Vodeni sportovi

Italija treći put na vrhu svijeta

Matej Milanović • subota, 30.07.2011.

Italija je još jednom iznenadila na Svjetskom vaterpolskom prvenstvu u Šangaju te je u finalu nadigrala Srbiju s 8:7 nakon produžetaka. Tragičar utakmice bio je Filipović, kojem je Tempesti obranio dva peterca...

ITALIJA - SRBIJA 8:7 (1:0, 0:2, 4:1, 1:3, 2:1, 0:0)

Svjetsko prvenstvo, Šangaj, Finale

Italija: Tempesti, Perez, Gitto, Figlioli 1, Giorgetti, Felugo 1, Figari, Gallo 1, Presciutti 2, Fiorentini, Aicardi 3, Deserti, Pastorino, Izbornik: Campagna.

Srbija: Soro, Avramović, Gocić, V. Udovičić 1, Ćuk 1, D. Pijetlović 1, Nikić, Aleksić, Rađen, Filipović 3, Prlainović 1, Mitrović, G. Pijetlović, Izbornik: D. Udovičić.

Suci: Tulga (Turska), Koganov (Azerbejdžan)

Igrač više: Italija 4/12, Srbija 2/12

Peterci: Italija -, Srbija 1/3

Prva četvrtina je protekla sa samo jednim golom. Za minimalno vodstvo Italije zabio je Valentino Gallo. U desetoj minuti nevjerojatnu pogrešku napravio je Niccolo Figari. Talijani su uzeli loptu u obrani, no Figari je u pokušaju da je vrati golmanu poklonio loptu Andriji Prlainoviću, koji nije promašio te je izjednačio na 1:1. Srbi su zatim poveli preko Miloša Ćuka i na poluvrijeme se otišlo s minimalnim srpskim vodstvom, 2:1.

Talijani su u trećoj dionici preuzeli kontrolu nad susretom i preokrenuli rezultat. Prvo je Settebello dvaput izjednačavao, a potom je i poveo 4:3 golom Pietra Figliolija. U posljednjoj minuti četvrtine suci nisu dosudili peterac u korist Srbije i s druge strane u kontri Christian Presciutti povisio je na velikih 5:3 pri ulazu u posljednjih osam minuta.

Španjolci peti, Crnogorci sedmi

U Šangaju su odigrane i utakmice za peto i sedmo mjesto. Za peto mjesto Španjolska je s 11:10 nadigrala SAD. Kod Europljana su po tri gola upisali Molina i Perez, a kod Amerikanaca ih je isto toliko postigao Varellas. Za sedmo mjesto je pak Crna Gora slomila Nijemce serijom od četiri gola za 8:4 početkom treće četvrtine. Do kraja dvoboja Njemačka je uspjela tek smanjiti na završnih 8:5. Nitko nije utakmicu završio s više od dva pogotka.

Peterac u sprsku korist ipak je dosuđen na samom početku četvrte dionice, no pokušaj Filipa Filipovića obranio je Stefano Tempesti. Smanjenje na -1 stiglo je minutu kasnije kada je Vanja Udovičić zabio po prvi put na utakmici za 5:4. Već u idućem napadu za 6:4 pogodio je Presciutti. Duško Pijetlović je vratio Srbiju na minimalni zaostatak, a dvije i pol minute prije kraja Srbija je odlično prebacila loptu do Stefana Mitrovića, koji je ostao sam pred Tempestijem. Talijanski vratar napravio je prekršaj za peterac, kojeg Filipović ovaj put nije promašio te je Srbija izjednačila na 6:6.

Priliku za gol s igračem više imali su i jedni i drugi u svojim zadnjim napadima, no rezultat je ostao na 6:6 i dvoboj je otišao u produžetke. Prva dva napada donijela su dva gola s igračem više. Za Talijane zabio je Matteo Aicardi, za Srbiju Filipović za 7:7. U drugoj minuti produžetka Tempesti je ponovno obranio peterac Filipoviću i Maurizio Felugo je zabio svoj prvi gol u finalu za novo talijansko vodstvo, 8:7. Drugi produžetak nije donio nove golove i Italija je po treći put, nakon naslova iz 1978. i 1994., postala prvak svijeta.

Najbolji strijelci utakmice s tri pogotka bili su Aicardi kod Italije, a kod Srbije Filipović, koji je ujedno bio i tragičar utakmice s dva promašena peterca koji su utakmicu mogli odvesti u drugom smjeru.

• Mihalj09.08.2011. u 13:49
    kakve gluposti piše ovaj devil. srbija nije nit smije biti jedina nasljednica juge. usporedba s roditeljima i djecom ti je smiješna naprosto. tim više što se srbija ionak štekala uz sloveniju i hrvatsku u jugi. hrv. i slo. nisu otišle OD srbije nego IZ juge.
    Mihalj
  • markec0902.08.2011. u 17:56
    @Agressor-nisi me razumio,ja sam rekao da je FINA jedina koja i uspjehe "stare" Jugoslavije(znači prije 1990.) vodi pod uspjehe Srbije što je po meni apsolutno neprihvatljivo
    markec09
  • Aggressor01.08.2011. u 17:42
    @ markec - ovo sto si napisao: ",a to što FINA vodi uspjehe Jugoslavije pod uspjehe Srbije je izdvojena glupost jer sve ostale sportske organizacije odvajaju Jugoslaviju od Srbije" nije istina. Fiba i Fivb također priznaju Srbiju kao nasljednicu Juge i SiCG i samim tim i medalje osvojene su srpske... [više na forumu]
    Aggressor
  • markec0901.08.2011. u 11:09
    Da,Smodlaka se oprostio,ima već jedno vrijeme.Mislim da bi kod nas isto bolje prošao poraz od vas neg od Talijana pogotovo nakon onog što smo napravili Mađarima veći dio utakmice(ako pogledaš kroz povijest mi njih vrlo rijetko prolazimo) i dokazivanja da je poraz bio slučajnost.Što se tiče naših... [više na forumu]
    markec09
  • DEVIL88801.08.2011. u 02:47
    Ne znam sta je tu sad toliko cudno sto je Srbija naslednik svih medalja. Mislim da je to cista sujeta sto vi pricate...kao, ajde prvo da odemo od njih i onda....Pa ne bi bilo lose da ih podelimo jer smo mi ucestvovali. To ti je isto kao ovaj slucaj. Ja zivim sa svojim roditeljima, i onog dana kad... [više na forumu]