Srpkinje uzele europski naslov

Zvonka Keliš • nedjelja, 02.10.2011.

Europsko odbojkaško prvenstvo dobilo je i konačan rasplet. U velikom i dramatičnom finalu u Srbiji, domaća se ekipa suprotstavila reprezentaciji Njemačke, a odluka o novim prvakinjama pala je tek u odlučujućem, petom setu, u kojem su nove europske prvakinje postale su odbojkašice Srbije.

Njemačka - Srbija 2:3 (25:16, 20:25, 25:19, 20:25, 9:15)

BEOGRAD - Dvorana Pionir, Gledatelja: 8.500
Suci: Rodriguez Jativa/Vereecke

Njemačka: Weiss 3, Tzscherlich, Grün 13, Kauffeldt, Ssuschke-Voigt 6, Matthes, Fürst 12, Hippe, Kozuch 20, Binker 20, Thomsen 1, Apitz
Trener:Giovanni Guidetti

Srbija: Brakočević 10, Malagurski 7, Krsmanović 8, Malešević, Molnar 17, Antonijević 2, Vesović, Ognjenović 5, Nikolić 15, Ninković, Rašić 8, Čebić
Trener: Zoran Terzić

Europsko prvenstvo u odbojci koje se ovih dana održavalo u Srbiji i Italiji došlo je do samog finala u kojem su zaigrale reprezentacije Srbije i Njemačke. Odbojkašice Srbije do finala su stigle nakon polufinalnog slavlja nad Turskom 3:2, dok su Njemice u polufinalu svladale sada već bivše europske prvakinje, Talijanke.

Nakon što su u malom finalu, točnije, borbi za brončanu medalju, odbojkašice Turske bile bolje od Talijanki s 3:2 u setovima, na teren u dvorani Pionir u Beogradu stupile su reprezentativke Srbije i Njemačke kako bi snage odmjerile u najvažnijoj borbi, onoj za zlatnu medalju. Pred 8.500 gledatelja pobjedu su odnijele odbojkašice Srbije s 3:2 (25:16, 20:25, 25:19, 20:25, 15:9) u setovima čime su postale nove europske prvakinje u odbojci.

U prvi set bolje su ušle Njemice koje su do prvog tehničkog time-outa stvorile prednost od tri poena (8:5). U nastavku Srpkinje nisu imale odgovor na igru protivničke ekipe te je Njemačka ubrzo stigla i do +7 (16:9), ali i +9 (21:12). Do kraja seta Srpkinje više ništa nisu mogle učiniti te su odbojkašice Njemačke nakon 23 minute igre realizirale svoju prvu set loptu za 25:16.

Iako su Njemice bile jače u napadu u prvom setu, u drugom su to bile njihove protivnice. Povele su Srpkinje 6:2, da bi potom trener Njemica Giovanni Guidetti time-outom probao probuditi svoje igračice. Uspjele su se Njemice tek malo trgnuti i smanjiti zaostatak na tri poena, no nisu se uspjele potpuno vratiti u set. Srpkinje su čuvale svoju prednost od tri poena, a uspjele su je i povisiti na +5 (19:14).

Njemice izgledaju kao da se bude te se približavaju na 18:20, no odbojkašice Srbije mini serijom 3-0 odlaze na 22:18 i do kraja susreta samo čuvaju svoju prednost. U samoj završnici Njemice su uspjele spasiti prvu set loptu Srpkinja, no one su, pak, bile sigurne na drugoj te su pobjedom 25:20 u drugom setu izjednačile rezultat na 1:1 u setovima.

Serijom 3-0 Njemice su krenule u treći set te su dobro zabrinule trenera srpske ekipe, Zorana Terzića, koji odmah zove time-out. Međutim, čini se kako on nije pomogao njegovim igračicama budući da Njemice u nastavku novom serijom, ovoga puta 4-0 odlaze na 9:4. No, tehnički je time-out ipak bio od koristi te se Srpkinje sa šest poena potpuno vraćaju u susret (9:9).

Napeto je bilo u nastavku kada Srpkinje stalno pušu za vrat Njemicama te im ne dozvoljavaju da se odvoje, no kod 19:19 set se ipak lomi u korist Njemačke. Naime, odbojkašice Njemačke zabijaju četiri poena za redom te stižu do 23:19, Srbiji je potom dosuđen kazneni poen, a Njemice mirno realiziraju prvu set loptu za slavlje 25:19 i vodstvo 2:1 u setovima.

6:0 povela je Njemačka na startu četvrtog seta, a srpski trener po drugi puta u susretu mora zvati time-out tako rano u setu. Dobro se Njemačka držala čuvajući svoju prednost sve do 18:15 kada Srpkinje velikom serijom od deset poena potpuno preokreću rezultat te slavljem 25:20 odluku o pobjedniku prebacuju u peti set.

Peti set bolje je krenuo za Njemačku koje odlazi u vodstvo 2:1, no Srbija ponovno radi seriju i preokreće rezultat na 8:5. Nošene odličnom atmosferom Srpkinje su bile sve sigurnije u sebe te su vrlo lako stigle i do 11:6. Njemicama je potom suđena dvostruka pogreška, a Srpkinje kod 14:8 ne uspijevaju realizirati prvu meč loptu. Njemačka potom griješi na servisu i Srbija s 15:9 u petom setu osvaja zlatnu medalju.

Slavljem 3:2 u setovima Srpkinje su tako postale nove europske prvakinje u odbojci te su zlatnim odličjem nagradile svoje navijače za glasnu podršku, a pridružile su se i svojim sunarodnjacima koji su se na nedavno završenom Europskom prvenstvu također popeli na tron Europe.

• Bogomdani04.10.2011. u 17:40
    Znači nema niti jedna lijepa odbojkašica? Onda im je i bolje da igraju dobro odbojku.Stara izreka iz moga kraja: imaš lijepe ženske, imaš ružne ženske, a imaš i one iz Beograda.
    Bogomdani
  • MitarMiric03.10.2011. u 21:50
    @Bogomdani Priznao si da si ruzan, ajd sad priznaj i da si paradu organizovao pa da se razilazimo.
    MitarMiric
  • Bogomdani03.10.2011. u 19:17
    Ne mogu vjerovati da nekome nije jasno zašto komentiram... Jeli znaš čitati? Trebam li nacrtati?A još manje mogu vjerovati da nekoga smeta spominjanje ženske ljepote... Da ti nisi možda organizator onih parada?
    Bogomdani
  • DEVIL88803.10.2011. u 18:41
    @bogomdani sta kog djavola komentarises ako te odbojka ne zanima? Za ostale...mnogo ste bre iskompleksirani. Tesko je cestitati nekom na ovakvom uspehu, a pogotovo sto je samo dvema selekcijama ovo uspelo u istoriji, koje danas ne postoje vise (SSSR i Cekoslovacka) biti evropski prvak u zenskoj i... [više na forumu]