1. Hrvatska nogometna liga, 12. kolo, 23.10.2010, 18:00 h, Park mladeži, gledatelja: 1000
Suci: Šime Bugarija (Bibinje), Goran Perica (Šibenik), Robertino Dujela (Zadar)

Vedran Babić • subota, 23.10.2010.

Nogometaši Splita dugo će žaliti za prilikom koju su imali u domaćoj utakmici protiv Intera. Iako su gotovo sat vremena igrali s igračem manje, bili su dominantni i zasluženo poveli, ali su do kraja utakmice promašili preveliki broj prilika i kazna je stigla 14 minuta prije kraja kada je Matija Matko donio gostima vrijedan bod, možemo slobodno reći - iz ničeg.

Zvonimir Deranja
66'
7
Juraj Grizelj
80'
10
Ante Žužul
84'
Ilija Lončarević

Pad forme koji se dogodi svakoj momčadi i kojeg je već dugo najavljivao trener Splita Ivan Katalinić, počeo se događati. Njegova momčad je nakon poraza na Šubićevcu u prošlom kolu večeras remizirala s Interom i tako i u drugoj uzastopnoj utakmici ostala bez pobjede, ali će unatoč tome ostati na visokoj trećoj poziciji.

Sporna situacija

U šestoj minuti utakmice dogodio se jedan sporan trenutak. Igrač Intera Barišić igrao je rukom u svom šesnaestercu, no glavni sudac Šime Bugarija iz Bibinja nije dosudio ništa. Da li je pogriješio u toj procjeni, vidjet ćemo u Oku sokolovom.

Otvaranje utakmice bilo je vrlo sadržajno. Pred oko tisuću gledatelja Split je očekivano krenuo agresivno, a u tome je prednjačio Obilinović, koji je u trećoj minuti poslije solo prodora testirao vratara gostiju Santinija. U idućem napadu isti je igrač bio u ulozi asistenta, no na njegov centaršut Budiša je za malo zakasnio.

U desetoj minuti Split je ostao s igračem manje. U gužvi na sredini terena najdeblji kraj izvukao je napadač domaćih Golubović, koji je zaradio izravni crveni karton. S novinarske pozicije bilo je jako teško vidjeti što se zaista dogodilo s obzirom na veliku koncentraciju igrača na sredini terena, no Bugarija je bio u neposrednoj blizini i treba vjerovati njegovoj procjeni.

Unatoč igraču manje, Splitovci su nastavili dominirati na terenu i u 14. minuti Šimić je pucao pored gola nakon ubačaja Radnića. Dvije minute potom opet je Obilinović bio u središtu pozornosti, ali je i on pucao pokraj gola nakon što je predriblao trojicu suparničkih igrača.

I onda, u 26. minuti Split je zasluženo poveo. Raspoloženi Obilinović izborio je korner, izveo ga i asistirao Vidiću koji je bio najviši u skoku i poslao loptu u Santinijevu mrežu za svoj prvijenac u dresu "crvenih". Vidić je bio odsutan u porazu u prošlom kolu protiv Šibenika (3:0) i ovaj pogodak pokazao je koliko je on važan za Katalinićevu momčad.

Prekinut Interov niz

Pogodak Vidića označio je kraj duge serije Intera bez primljenog pogotka u prvenstvu od čak 565 minuta. Posljednji su pogodak prije večerašnje utakmice primili 20. kolovoza u petom kolu na gostovanju u Kranjčevićevoj kod Zagreba (1:2) i to u trećoj minuti sučeve nadoknade.

Dvije minute kasnije Obilinović je opet centrirao, ali je ovoga puta Bučan zakasnio i to je bila posljednja prilika Splita u prvom dijelu. Do odlaska u svlačionice više nije bilo toliko uzbuđenja. Inter se trudio pritisnuti domaće, no unatoč višku igrača na travnjaku nije uspio ugroziti Vukovićeva vrata.

Split je i u nastavku utakmice bio bolja momčad. U 51. minuti Lojić je na ubačaj sveprisutnog Obilinovića iz neposredne blizine pucao loše, a nešto kasnije nakon dugo vremena zaprijetio je i Inter. Jonjić je iz daljine pokušao matirati istrčalog Vukovića, no vratar domaćih na vrijeme se vratio na gol i izbio loptu u korner.

Igra se potom opet primirila, a u 62. minuti Inter je također ostao s igračem manje. Herceg je s leđa startao na Obilinovića i sudac Bugarija nije dvojio ni sekunde već je odmah izvadio crveni karton. Baš ništa nije upućivalo na ono što se dogodilo u 76. minuti, a to je izjednačenje Intera. Yankep je ubacio, a Matko poentirao za 1:1. Možemo slobodno reći kako je ovaj pogodak stigao kao grom iz vedra neba za domaće igrače i navijače.

I dok je gostujući strateg Lončarević polako zatvarao utakmicu, Split je jurnuo prema naprijed i u potrazi za pobjedonosnim pogotkom do kraja dvoboja propustio nekoliko izglednih prilika. U 82. minuti Vidić je pucao loše glavom, a tri minute kasnije isto je napravio i Žužul.

U 86. Santini je sjajno obranio udarac Lojića iz daljine, a u 88. Šimić je sa svega dva metra promašio gostujuća vrata poslije asistencije Grizelja. To je bila posljednja prilika za Splićane, koji će imati za čim žaliti.

U utakmici u kojoj su bili dominantniji i stvorili mnogo više šansi od suparnika osvojili su samo bod i nikako ne mogu biti zadovoljni. U idućem kolu odlaze na Stanove kod Zadra, a nakon toga i u Siget kod Hrvatskog dragovoljca. Inter je, pak, i u sedmoj uzastopnoj utakmici ostao neporažen i s velikim optimizmom u idućem kolu dočekuje Dinamo.

• jugoplastika23.10.2010. u 23:38
    dobri dresovi Intera. ova utakmica je baš malo unila osvježenje u pogledu boje dresova. nisu više samo bijeli i plavi.