Gabon osvojio skupinu C

Ivan Dorian Molnar • utorak, 31.01.2012.

U posljednjem kolu Skupine C Afričkog kupa nacija, Gabon je svladao Tunis rezultatom 1:0 i potvrdio prvo mjesto u skupini. U utakmici za prestiž, Maroko je istim ishodom pobijedio momčad Nigera i završio svoje natjecanje na trećem mjestu.

Gabon i Tunis sastali su se u Francevilleu u borbi za pobjednika Skupine C nakon pobjede u prva dva kola. Izbornik domaćina Gernot Rohr prije utakmice je naglasio kako će njegova momčad učiniti sve da dođe do pobjede i izbori prolaz u drugi krug kao prva momčad u skupini.

Prvo poluvrijeme nije obilovalo prilikama i uzbuđenjima, a najbliže pogotku stigao je tuniški branič Abdennour u 23. minuti nakon kornera. Jedina prava prilika za domaćine otišla je u zaborav u 26. minuti, kada je Daniel Cousin pucao visoko iznad grede. Na odmor se otišlo bez pogodaka.

U drugi dio Gabon je krenuo po pobjedu i nakon propuštene prilike Paluna u 54. minuti, osam minuta kasnije Saint-Etienneov napadač Pierre-Emerick Aubemayang je na dodavanje Cousina pospremio loptu u mrežu za 1:0. Rezultat se do kraja nije mijenjao te je Gabon ubilježio svoju treću pobjedu.

U ogledu dviju poraženih momčadi u prva dva kola, Maroka i Nigera, uspješniji su bili izabranici Erica Geretsa. Maroko je šokantno poražen od Gabona u posljednjim trenucima susreta i tako izgubio sve šanse za prolazak dalje prije ovog dvoboja.

Belhanda i Hadji su stvarali prilike za Maroko, ali u prvom dijelu nisu uspjeli načeti mrežu Nigera. U 41. minuti ozlijedio se strijelac svih marokanskih pogodaka u ovom natjecanju, Kharja, a Gerets je umjesto njega u igru uveo Hermacha.

Maroko je ipak uspio ostvariti pobjedu na ovom natjecanju, a za to je bio zaslužan Belhanda na dodavanje Marouanea Chamakha u 79. minuti. U drugi krug prolaze Gabon i Tunis, a Eric Gerets će napustiti natjecanje pomalo razočaran predstavom svoje momčadi.