Varteks - Rijeka: Riječanima kup, Varteksu ovacije

Marko Kljaić • četvrtak, 04.05.2006.

Slika 3 od 3.

Uzvratni susret finala hrvatskog kupa između Varteksa i Rijeke dokazao je da bi hrvatski klupski nogomet mogao imati dobru budućnost. Ambijent u Varaždinu odličan. Armada je zaslužila svaku pohvalu za kulturno ponašanje i navijanje i na stadionu i tijekom dana na varaždinskim ulicama. Sve pohvale i domaćim White Stonesima! Iako u manjem broju nego Riječani, dobro su napunili južnu tribinu, pripremili lijep dekor i glasno bodrili svoju momčad cijelu utakmicu. Glasnu podršku su imali i u ostatku varaždinske publike koja je u velikom broju posjetila Varteksov stadion. Vrijeme i teren za igru su bili idealni. Najveća mana ovog finala bio je strašno slab sudac koji nije zaslužio ni da mu upišemo ime. Cijelo vrijeme je pokrivao srednji dio terena, smetao i domaćim i gostujućim nogometašima, Renduliću je tri puta progledao kroz prste ne dajući mu žuti karton za prekršaje s leđa nakon što ga je igrač prošao i pet puta za povlačenje igrača rukom, dok je Jertecu za takav prvi prekršaj odmah pokazao žuti karton.

Vezane vijesti

Varteks je u utakmicu krenuo agresivnije i odmah u 3. minutu Pavličić prolazi po lijevom boku, vraća loptu do Benka koji iz prve puca snažno preko gola. U sljedećoj prilici našli su se Halilović, Novinić i Pavličić, no ovaj s 18 metara puca slabo pokraj gola. Osjeća se nervoza i prevelika želja Varaždinaca te zbog toga lopta je više u zraku i ima puno krivih dodavanja na obje strane. Prvu priliku za Rijeku imao je Vugrinec u 16. minuti. Njegov udarac u korner šalje pomalo nesiguran Mance. Dvije minute nakon toga Rendulić izvodi aut s lijeve strane Rijekinog napada, lopta dolazi do Linića na 20 metara, no on puca ravno u golmana Varteksa. Domaća obrana je čekala da sudac označi zaleđe, no svi dobro znamo da zaleđa iz ubacivanja lopte sa strane nema.

U 21. minuti dvoboj Jerteca i Rendulića i sudac pokazuje žuit Jertecu za povlačenje rukom. U 23. Kerkez radi grubi prekršaj na Šafariću koji je vodio obećavajuću Varteksov kontranapad, no sudac ne pokazuje čisti žuti karton. Prekršaj izvodi Jertec, dodaje Lučiću koji sa 35 metara postiže gol koji će se još duugo pamtiti. Varteks vodi 1:0!

Najbolji napadač Varteksa u ovoj sezoni, Leon Benko, u 33. minuti dobiva loptu od danas fenomenalnog Jerteca, krasno vara igrača, ali iz okreta puca preko gola. U istoj minuti razigrani Pavličić nabacuje s desne strane za Novinića koji glavom pogađa prečku Žilićevog gola.

Slika 1 od 1.

U 38. minuti riječki trerner vadi Kerkeza i uvodi Tadića. Do kraja prvog poluvremena Varteks ima loptu više u nogama, no Riječani odlično pokrivaju prostor i domaće igrače tako da nekih većih prilika više nije bilo.

Početak drugog poluvremena i odmah poništeni pogodak Varaždinaca. U 47. Novinić postiže pogodak iz zaleđa na dodavanje Pokrivača. U 49. Pavličić izvodi aut do Pokrivača, on proslijeđuje do Jerteca. Jertec odlično puca i Žilić jedva boksa preko gola u korner. Benko je u 50. minuti pucao glavom zamalo preko gola na ubacivanje Jerteca. U 52. Melnjak ubacuje do Novinića koji pogađa stativu. Svoj odličan udarac još jednom je u 53. minuti pokazao Lučić. No, njegov udarac sa 35 metara netko iz živog zida skrenuo je u korner.

Varaždinci su povisili na 2:0 pogotkom Benka u 54. minuti. Jertec je odlično ubacio u šesnaest za Benka koji prizemnim udarcem desnom nogom pogađa lijevo donji kut Žilićevog gola.

Rijeka je imala šansu preko Vugrineca u 58 minuti. Njegov udarac iz slobodnog udarca sa 32 metra je bio neprecizan. Nova prilika domaćina stigla je u 60. minuti. Danas najbolji igrač na utakmici, Dario Jertec, uposlio je u sredini terena kapetana Šafarića, on šalje loptu lijevo do Pokrivača koji zamalo puca preko gola. Minutu kasnije Dalić vadi Vuka i uvodi Jolića, a u 66. uvodi Posavca umjesto Melnjaka.

Slika 2 od 2.

Jedini igrač Rijeke koji nešto pokušava, Davor Vugrinec, puca u 68. sa 25 metara pokraj gola. Dvije minute nakon toga Jertec ubacuje u priliku Posavca koji je neprecizan i gađa kraj Žilićevih vratiju. U 77. minuti Benko odlično ubacuje na pet metara, no Novinić i Jolić su prespori i Žilić brani. Odmah ispucava loptu u kontru koja dolazi do Vugrinca. Halilović je predaleko od Vugrinca koji ulazi u 16, vara obranu i postiže gol za 2:1. Rijeka je u tom trenutku osvojila Kup.

No, Varaždinci se ne predaju. Pavličić ubacuje u 16 gostiju, Knežević igra rukom i sudac pokazuje na 11 metara. Šafarić u 84. postavlja rezultat na 3:1. Nastavlja se pritisak domaćina i u 90. minuti Novinić postiže svoj prvi pogodak na utakmici na ubacivanje Jerteca. Varteks vodi 4:1. Iako je u drugom poluvremenu palo četiri pogotka, bile su četiri izmjene i jedan jedanaesterac, sudac je produžio utakmicu samo dvije minute. No i to je bilo dovoljno da Novinić postigne svoj drugi pogodak, 30-tak sekundi nakon prvog. Nekoliko sekundi nakon što su Riječani peti put krenuli s centra, sudac je označio kraj.

Gledajući obje utakmice, Rijeka je bila uspješnija momčad i odnijela Sunce u Rijeku drugu godinu zaredom. Varaždinci su se odlično borili i pokazali su veliko srce. Sve u svemu dvije vrlo dobre i uzbudljive utakmice koje mogu biti dobar pokazatelj kako se treba boriti i igrati za svoj klub.

Izjave nakon utakmice:
Zlatko Dalić: "Čestitke Rijeci na osvajanju Kupa, no više neću biti gospodin i glasno ću reći da smo opet pokradeni. Ponosan sam na svoje momke, a poručujem svima da nemamo sidu te da ne moraju svi bježati od nas. Ova utakmica najbolji je pokazatelj da smo vrijedni ulaganja i pozivam sve ljude koji su danas bili u svečanoj loži da ulože u ove dečke i ovaj klub na koji sam ponosan."

Dragan Skočić: "Osvojili smo Kup i to je najvažnije. Ne slažem se s Dalićem po pitanju suđenja i mislim da je ono bilo u redu. Sami smo si zakomplicirali situaciju i od mirnih 2:1 doveli u pitanje kup. Imali smo u ovih 12 dana četiri teške utakmice, stoga je jedna lošija normalna, a i Varteks je bio fenomenalan. No sve to nije bitno kada se zna da smo obranili trofej Kupa."