Hrvatska poražena od Turske

Mišo Gulić • utorak, 26.07.2011.

Hrvatska U18 košarkaška reprezentacija upisala je prvi poraz na Europskom prvenstvu u Poljskoj, a bolji su bili reprezentativci Turske. Raznovrsna napadačka rješenja i najvećim dijelom susreta fantastični postotak šuta turske reprezentacije, bili su previše za naše mladiće, koji su unatoč sjajnoj završnici ipak ostali bez bodova.

Hrvatska reprezentacija nije uspjela ubilježiti petu pobjedu na Europskom U18 prvenstvu, a "krivac" je bila reprezentacija Turske koja je tako ubilježila vrlo važne bodove u borbi za što bolju poziciju koja donosi i nešto lakšeg protivnika u četvrtfinalnom dvoboju.

Na samom početku utakmice, kao i dan ranije s Nijemcima, Hrvatska nije nalazila odgovarajuća napadačka rješenja te su Turci lakoćom došli do ugodnih +8(4:12), koliko je semafor pokazivao nakon pet minuta igre.

Inače najbolja obrana prvenstva ovaj put nije nalazila lijeka za brzu igru Turaka koji dvije i pol minute prije kraja odlaze i na +10 (9:19). Nakon minute odmora Hrvatska je pronašla džokera s klupe u vidu Smolića koji ubacuje osam vezanih koševa, a jedno slobodno bacanje dodaje i Junaković pa se Turska prednost brzo istopila, a četvrtina završava rezultatom 18:19.

Druga četvrtina protekla je u znaku nevjerojatne preciznosti turskih košarkaša, koji su u jednom trenutku imali čak 68 posto ubačaja iz igre, stoga ni ne čudi njihova stalna prednost pa su tako tri minute prije odmora ponovno došli na +10 (25:35), a na poluvrijeme se ipak otišlo s nešto prihvatljivijih 32:39.

Nakon samo dvije minute igre u nastavku, nova serija trica odvodi Turke na velikih +14 (34:48) , a zanimljiv je bio podatak kako su u tom trenutku imali 6/8 za tri poena uz šest različitih strijelaca.

Sjajno izbalansiran turski napad, gdje su pogađali apsolutno svi, minutu prije kraja treće četvrtine donio im je do tada rekordnu prednost od +17 (47:64), dok je na kraju rezultat iste glasio 49:64.

Kada je na semaforu, sedam minuta prije kraja, svjetlilo +18 (52:70) u korist Turaka, nitko nije ni pomišljao da bi se do kraja itekako moglo zakuhati. Međutim, na krilima probuđenog Krstanovića Hrvatska radi seriju od 14-0 i samo dvije minute prije kraja, do tada sigurna pobjeda Turske, dolazi pod veliki znak pitanja.

Turski post potrajao je sve do četrdesetak sekundi prije kraja kada Dokuyan pogađa s crte za slobodna bacanja i vraća šest koševa prednosti svojoj reprezentaciji, nakon čega nije bilo povratka pa Turci ipak upisuju zasluženu pobjedu od 72:66.

Najzapaženiji pojedinci kod Hrvatske bili su Ramljak s ubačenih 17 koševa i osam asistencija, dok je Krstanović dodao 16 uz četiri skoka. U Turskoj reprezentaciji najbolji pojedinac bio je Sipahi s postignutih 16 koševa.

Europsko U18 košarkaško prvenstvo, Poljska:
Hrvatska - Turska 66:72

• Torca-Dubrava27.07.2011. u 12:32
    imamo i bolesnih pa nisu mogli
    Torca-Dubrava
  • maki98727.07.2011. u 01:02
    sve ok, samo fali tablica da vidim na kojem smo mjestu.
    maki987
  • maana26.07.2011. u 23:08
    Pola utakmice nema centra, nema skoka, nema obrane. Utakmica koja je pokazala sve naše slabosti, ali i vrline. Na kraju ova srčanost, borbenost, 14-0 je pokazala da dečki vjeruju u ono što rade te da nema predaje, nikada. Čestitke i hvala im na tome.