Hajduk sve opasnije prijeti Zagrebu

Bernard Jurišić • nedjelja, 14.04.2002.

Nakon 27. kola 1. HNL, Hajduk je za još tri boda smanjio prednost vodećeg Zagreba i tri kola prije kraja ona iznosi - tri boda. Zagrebaši su još jednom potvrdili veliki pad forme, ali i činjenicu da im momčad Pomorca nikako ne leži. Kostrenjani su pogotkom Samardžića u 6. minuti nanijeli "pjesnicima" treći poraz u četiri ovosezonska susreta u prvenstvu i Kupu, te vjerojatno sebi osigurali još jednu sezonu prvoligaškog života. Hajduk je u Čakovcu prilično lako došao do pobjede od 3:0 i tako dodatno rasplamsao nadu da u posljednjih 270 minuta ipak može obraniti titulu prvaka.

Dinamo Rijeka 2:3

Pokazalo se da su Čakovčani, predvođeni trenerom Frančićem, tijekom tjedna "ćorcima" najavljivali da će "njihova pobjeda promovirati Zagreba u novog prvaka Hrvatske". Splićani su svih 90 minuta dominirali, domaćini nisu stvorili nijednu pravu priliku za pogodak, a iz svoje su mreže loptu vadili triput - u 17. minuti (Sablić), te u 71. i 87. (Erceg). Hajduku uz tri pobjede do kraja (Kamen Ingrad, Hrvatski dragovoljac i Slaven), nužno je još i to da Zagreb ne pobijedi u više od jedne utakmice (Dinamo, Čakovec, Kamen Ingrad). Tim raspletom - Splićani bi obranili titulu prvaka.

Uzbudljivo je bilo i na drugim travnjacima, uz mnogo dobrog nogometa. U slavonskom okršaju Cibalia je pobijedila Marsoniju, iako su se gosti iz Slavonskog Broda vratili sa 0:2 do 2:2. Cibaliju su u vodstvo doveli Čutura (13.) i Križanović (25.), a izjednačenje su u drugom dijelu donijeli Bojko (54.) i Mujčin (82.). Pobjedu domaćinu i veliko slavlje navijača ipak je osigurao Zoran Ratković 5 minuta prije kraja. U zagrebačkom Sigetu Hrvatski dragovoljac dvaput je vodio pogocima Lalića (41.-11m i 56.), ali su Osječani dvaput stizali, pogocima Pavličića (52.) i Mikulića (77.). Bodom puno zadovoljniji mogu biti Osječani, koji su još malo pobjegli iz opasne zone, dok su Dragovoljci, kao i Čakovčani, doveli svoj klub u vrlo neugodnu situaciju u zadnja tri kola.

Važne pobjede ostvario je i dalmatinski tandem Šibenik i Zadar. Šibenčanima je za tri boda protiv oslabljenog Varteksa bio dovoljan pogodak Milasa s bijele točke u 26. minuti, dok su Zadrani za isti nagradni fond loptu u mrežu ubacili čak 7 puta. Naravno, "primatelji" su bili slabašni Topolovčani, a hat trick postigao je mladi reprezentativac BiH Dragan Blatnjak (18., 33. i 67.). Ostale pogotke za Zadar postigli su Gondžić (12.), Jerković (29.), Zekić (42.) i Čustić (63.), a počasni pogodak za TŠK djelo je Dudića. Tri boda Kamen Ingradu protiv Slaven Belupa donio je Amarildo Zela pogotkom s bijele točke u 25. minuti.

U jedinoj nedjeljnoj utakmici, rasterećeni rezultatskog imperativa, Dinamo i Rijeka odigrali su dobru utakmicu, u kojoj su gosti odnijeli puni plijen. Riječani su tripu vodili, (Rački (10.), Skočibušić 67. i Vidović 75.), a "modri" su dvaput uspijevali poravnavati samo minutu nakon riječkog vodstva - Petrović (11.), Mešanović (68.). Ipak, bodovi su na kraju zasluženo otišli na Kvarner.