Varteks – Dinamo: Sunce zasluženo odlazi u Zagreb

Marko Breljak • srijeda, 01.05.2002.

Slika 1 od 1.

Rezultat iz prve finalne utakmice garantirao je uzbudljiv uzvrat. Varaždinci su sa Maksimira donijeli ugodnik 1:1, što im je u uzvratu na domaćem travnjaku davalo određenu prednost. Objema sastavima utakmica je značila mnogo, jer su odavno prokockali šanse za najavljivani sam vrh ljestvice, i kup je značio “spas” sezone. Stadion Varteksa pohodilo je nešto više od osam tisuća ljudi, od kojih preko tisuću BBBovaca, koji su pružali fantastičnu podršku svojim igračima, i zajedno sa domaćim navijačima stvorili dekor dostojan finala kupa.

Vezane vijesti

Modri” su od prve minute zaigrali angažirano, postavili se čvrsto na terenu, ne dozvoljavajući Varteksu da razvije svoju igru. Konstatno su vršili su pritisak na zadnju liniju i vezni red domaćina, a to je skoro urodilo plodom u prvim minutama susreta, kada su Marić i dvaput Mešanović bili neprecizni u vrlo izglednim prigodama. S druge strane su u 15. minute lijepu akciju izveli Mumlek i Karić, a minutu kasnije Granić je, na samo nekoliko metara od Butine, iznenađen Mumlekovim ubačajem.

Nagrada za Dinamovu inicijativu stiže u 32. minuti, kada Jerko Leko prekrasnim udarcem iz daljine pogađa rašlje gola Varteksa. Kako se kasnije pokazalo, bio je to trenutak koji je presudio pobjednika. Jer domaći nogometaši nisu pokazali gotovo ništa, razočarali sve prisutne na stadionu Varteksa. Tek u drugom dijelu drugog poluvremena pokušali su nešto više, no inicijativa je bila uzaludna, nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola.

Slika 2 od 2.

Trofej više nego zasluženo odlazi u Zagreb. Jer, izuzev prvog dijela u Maksimiru, sva tri preostala poluvremena pripala su zagrebačkim modrima. Vlak je odlično postavio momčad, za razliku od Janžeka, koji s razlogom postaje “Pedro” ovog finala. Zagrepčani su susret dobili čvrstom duel igrom, na što “premlaki” Varaždinci jednostavno nisu imali odgovora. Pokušavali su nešto, ali uglavnom individualnim akcijama. Zapravo, činilo se da igra Varteksa nije imala ni glavu ni rep. No to je već stvar za detaljne analize.

Očekivali su Varaždinci da će ovo finale biti njihova “treća sreća”, no to ipak neće biti tako. Moramo napomenuti da je Varteks u subotu u prvenstvenoj utakmici izazivao “sreću”, igrajući sa pričuvnim sastavom. Čudno kako nisu naučili iz nekih sličnih situacija da se kalkuliranje nikad ne isplati. A osvojeni trofej bi mogao dati krila nadarenoj Dinamovoj momčadi da u idućoj sezoni krene ponovo u juriš na vrh prvenstva. No, čini se da tu an mjestu šefa struke neće biti Marijana Vlaka, iako su Dinamovi navijači nakon susreta skandirali ono poznato...ide Vlak, ide Vlak, ide Vlak...

Slika 3 od 3.

Branko Janžek: "Ne mogu shvatiti zašto su moji igrači ponovo igrali u grču. Susret smo izgubili u prvom poluvremenu, kada je Dinamo mogao voditi i sa izraženijom prednošću. Ja sam pod odmorom pokušao rasteretiti igrače, prebaciti krivnju na sebe, no vidjeli ste da nam se igra raspala. Pokušali smo nešto u nastavku, no Dinamo je bio bolji i čestitam im na trofeju."

Marijan Vlak: "Čestitam svim svojim igračima i fenomenalnom pubilici. Mislim da smo zasluženo osvojili trofej jer smo 75 minuta dominirali na terenu. Odlično smo odigrali prvo poluvrijeme, mogli i uvjerljivije voditi pa sam se ja čak pribojavao da naši promašaji ne budu kažnjeni u drugom dijelu. No i tu smo nastavili držati se dogovorenoga i na kraju slavimo. A hoću li ostati u Dinamu...zasad neznam. Ja sam svoje odradio, uskočio kada je trebalo, a za narednu sezonu ćemo vidjeti, treba sjesti i porazgovarati."