Rijeka - Varteks: Brod potonuo bez kapetana

Tomislav Pacak, Zoran Zdelar • srijeda, 26.04.2006.

Strepnjama navijača Rijeke došao je kraj već u prvoj finalnoj utakmici Kupa Hrvatske. S 4:0 uništili su svaku nadu igračima Varteksa o mogućem preokretu rezultata u njihovu korist. Vugrinec, Linić i Bobič donijeli su svom klubu ogromnu prednost, a posebna priča danas bili su i vratari koji su obranili dva jedanaesterca.

Vezane vijesti

U proteklih tjedan dana vjerojatno nema ljepše stvari, doli biti navijač Rijeke. U subotu su uništili Hajduk s četiri pogotka u njihovoj mreži, a danas su četiri komada "utrpali" i u mrežu vratara Varteksa Koprića. Varaždinci su mogli i daleko teže stradati, broj prilika koje domaćini nisu iskoristili gotovo je nemoguće i nabrojati.

Ključni trenutak utakmice na Kantridi danas nije, kako to obično biva, bio na kraju ili pred kraj susreta, već na samom početku. Pri prvoj akciji u drugoj minuti Ahmad Sharbini probija lijevi bok, šalje centaršut u kazneni prostor Koprića, Knežević tuče po vratima iz blizine, a kako na mjestu nije bilo Koprića, refleksno je Šafarić odlučio preuzeti ulogu vratara i skida loptu - rukom.

Sudac Draženko Kovačić nije se dugo dvoumio. Šafariću za njegovu "obranu" crveni karton, a Riječanima jedanaesterac. Riječki graditelj igre Davor Vugrinec odlučio je preuzeti izvođenje te najstrože kazne, ali neuspješno. Vratar Korpić uspio je predvidjeti da će Vugrinec pucati po sredini gola, te mu skida udarac.

Da je taj kazneni udarac možda izvodio neki mlađi igrač i da mu se dogodila ista situacija, lako moguće da bi ga to mentalno "uništilo", ali ne i Vugrinca, koji je preiskusan da ne shvati kako se takve stvari jednostavno znaju dogoditi. Vugrinec se pokušava u 8. minuti iskupiti za svoje (ne)djelo, ali puca daleko od vratiju, pokušavaju nešto malo kasnije i Rendulić i Sharbini, no obojica nisu uspjeli poentirati.

14 minuta je trebalo gostima da razviju opasniji napad, Jolić je tada s ruba šesnaesterca pucao snažno, ali lopta ide ravno u ruke Žiliću. Razljutilo je to Varteksovu klupu jer nije dodao Jertecu koji je bio vrlo dobro pozicioniran, ali i nečuvan.

U 20. minuti Kristijan Ipša čini katastrofalnu grešku na lijevom boku i zabunom dodaje loptu Davoru Vugrinecu koji se nalazi na unutarnjem rubu kaznenog prostora. Vugrinec snažno puca, lopta se malo odbija od Koprića i ulazi u mrežu za današnje prvo slavlje Riječana.

11 minuta kasnije Igor Novaković s desne strane centaršutom pronalazi Sharbinija, koji lijevom nogom loptu nije uspio dobro zahvatiti, te puca daleko od vratnica. U 33. minuti Prišć ruši Benka u kaznenom prostoru i sudac pokazuje po drugi puta danas na bijelu točku. Ali, niti Benko ne uspijeva "materijalizirati" tu najstrožu kaznu. Pucao je u lijevi kut, a na njegovu nesreću na tu stranu je krenuo i Žilić, koji loptu odbija dalje od svog gola.

U 36. minuti Sharbini propušta iskoristiti još jednu odličnu priliku za povećanje vodstva. Pokušao je s loptom zaobići Koprića koji je izašao, ali vratar Varteka se baca na loptu koju tada i uspješno hvata u svoje ruke.

Domaćini ipak uspijevaju povećati vodstvo prije kraja prvog poluvremena. U 43. minuti Šarić po desnoj strani uspijeva proći Pokrivača, loptu ubacuje u šesterac Koprića, a Siniša Linić nogom loptu gura u mrežu za novo slavlje domaćih.

Početkom drugog poluvremena Riječani kreiraju dvije opasnije akcije, ali sve to prolazi daleko od vratnica Koprića. Početak drugog poluvremena je sadržajno bilo ipak nešto siromašniji u odnosu na sam početak utakmice. Do 68. minute u izglednijim prilikama našli su se s jedne strane Prišć, a s druge Jolić, ali rezultat i dalje ostaje isti. Nakon njih ponovno se skandira ime Vugrinca. Nakon jednog ubačaja, za kojeg su svi očekivali kako će otići van terena, Vugrinec se našao na pravom mjestu i glavom zahvaća loptu, koja prolazi iznad Koprića i po treći puta odsjeda u mreži.

Devet minuta prije isteka regularnog dijela utakmice, Rendulić šalje novi centaršut s boka, pronalazi njemačkog internacionalca Fredija Bobiča koji gotovo rutinski s 12 metara glavom šalje loptu u mrežu za konačnih 4:0.

Velika predstava Rijeke koja je stigla do velikog, gotovo nedostižnog vodstva, te već sada mogu početi slaviti. Ipak, nerealno je za očekivati da će Rijeka u gostima ispustiti tako veliku prednost.