

Hrvatska liga - Sever



1

Naprijed, Sisak

20

16

2

2

60:22

+38

34

2

Dinamo, Vinkovci

20

9

5

6

33:25

+8

23

3

Sloboda, Varaždin

20

10

2

8

41:31

+10

22

4

Saobračaj, Zagreb

20

10

2

8

35:22

+13

22

5

Slaven, Koprivnica

20

8

5

7

41:34

+7

21

6

Slaven, Borovo

20

10

1

9

37:41

-4

21

7

Bjelovar

20

7

4

9

29:36

-7

18

8

Jedinstvo, Zagreb

20

6

5

9

26:29

-3

17

9

Jedinstvo, Čakovec

20

7

2

11

27:34

-7

16

10

Sloboda, Đakovo

20

6

3

11

29:46

-17

15

11

Radnik, Daruvar

20

4

3

13

22:60

-38

11

 

Viši rang: Naprijed (Sisak) je igrao kvalifikacije za prvaka Hrvatske sa Šibenikom - izgubio

Ispali:

Novi članovi:

Napomene:


Hrvatska liga - Jug


1

Šibenik

18

12

4

2

54:17

+37

28

2

Mladost,Zagreb

18

11

6

1

52:20

+32

28

3

Zadar

18

9

4

5

36:20

+16

22

4

Zmaj, Makarska

18

9

3

6

45:35

+10

21

5

Slavija,Karlovac

18

9

3

6

28:21

+7

21

6

Pula

18

7

4

7

41:31

+10

18

7

Crikvenica

18

5

7

6

35:37

-2

17

8

Lokomotiva, Rijeka

18

6

2

10

26:25

+1

14

9

Jedinstvo, Ogulin

18

5

0

13

26:49

-23

10

10

Rudar, Raša

18

0

1

17

15:94

-79

1

 

Viši rang: Šibenik je igrao kvalifikacije za prvaka Hrvatske (pobednik), potom i za popunu Druge savezne lige - nisu završene jer je liga ukinuta

Ispali: Rudar (Raša), Jedinstvo (Ogulin) i Lokomotiva (Rijeka)

Novi članovi:

Napomene:

Finale prvenstva Hrvatske (30.10 i 4.11.1951.godine)

Šibenik – Naprijed (Sisak)  1:0 i 1:1




Slovenska liga


1

Korotan, Kranj

20

10

6

4

53:29

+24

26

2

Branik, Maribor

20

12

2

6

49:30

+19

26

3

Kladivar, Celje

20

8

8

4

40:32

+8

24

4

Nafta, Donja Lendava

20

10

3

7

52:31

+21

23

5

Mura, Murska Sobota

20

9

5

6

48:36

+12

23

6

Željezničar, Maribor

20

7

9

4

29:30

-1

23

7

Željezničar, Ljubljana

20

7

4

9

31:28

+3

18

8

Krim, Ljubljana

20

7

4

9

34:41

-7

19

9

Željezničar, Gorica

20

6

5

9

34:54

-20

17

10

Gregorčič, Jesenice

20

4

3

13

25:45

-20

11

11

Triglav, Ljubljana

20

3

5

12

20:59

-39

11

 

Viši rang: Korotan (Kranj) je igrao kvalifikacije za Drugu saveznu ligu – nije uspeo. Liga u međuvremenu ukinuta

Ispali: Triglav (Kranj), Gregorčič (Jesenice) i Željezničar (Gorica)

Novi članovi:

·         Rudar (Trbovlej), povratnik iz ukinute Druge savezne lige

·         Sloga (Ljubljana)

Napomene:

 


Liga Bosne i Hercegovine


 

1

Borac, Banja Luka

26

18

4

4

50:21

+29

40

2

Čelik, Zenica

26

16

3

7

47:30

+17

35

3

Tekstilac, Derventa

26

11

8

7

50:39

+11

30

4

Sloboda, Tuzla

26

11

7

8

41:31

+10

29

5

Jedinstvo, Brčko

26

12

4

10

43:30

+13

28

6

Proleter, Teslić

26

12

4

10

48:42

+6

28

7

Radnik, Bijeljina

26

10

8

8

33:31

+2

28

8

Bosna , Sarajevo

26

10

5

11

37:37

0

25

9

Milicionar, Sarajevo

26

10

3

13

35:39

-4

23

10

Lokomotiva, Mostar

26

8

7

11

45:53

-8

23

11

Rudar, Kakanj

26

10

3

13

50:65

-15

23

12

Železničar, Banja Luka

26

8

4

14

34:53

-19

20

13

Borac, Bosanski Šamac

26

5

7

14

21:36

-15

17

14

Sloga, Doboj

26

7

2

17

31:56

-25

16

 

Viši rang: Borac (Banjaluka) je igrao kvalifikacije za Drugu saveznu ligu – nisu završena, jer je liga ukinuta

Ispali: trebalo - Borac (Bosanski Šamac) i Sloga (Doboj), praktički niko jer je liga ukinuta

Novi članovi:

Napomene:



 

Makedonska liga


 

1

Rabotnik, Bitolj

22

12

4

4

41:21

+20

28

2

Sloga, Skoplje

22

11

6

5

33:23

+10

28

3

Pobeda, Prilep

22

10

8

4

40:29

+11

28

4

Kožuf, Đevđelija

22

11

3

8

49:41

+8

25

5

Tikveš, Kavadarci

22

8

7

7

33:31

+2

23

6

Ohrid

22

7

8

7

33:29

+4

22

7

Crvena zvezda, Titov, Veles

22

10

2

10

45:37

+8

22

8

Pitu Guli, Kruševo

22

9

4

9

36:38

-2

22

9

Bregalnica, Štip

22

7

5

10

32:33

-1

19

10

Borec, Kumanovo

22

7

3

12

31:47

-16

17

11

11.oktomvri/Kumanovo

22

5

6

11

28:40

-12

16

12

SSK Skoplje

22

3

4

15

24:44

-20

10

 

Viši rang: Rabotnik (Bitolj) je igrao kvalfikacije za Drugu saveznu ligu – nisu završene jer je liga ukinuta

Ispali: trebalo SSK Skopje i Kumanovo, praktički niko jer je liga ukinuta

Novi članovi:

Napomene: Pred kraj prvenstva 11-oktomvri je promenio ime u FK Kumanovo

Kvalifikacije za popunu lige:

 

Učesnici – prvaci zona: Belasica (Strumica), Karaorman, Bratstvo i Metalec

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Crnogorska liga

 


1

Radnički, Ivangrad

10

6

0

4

32:24

+8

12

2

Sutjeska, Nikšić

10

5

1

4

21:13

+8

11

3

Lovćen, Cetinje

10

4

3

3

21:11

+11

11

4

Bratstvo, Bijelo Polje

10

5

1

4

28:17

+11

11

5

Iskra, Danilovgrad

10

4

1

5

17:19

-2

9

6

Arsenal, Tivat

10

2

2

6

14:32

-18

6

                                                           ?                                  133:116

 

Viši rang: Radnički (Ivangrad) je igrao kvalifikacije sa Bokeljem (poslednji na tabeli Druge savezne lige) za ulazak u kvalifikacije za Drugu saveznu ligu – nije uspeo.

Ispali: niko

Novi članovi:

Napomene: Doneta je odluka o podeli lige na dve grupe Severnu i Južnu. U Južni grupu se iz Druge savezne lige vratio Bokelj (Kotor), a u Severnu grupu Budućnost (Podgorica)



samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
24. veljače 2011. u 22:43

Godina 1951 - četrvti deo  OBALSNE LIGE

Prvenstvo Dalmacije


U sezoni 1951. u nogometnom prvenstvu Dalmacije klubovi su bili raspoređeni u sedam grupa. Natjecanje u tih sedam grupa odvijalo se od mjeseca travnja do lipnja. Pobjednik svake grupe kvalificirao se u ligu u kojoj se odlučivao prvak Dalmacije.


I grupa

1

Slaven, Trogir

 

 

 

 

 

 

 

2

Vicko Krstulović, Split

 

 

 

 

 

 

 

 

Cement, Solin

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomorac, Split

 

 

 

 

 

 

 

 

Naprijed, Vis

 

 

 

 

 

 

 

 

Omladinac, Vranjic

 

 

 

 

 

 

 



II grupa



1

Val, Kaštel Stari

 

 

 

 

 

 

 

 

Jadran, Šaštel Sućurac

 

 

 

 

 

 

 

 

Orkan, Dugi Rat

 

 

 

 

 

 

 

 

Junak, Sinj

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektra, Split

 

 

 

 

 

 

 

 

Iskra,Omiš

 

 

 

 

 

 

 



III grupa


1

DOŠK, Drniš

 

 

 

 

 

 

 

 

Dinara, Knin

 

 

 

 

 

 

 

 

Mladost, Kaštel Lukšić

 

 

 

 

 

 

 

 

Jadran, Šibenik

 

 

 

 

 

 

 

 

Rudar, Siverić

 

 

 

 

 

 

 

 

Železničar, Knin

 

 

 

 

 

 

 



IV grupa


 

Primorac, Biograd na Moru

 

 

 

 

 

 

 

 

Bratstvo, Zadar

 

 

 

 

 

 

 

 

Arbanasi

 

 

 

 

 

 

 

 

Brodograditelj, Zadar

 

 

 

 

 

 

 

 

Velebit, Benkovac

 

 

 

 

 

 

 



V grupa


1

Jadran, Stari Grad

 

 

 

 

 

 

 

 

Jelsa

 

 

 

 

 

 

 

 

Hajduk, Vela Luka

 

 

 

 

 

 

 

 

Trpanjac, Trpanj

 

 

 

 

 

 

 

 

Rat, Kuna Pelješka

 

 

 

 

 

 

 

 

Grk, Potomje

 

 

 

 

 

 

 



VI grupa


 

Neretvanac, Opuzen

 

 

 

 

 

 

 

 

Jug, Dubrovnik

 

 

 

 

 

 

 

 

Borac, Dubrovnik

 

 

 

 

 

 

 

 

Slaven, Gruda

 

 

 

 

 

 

 

U monografiji Slavena iz Grude spominje se da je u ovoj (piše VII) grupi učestvovala i Neretva (Metković) !
Završna faza - pobjednici grupa

1

Val, Kaštel Stari

10

8

1

1

35:9

+26

17

2

Slaven, Trogir

10

8

1

1

23:9

+14

17

3

Jadran, Kaštel Sućurac

10

4

2

4

11:16

-5

10

4

Jug, Dubrovnik

10

4

1

5

17:17

0

9

5

DOŠK, Drniš

10

1

3

6

9:16

-7

5

6

Neretvanac, Opuzen

10

0

2

8

4:32

-28

2

 

 

Oblasna liga Karlovac

 


1

Turbina, Karlovac

 

 

 

 

 

 

 

2

Duga Resa

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAPOMENA:

 


Oblasna liga Rijeka


 

1

Goran,Delnice

15

8

5

2

34:22

+12

21

2

Nehaj, Senj

15

9

2

4

53:21

+32

20

3

Budućnost, Rijeka

15

9

1

5

37:19

+18

19

4

Mladost, Kraljevica

15

7

4

4

34:19

+15

18

5

Opatija

15

8

2

5

35:22

+13

18

6

Naprijer, Hreljin

15

6

3

6

33:26

+7

15

7

Torpedo, Rijeka

15

5

1

9

20:35

-15

11

8

Risnjak, Lokve

15

0

0

15

11:64

-53

0

9

?

 

 

 

 

 

 

 

 

NAPOMENA: Budućnost je današnji Orijent.

Tabela je nepotpuna

 

Oblasna liga Osijek


 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAPOMENA:




Slavonsko – baranjska oblast

 

Osiječka grupa

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Brodska grupa

 

Učesnici: Šparta (Beli Manastir), Sloga (Borovo), Sloga (Đurđenovac), Jovalija (Valpovo) ...

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 






Dosta praznina, potrebna pomoć sa svih strana. Prolaznu ocjenu za sada može doviti samo završnica prvenstva Hrvatske i donekle oblasna liga  Rijeke,
[uredio samit - 24. veljače 2011. u 22:46]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
24. veljače 2011. u 22:51
allen je napisao/la:
samit...imas poruku u inboxu...
pa ako mozes,pomagaj
Vidi cijeli citat


ponavljam mogu!

Dobio sam video sam i durug poruku.

Nr bih da opterećujem ostale posetioce foruma našom prepiskom, još manje da preskačem sezone, Javi mi, privatnom porukom svoj e-mail  za dalji kontakt
Brunislav
Potencijal za velika djela
Pristupio: 23.05.2009.
Poruka: 2.507
25. veljače 2011. u 20:57
Ponešto ima i ovdje.
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
02. ožujka 2011. u 14:34
Godina 1952 - prvi deo

Najčudniji format, najkraćeg prvenstva,  igranog u prvoj polovini godine. Igralo se u dve, potom u tri grupe. Prethodio mu je politički dekret i totalno tumbanje sistema natjecanja. Srećom potrajalo kratko, tek toliko da se osuši mastilo (tinta) na papiru.


Na plenumu Upravnog odbora FS Jugoslavije 15. februara 1952.godine razmatrano je stanje u futbalskom sportu povodom pisma CK KPJ i donete su važne odluke.

Podcrtani su glavni problemi:

·         Klubaštvo

·         Profesionalizam

·         Kršenje finansijskih i deviznih propisa

·         Slab vaspitni rad

·         Zapostavljanje svestranijeg rada na podizanju mladih igrača

Odluke:

·         Ukinute su Druge savezne i Republičke lige, ubuduće prvenstvena takmienja održavaće se u okviru potsaveza u pojedinim republikama

·         Nije prošao predlog da se Prva savezna liga proširi na 14 klubova (ostaje 12)

·         Obnavljane savezne lige: dva poslednje plasirana kluba ispadaju iz takičenja, na njihovo mesto ulaze dva izkvalifikacionih takmičenja republičkih prvaka.

·         Prvenstvena takmičenja za 1952. godinu počinju 2.marta, a završavaju se 22.juna

·         Nova prvenstvena sezonau terminu jesen – proleće počinje 31.avguwsta, a pri deo se završava 14.decembra

Prva savezna liga


Vreme:  2.mart  – 22.jun 1952. godine

 

Da bi se uveo raniji termin igranja jesen – proleće, prvenstvo je igrano po skraćenom sistemu iz dva dela. U prvom delu klubovi su podeljeni u dve grupo po šest timova, da bi u završnom delu bile formirane tri grupe sa po četiri kluba u borbi za konačni plasman.

Prvi (predfinalni) deo:
Prva grupa



1

Dinamo, Zagreb

10

8

0

2

27:13

+14

16

2

Lokomotiva, Zagreb

10

7

0

3

20:9

 + 11

14

3

Partizan, Beograd

10

6

0

4

24:15

+ 9

12

4

Vojvodina, Novi Sad

10

5

0

5

21:15

 + 6

10

5

Rabotnički, Skoplje

10

2

1

7

9:30

- 21

5

6

Mačva, Šabac

10

1

1

8

10:29

- 19

3

          
 Napomena:
·         Dinamo (Zagreb) i Lokomotiva (Zagreb) su se plasirali u prvu grupu završnice prventva
·         Partizan (Beograd) i Vojvodina (Novi Sad) su se plasirali u drugu grupu završnice prvenstva
·         Rabotnički (Skoplje) i Mačva (Šabac) su se plasirali u treću grupu završnice prvenstva.
Druga grupa



1

C. zvezda, Beograd

10

7

0

3

20:16

+ 4

14

2

Hajduk, Split

10

6

0

4

23:11

+ 12

12

3

BSK, Beograd

10

4

2

4

19:12

+ 7

10

4

Vardar, Skoplje

10

5

0

5

13:18

- 5

10

5

Zagreb

10

3

2

5

7:12

- 5

8

6

Sarajevo

10

3

0

7

8:21

- 13

6

Napomena:
·         Crvena zvezda (Beograd) i Hajduk (Split) su se plasirali u prvu grupu završnice prventva
·         BSK Beograd i Vardar (Skopkje) su se plasirali u drugu grupu završnice prvenstva
·         Zagreb i Sarajevo su se plasirali u treću grupu završnice prvenstva.

Drugi (finalni) deo


Prema propozicijama Futbalskog saveza Jugoslavije, koje su objavljene 27.februara 1952.godine, završni deo prvenstva odvijao se u tri grupe, prema plasmanu u prvom delu takmičenja.

Prva grupa (za plasman od 1. do 4. mesta)


1

Hajduk, Split

6

4

1

1

12:4

+ 8

9

2

C. zvezda, Beogard

6

3

2

1

11:6

+ 5

8

3

Lokomotiva, Zagreb

6

2

0

4

12:19

- 7

4

4

Dinamo, Zagreb

6

0

3

3

8:14

- 6

3

Druga grupa (za plasman od 5. do 8. mesta)


5

BSK, Beograd

6

5

1

0

15:6

+ 9

11

6

Partizan, Beograd

6

3

1

2

17:11

+ 6

7

7

Vardar, Skoplje

6

2

1

3

8:15

- 7

5

8

Vojvodina, Novi Sad

6

0

1

5

7:15

- 8

1

Treća grupa (za plasman od 9. do 12. mesta)


9

Sarajevo

6

3

2

1

8:3

+ 5

8

10

Zagreb

6

2

3

1

6:6

0

7

11

Rabotnički, Skopje

6

2

1

3

10:14

- 4

5

12

Mačva, Šabac

6

1

2

3

7:8

- 1

4

 

Ispali: Mačva (Šabac) i Rabotnički (Skoplje)

Novi članovi: Velež (Mostar) i Spartak (Subotica) – posle kvalifikacija

 

Hajduk:  Beara Vladimir (18/13) – Broketa Božo (18/1), Katnić Ervin (18/0), Radovniković Ivo (17/2), Kokeza Ljubomir (15/0), Mrčić Ivo (10/0), Diskić Milorad (2/0), Batinić Miljenko (1/0) – Matošić Frane (18/5), Vukas Bernard (18/5), Luštica Slavko (18/4), Viđak Branko (12/5), Drvodelić Dragutin (11/0), Arapović Krešimir (18/1), Krstulović Stane (7/1), Šenauer Vladimir (4/0), Radovniković Tonči (2/0), Andrijašević Vojko (1/1). Ukupno 18 igrača. Trener: Kaliterna Luka.

 

Lista strelaca:

Jocić Stanoje (BSK)                     13 (13)

Firm Vladimir (Lokomotiva)            11 (15)

Hmeljina Drago (Lokomotiva)         10 (16)

 

Kvalifikacije za popunu Prve savezne lige:

 

Vreme: od 6.juna do 10.avgusta 1952.godine

 

Igrali su republički prvaci:

 

Srbija: Spartak (Subotica)

Hrvatska: Proleter (Osijek)
Bosna: Velež (Mostar)

Slovenija: Odred (Ljubljana)
Makedonija: Pobeda (Prilep)
Crna Gora: Budućnost (Titograd)

Zavšnica po grupama (dve), a učesnici pobednici kvalifikacijama po republikama:

 

Grupa A (Zapad)

 

Učesnici: pravci Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine)

 

6.7.      Velež (Mostar) - Odred (Ljubljana)                 2:1
13.7.    Proleter (Osijek)  - Velež (Mostar)                  1:2
20.7.    Odred (Ljubljana) - Proleter  (Osijek)             3:1
27.7.    Odred (Ljubljana) - Velež (Mostar)                 3:0
3.8.      Velež (Mostra) - Proleter (Osijek)                   1:0
9.8.      Proleter (Zrenjanin) - Odred (Ljubljana)         4:1

1

Velež, Mostar

4

3

0

1

5:5

0

6

2

Odred, Ljubljana

4

2

0

2

8:7

+1

4

3

Proleter, Osijek

4

1

0

3

6:7

-1

2

 

            Napomena: Velež (Mostar) se plasirao u Prvu saveznu ligu

 

Grupa B (Istok)

 

Učesnici: prvaci Srbije, Makedonije i Crne Gore

 

6.7.      Budućnost (Titograd)  - Pobeda (Prilep)                     5:2

13.7.    Spartak (Subotica) - Budućnost (Titograd)                 1:1
20.7.    Pobeda (Prilep) - Spartak (Subotica)                          2:3
27.7.    Pobeda (Prilep) - Budućnost (Titograd)                                  6:1
3.8.      Budućnost (Titograd) - Spartak (Subotica)                 3:4
9.8.      Spartak (Subotica) - Pobeda (Prilep)                          7:0

1

Spartak, Subotica

4

2

1

1

15:6

+9

5

2

Budućnost, Titograd

4

1

1

2

10:13

-3

3

3

Pobeda, Prilep

4

1

0

3

1016

-6

2

 

        Napomena: Spartak (Subotica) se plasirao u Prvu saveznu ligu
[uredio samit - 02. ožujka 2011. u 14:41]
samit
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.01.2011.
Poruka: 172
02. ožujka 2011. u 14:53
Godina 1952 - drugi deo

II Rang takmičenja - Republičke lige

SRBIJA


Na plenumu FS Srbije 17.februara doneta je odluka da se ukinu Republičke, Vojvođanska i Beogradska liga odmah i sve oblasne lige, ukidaju se i oblasni futbalski odbori i futbalski odbor Beograda i umesto njih osnivaju potsavezi:

·         Niški za bivšu nišku i timočku oblast,

·         Kragujevački, za bivšu kragujevačku i titovoužičku oblast,

·         Prištinski za Kosovo i Metohiju,

·         Beogradski, za bivšu beogradsku oblast,

·         Potsavez grada Beograda, za beogardske klubove i

·         Futbalom u Vojvodini i daje rukovodi pokrajinski futbalski odbor

Vojvođanska liga

Na plemunu futbalskog odbora Vojvodine, kome su pored 29 delegata z cele pokrajine prisustvovali i Kosta Popović, generalni sekretar FS Jugoslavije, Milorad Lišanin, sekretar FS Srbije i Todor Bulja, član IO FS Srbije, razmotreno se stanje futbalskog sporta u Vojvodini i na osnovu pisma CK KPJ donete odluke o novom sistemu i rukovođenju takmičenjima u Vojvodini.

Smanjen je broj takmičenja (otpala grupna prvenstva) i smanjen broj društava u pojednim stepenima takmičenja (osim u sreskim prvenstvma koja su povećana).

Formiranje lige, od osam klubova:

1.      Spartak (Subotica) bivši član Prve savezne lige

2.      Dinamo (Pančevo), bivši član Druge savezne lige

3.      Proleter (Zrenjanin) bivši član Druge savezne lige

4.      Šesti oktobar (Kikinda) bivši član Srpske lige

5.      Senta, bivši član Srpske lige

6.      Trgovački (Novi Sad), prvoplasirani u Vojvođanskoj ligi

7.      Železničar (Inđija), drugoplasirani u Vojvođanskoj ligi

8.      Jedinstvo (Bačka Palanka), trećeplasirani u Vojvođanskoj ligi

Vreme: od 7.marta – 23.maja 1952.godine

1

Spartak, Subotica

14

9

3

2

39:15

+24

21

2

Dinamo, Pančevo

14

7

3

4

28:22

+6

17

3

Proleter, Zrenjanin

14

6

4

4

22:16

+6

16

4

6.oktobar,Kikinda

14

7

1

6

22:23

-1

15

5

Trgovački, Novi Sad

14

4

6

5

21:25

-4

13

6

Jedinstvo, Bačka Topola

14

4

5

7

15:25

-10

11

7

Senta

14

2

6

6

15:25

-10

10

8

Železničar, Inđija

14

2

5

7

21:32

-11

9

 

Viši rang:

  • Spartak (Subotica) se, posle uspešnih kvalifikacija, plasirao u Prvu saveznu ligu.
  • Dinamo (Pančevo) i Proleter (Zrenjanin), posle neuspešnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu ostali kao i većina klubova u ligi.
  • Senta je igrala kvalifikacije za opstana u ligi – uspela (protiv koga ?)

Ispali: Železničar (Inđija) u Sremsku zonu

 Novi članovi: Jedinstvo (Stara Pazova), Radnički (Sombor), TSK Temerin, Jedinstvo (Vršac), Zvezda (Subotica) i Slavija (Novi Sad) – posle kvalifikacija

Napomena:  Za narednu sezonu Vojvođanska liga je reorganizovana - proširena na 12 klubova.

 

Lista strelaca:

13 Anton Rudunski (Spartak, Subotica)

 7  Belić II (Dnamo, Pančevo) i Futo (Spartak)

 6  Jamšček (Železničar, Inđija), Šoklovački (Proleter, Zrenjanin), Sandić i Veselinov

    (6.oktobar, Kikinda), Tekijaški (Dinamo, Pančevo), Satmari (Jedinstvo, Bačka Topola) i   

    Bogešić (Spartak, Subotica)

 


Niški potsavez

Sledeći instrukcije FS Srbije u Nišu je 30. juna 1952.godine održana osnivačka skupština Niškog fudbalskog potsaveza. Na skupštini je odlučeno da se osnuje jedinstvena potsavezna liga od osam i dve zone , po teritorijalnoij pripadnosti (Nišku i Timočku).

1

Radnički, Niš

14

8

3

3

29:18

+11

19

2

Timok, Zaječar

14

8

2

4

35:19

+16

18

3

Bor

14

7

2

5

40:21

+19

16

4

Dubočica, Leskovac

14

7

2

5

28:28

0

16

5

Dinamo, Vranje

14

6

3

5

28:26

+2

15

6

Topličanin, Prokuplje

14

6

1

7

24:32

-8

13

7

Vlasina, Vlasotince

14

5

2

7

21:22

-1

12

8

Jedinstvo, Bela Palanka

14

2

1

11

10:50

-40

3

 

Viši rang: Radnički (Niš) je učestovao u kvalifikacijama za popunu Prve lige, u okviru republike – nije uspeo

Ispali: Jedinstvo (Bela Palanka) i Vlasina (Vlasotince)

Novi članovi:

Napomena:

Kragujevački potsavez

Ranije Kragujevačka i Užička oblast spojene su u jedan podsavez, sa sedištem u Kragujevcu. Teritorija podaveza je pokrivala teritorije sadašnjeg Pomoravskog, Rasinskog, Zlatiborskog, Šumadijskog, Moravičkog, Raškog i Kraljevačkog okruga.

Kragujevački podsavez je uz jedinstvenu ligu od osam klubova imao i osam zona po teritorijaloj pripadnosti.

Učesnici podsavezne lige (8):

·         Napredak (Kruševac), Radnički (Kragujevac), Borac (Čačak), Sloga (Kraljevo) i Jedinstvo (Paraćin) – dotadašnji članovi jedinstvene Srpske lige

·         Šumadija (Aranđelovac) i Sloboda (Užice) kao prvaci bivše Kragujevačke, odnosno Užičke oblasne zone

·         Osmi član je postao pobednik kvalifikacija drugoplasiranih timova Kragujevačke i Užičke oblasne lige – Radnički (Svilajnac)

Kvalifikacije za popunu lige:

Radnički (Svilajnac) – Polimlje (Prijepolje)                  3:0 i 1:0

1

Napredak, Kruševac

14

8

4

2

34:18

+16

20

2

Radnički, Kragujevac

14

8

2

4

38:17

+21

18

3

Sloga, Rankovićevo

14

7

3

4

22:19

+3

17

4

Radnički, Svilajnac

14

6

3

5

18:20

-2

15

5

Šumadija, Aranđelovac

14

5

3

6

25:21

+4

13

6

Borac, Čačak

14

4

5

5

14:14

0

13

7

Sloboda, Titovo Užice

14

5

1

8

14:22

-8

11

8

Jedinstvo, Paraćin

14

1

2

11

10:41

-31

4

 

Viši rang: Napredak (Kruševac) učestvovao u kvalifikacijama za Prvu ligu, u okviru republike  – nije uspeo

Ispali: Jedinstvo (Paraćin) i Sloboda (Užice) su se vratili u zonske lige

Novi članovi: Takovo (Gornji Milanovac), Mladost (Svetozarevo), Železničar (Rankovićevo) i Železničar (Lapovo), četiri od osam pobednika zona postali su članovi nove podsavezne lige koja broji 10 članova.

Napomena:

 

Prištinski potsavez

 

1

Trepča, Kosovska Mitrovica

14

12

9

2

40:11

+29

24

2

Kosovo, Priština

14

10

2

2

39:14

+25

22

3

Budućnost, Peć

14

9

1

4

44:23

+21

19

4

Vlaznimi, Đakovica

14

7

2

5

23:21

+2

16

5

Milicionar, Priština

14

4

3

7

31:38

-7

11

6

Crvena zvezda, Gnjilan

14

4

3

7

13:32

-19

11

7

Borac, Uroševac

14

2

3

9

20:42

-22

7

8

Metohija, Prizren

14

1

2

11

15:44

-29

4

 

Viši rang: Trepča (Kosovska Mitrovica) je igrala kvalifikacije za Saveznu ligu, u okviru Republike – nije uspela

Ispali: niko, zbog proširenja lige na 10 klubova

Novi članovi: Sloga (Lipljan) i Zvečan

Napomene:

 

Beogradski potsavez

 

Istok

 

1

Sloga, Petrovac na Mlavi

10

5

2

3

23:16

+7

12

2

Rudar, Kostolac

10

5

2

3

23:17

+6

12

3

Mladi radnik, Požarevac

10

5

0

5

17:15

+2

10

4

Jasenica, Smed. Palanka

10

4

1

5

11:14

-3

9

5

Jedinstvo, Mladenovac

10

4

1

5

20:25

-5

9

6

Morava, Velika Plana

10

3

1

6

10:17

-7

7

 

Viši rang:

  • Sloga (Petrovac na Mlavi) je igrala za apsolutnog prvaka beogradskog potsaveza sa Radničkim (Obrenovac) -  izgubila
  • Sloga (Petrovac na Mlavi), Rudar (Kostolac), Mladi radnik (Požarevac), Jasenica (Smederevska Palanka) i Jedinstvo (Mladenovac) su ušli u novoformiranu jedinstvenu ligu potsaveza od 12 klubova.

Ispali:

Novi članovi:

Napomene: Sloga (Petrovac na Mlavi) i Rudar (Kostolac) su imali isti broj bodova – po 12, ali je prvo mesto osvojial Sloga koja je, uz isti broj datih primila gol manje.

 

Zapad

 

1

Radnički, Obrenovac

10

8

0

2

32:14

+18

19

2

Budućnost, Valjevo

10

7

0

3

38:18

+20

14

3

Radnički, Valjevo

10

5

0

2

15:19

-4

10

4

Jedinstvo, Ub

10

4

1

5

19:15

+4

9

5

Kolubara, Lazarevac

10

2

2

6

11:35

-24

6

6

Mačva. Bogatić

10

2

1

7

12:26

-14

5

 

Viši rang:

·         Radnički (Obrenovac) je igrao za apsolutnog prvaka beogradskog potsaveza sa Slogom (Petrovac na Mlavi) -  pobedio. Nije uspeo u kvalifikacijama za viši rang:

·         Radnički (Obrenovac), Budućnost (Valjevo), Radnički (Valjevo) i Jedinstvo (Ub) su se plasrali u jedinstvenu ligu Beogradskog potsaveza.

Ispali:

Novi članovi:

Napomene:

 

Kvalifikacije za prvaka potsaveza:

 

Radnički (Obrenovac) – Sloga (Petrovac na Mlavi)                         ?

 

Potsavez grada Beograda

 

1

Radnički, Beograd

14

9

3

2

41:8

+33

21

2

Jedinstvo, Zemun

14

8

2

4

38:25

+13

18

3

Slavija

14

9

1

4

38:21

+17

17

4

Šumadija

14

7

2

5

25:21

+4

16

5

Naša krila, Zemun

14

6

1

7

20:26

-6

13

6

Čukarički

14

6

1

7

17:25

-8

13

7

Voždovački

14

4

1

9

19:35

-16

9

8

Senjak

14

1

3

10

10:47

-37

5

 

Viši rang: Radnički (Beograd) je igrao kvalifikacije za Saveznu ligu, u okviru Republike – nije uspeoo

 

Ispali:

Novi članovi:

Napomene:

Napomene:

 

Kvalifikacije za saveznu ligu :

Republičko prvenstvo Srbije održano je od 1.juna do 1.jula po dvostrukom bod-sistemu.

U prvom krugu kvalifikacija – za prvaka Srbije učestvovala su tri predstavnika iz Vojvodine i prvaci ostalih potsaveza

 

Četvrtfinale (1.juni i 8.juni):

Radnički (Beograd) – Proleter (Zrenjanin)                  4:1 i 1:3      

Radnički (Obrenovac) - Spartak (Subotica)                1:6 i 0:5

Dinamo (Pančevo) – Trepča (Kosovska Mitrovica)       6:0 i 0:3

Radnički (Niš) - Napredak (Kruševac)             3:1 i 0:4      

                           

Polufinale (15.juni  i 22. juni):

Napredak (Kruševac) - Spartak (Subotica)                 1:5 i 2:5

Dinamo (Pančevo) – Radnički (Beograd)           2:0 i 1:3,  penali 4:3

 

Finale )26.juni i 1.juli):

Spartak (Subotica) – Dinamo (Pančevo)           2:0 i 1:1

 

Napomena: Spartak se plasirao u završnicu saveznih kvalifikacija

HRVATSKA

Na plenumu, 11.januara 1951. godine Nogometni savez Hrvatske doneo je odluku o ukidanju oblasnih nogometnih odbora i osnivanju nogometnih podsaveza u Republici:

·         Zagrebački,

·         Splitski

·         Osiječki i

·         Riječki

Igrano u tri faze. Prvo male regionalne lige. Posle pobjednici s drugim iz Zagrebačkog NP i na kraju najbolji u konačnom turniru.

 

Igrano 17.2 - 21.5.1952.

 

Zagrebački potsavez – pokrajinska liga

 

1

Tekstilac, Varaždin

18

11

3

4

48:24

+24

25

2

Slavija, Karlovac

18

9

5

4

27:23

+4

23

3

Sloboda, Varaždin

18

10

2

6

41:27

+14

22

4

Turbina, Karlovac

18

9

3

6

28:16

+12

21

5

Jedinstvo, Čakovec

18

10

1

7

40:25

+15

21

6

Slaven, Koprivnica

18

9

3

6

27:18

+7

21

7

Bjelovar

18

5

4

9

26:39

-13

14

8

Naprijed/Segesta, Sisak

18

4

5

9

25:37

-12

13

9

Metan, Kutina

18

3

4

11

17:39

-22

10

10

Borac, Bjelovar

18