Tenis

Argentina u polufinalu, Srbi i Francuzi blizu

Vedran Babić • petak, 08.07.2011.

Davis Cup reprezentacija Argentine opravdala je ulogu favorita i u najkraćem mogućem roku izborila polufinale Svjetske skupine osvojivši i treći bod protiv Kazahstana. U ostalim dvobojima, Srbija i Francuska već vode 2:0, a u noći što je pred nama prve mečeve igrat će SAD i Španjolska...

Argentina - Kazahstan 3:0 (Buenos Aires, zemlja)
Monaco - Golubev 6:3, 6:0, 6:4
Del Potro - Kukuškin 6:2, 6:1, 6:2
Chela/Schwank - Koroljev/Šukin 6:3, 6:2, 7:5

Nakon što su Juan Monaco i Juan Martin Del Potro u četvrtak dvjema uvjerljivim pobjedama donijeli Argentini vodstvo od 2:0, na Juanu Ignaciju Cheli i Eduardu Schwanku bilo je da pobjedom nad Jevgenijom Koroljevom i Jurijom Šukinom potvrde pobjedu domaćina.

Argentinski dvojac to je i ostvario rezultatom 6:3, 6:2, 7:5. Iako pobjeda izgleda uvjerljivo, Kazahstanci nisu bili bez šansi. U prvom setu propustili su realizirati čak šest break lopti, a u trećem su osvojili tri poena više protiv servisa, ali su u toj dionici triput posrnuli na početnom udarcu. Taj treći izgubljeni servis, kod 5:5, bio je presudan, a na Schwankovu servisu za meč imali su break loptu.

Gaučosi su se tako plasirali u polufinale po drugu godinu u nizu, a protiv pobjednika dvoboja Švedska - Srbija tražit će plasman u treći finale u posljednjih šest godina i četvrti ukupno. Iako su tijekom povijesti imali vrhunske tenisače, Argentinci nikada nisu osvojili popularnu "Salataru". 1981. zaustavili su ih Amerikanci, 2006. Rusi, a 2008. Španjolci. Prošle godine u polufinalu Francuzi su ih u Lyonu deklasirali s 5:0.

Švedska - Srbija 0:2 (Halmstad, tvrda podloga (dvorana))
Ryderstedt - Troicki 3:6, 1:6, 7:6 (6), 5:7
Eleskovic - Tipsarević 2:6, 0:1, predaja Eleskovica

Argentinci će, kako sada stvari stoje, u rujnu u polufinalu putovati u Srbiju, čija je reprezentacija protiv Švedske povela 2:0. Iako je stigao u Halmstad i bio na raspolaganju izborniku Bogdanu Obradoviću, novopečeni prvi tenisač svijeta Novak Đoković očekivano nije izašao na teren jer za to nije ni bilo potrebe. Viktor Troicki i Janko Tipsarević uspješno su odradili svoj dio posla.

Troicki je u četiri seta bio bolji od Michaela Ryderstedta, 297. tenisača svijeta, iako je ovaj servirao za četvrti set kod 5:4 i imao priliku potpuno zakomplicirati meč. Tipsarević je, pak, protiv Ervina Eleskovica odigrao samo devet gemova prije nego mu je ovaj morao predati zbog ozljede lijevog koljena zadobivene prilikom reterna jednog servisa. Nije to bio debi u Davis Cupu kojemu se tenisač rođenjem iz Bileće (BiH) nadao.

Bilo kako bilo, Srbija će u subotu u dvoboju parova imati prvu meč loptu za drugo uzastopno polufinale. Prijavljeni su Simon Aspelin i Robert Lindstedt za domaćine te Janko Tipsarević i Nenad Zimonjić za goste.

Njemačka - Francuska 0:2 (Stuttgart, zemlja)
F. Mayer - Gasquet 6:4, 6:4, 5:7, 3:6, 3:6
Kohlschreiber - Monfils 6:7 (3), 6:7 (5), 4:6

Najzanimljivije bilo je u Stuttgartu gdje lanjski finalisti Francuzi slave svog junaka Richarda Gasqueta, koji je po prvi put od 2008. godine pobijedio u Davis Cup dvoboju. I to kako. Florian Mayer osvojio je prva dva seta, servirao za meč kod 5:4, no Gasquet se nije predao te je s tri uzastopna gema osvojio treći set, a potom i preostala dva.

Gael Monfils je u drugom meču dana u tri seta nadjačao Philippa Kohlschreibera pa je pred Nijemcima sada gotovo nemoguća misija preokreta, pogotovo uzmemo li u obzir činjenicu da protiv Francuza nisu slavili u posljednjih pet susreta, točnije, od 1938. godine!

Njemačke nade sada su na leđima uigranog para Christophera Kasa i Philippa Petzschnera koji će "ukrstiti rekete" s Michaelom Llodrom i Jo-Wilfriedom Tsongom i pokušati produljiti neizvjesnost u nedjeljnim mečevima.