Tunis odolio napadima Maroka

Josip Piršljin • ponedjeljak, 23.01.2012.

U prvim utakmicama skupine C na Afričkom kupu nacija Gabon je pred svojim navijačima uspješno otvorio prvenstvo pobjedom nad debitantom Nigerom, dok je tri boda osvojio i Tunis koji je svoje vodstvo uspio sačuvati unatoč žestokim napadima Marokanaca.

Gabon, koji je uz Ekvatorijalnu Gvineju domaćin natjecanja, pred svojim je navijačima prvenstvo otvorio na najbolji mogući način. Izabranici Nijemca Gernota Rohra su u Libervilleu pobijedili Niger s 2:0 i tako osvojili prva tri boda.

Sve je bilo riješeno već u prvom poluvremenu kada je Gabon postigao oba pogotka. Napadač Saint-Etiennea Pierre Emerick Aubameyang bio je velika prijetnja Nigeru od samog početka, a isti je igrač i donio vodstvo domaćima. Igrala se 30. minuta kada je odlično reagirao na asistenciju Stephanea N'Gueme.

Niger, koji je u kvalifikacijama bio bolji od Egipta i Južne Afrike, prvi je put nastupio na Kupu nacija. Njegovi su napadači Alhassane Issoufou i Boubacar Talatou imali dobre prilike za izjednačenjem, no nisu ih iskoristili. U zadnjoj minuti prvog dijela Gabon je došao do drugog gola, a ovog su se puta asistent i strijelac zamijenili.

Charly Moussono je dobro ubacio u protivnički šesnaesterac gdje je glavom pucao Aubameyang, njegov je pokušaj zaustavio vratar Kassaly Daouda, a lopta se odbila do N'Gueme koji je šalje u mrežu.

U nastavku utakmice nije bilo promjene rezultata premda su obje reprezentacije imale nekoliko dobrih šansi. Gabon je upisao prvu pobjedu, a u sljedećem susretu igra protiv Maroka.

U drugom susretu skupine na istom stadionu Tunis je odnio pobjedu nad još jednom reprezentacijom sa sjevera kontinenta Marokom. Tunižani su do prvog gola stigli u 34. minuti kada je dalekometnim slobodnim udarcem Khaled Korbi iznenadio protivničkog vratara. Do kraja prvog dijela nije bilo više pogodaka, no u nastavku su napadači poboljšali realizaciju.

Iako je Maroko više prijetio u potrazi za izjednačenjem, ipak su do novog gola došli Tunižani. Youssef Msakni, koji je ušao u igru u 57. minuti, nanizao je nekoliko igrača Maroka u solo prodoru i uz pomoć protivničkog braniča pogodio mrežu Nadira Lamyaghrija.

Marokanci ipak nisu posustali već su nastavili s još žešćim napadima. To im se isplatilo u 86. minuti kada su smanjili preko Houssinea Kharje, igrača Fiorentine, premda je tom pogotku prethodilo zaleđe. Maroko je nakon toga još više pritisnuo obranu Tunisa, no u učestalim napadima nisu imali sreće, te je susret završio pobjedom Tunižana.