Split slomio Uskok u Županijskom kupu

Iz Parka mladeži:Vedran Babić • utorak, 13.03.2012.

U pauzi između ligaških obveza nogometaši Splita uspješno su odradili utakmicu pretkola Županijskog kupa, porazivši na svom Parku mladeži trećeligaša Uskok s 1:0...

Žuti kartoni: Buljubašić (Uskok)

Split: Zagorac, Musa, Vučemilović-Grgić (od 46. Vidić), Glumac, Hrgović (od 71. Rašić), Čulić, Vitaić, Pehar (od 46. D. Bagarić), Babić, Obilinović, Jelić.

Uskok: Odža (od 84. Jurić), Vuković, Balić, Buljubašić, Grković, Turić, Roje, Glavina, Kordić, Ćaleta, Mikuličić (od 63. Grubišić).

Splitski Crveni krenuli su u obranu naslova pobjednika Županijskog kupa pobjedom u pretkolu nad Uskokom iz Klisa 1:0. Pred otprilike 150 gledatelja po burnom i vjetrovitom vremenu Splitovci su do pobjede mogli doći puno lakše i bezbolnije da je bilo više koncentracije u realizaciji pojedinih čistih prigoda. Na kraju, jedini pogodak postigao je igrač s klupe, Dražen Bagarić, poslije nešto više od sat vremena igre.

Domaći trener Tonći Bašić na travnjak je od prve minute poslao gotovo sve igrače koji se nisu našli u prvom planu na prošlotjednom splitskom derbiju na Poljudu. U obje utakmice u početnom sastavu našli su se tek Zagorac, koji je nastupio s kapetanskom vrpcom, Čulić i Pehar.

Splitovci su u prvom poluvremenu, izuzev nekoliko bljeskova, djelovali prilično uspavano i letargično. Po vjetrovitom vremenu teško su kontrolirali loptu i stvarali akcije, a gosti su se dobro branili.

U samom početku Split je zaprijetio udarcima Obilinovića i Jelića, no to je za prvih 20 minuta bilo preskromno. U 21. minuti Klišani su umalo uhvatili Splitovce na spavanju. Kordić je izbio oči u oči sa Zagorcem, koji brani njegov udarac.

Tri minute kasnije ponovno je Kordić bio u središtu zbivanja, no ovaj put Glumac mu je skinuo loptu s noge u ključnom trenutku. Devetoplasirana momčad Treće lige Jug se u tim trenucima ohrabrila i utakmica je neko vrijeme bila prilično izjednačena. U 31. minuti pokušao je i Roje, no njegov udarac odbijen je u korner.

Do kraja poluvremena Split se ipak trgnuo i stvorio dvije stopostotne prilike. U obje je glavni akter bio Jelić. U 36. minuti gostujući vratar Odža obranio je njegov udarac s pet metara nakon asistencije Babića, a minutu kasnije s gotovo iste udaljenosti promašio je glavom nakon što je Musa nanizao tri igrača.

Bašić očito nije bio zadovoljan kako je njegova momčad odradila prvih 45 minuta te je u drugi dio krenuo s dva nova igrača. Iz igre su izašli stoper Duje Vučemilović-Grgić i veznjak Mate Pehar, a umjesto njih ušli su Velimir Vidić i već spomenuti Bagarić.

Split je nastavio s pritiskom započetim krajem prvog dijela. Babićev udarac u 49. minuti prošao je pored suprotne vratnice, a 58. Odža je efektno obranio volej Čulića. Na suprotnoj strani Glavina je slobodnim udarcem s centra pokušao iznenaditi Zagorca, no lopta je završila za malo preko grede.

U 63. minuti Split je ipak poveo. Uz malo sreće lopta se s glave Vitaića odbila u for Bagariću, koji je rutinirano zaobišao vratara Odžu i poentirao za vodstvo Crvenih. Samo tri minute kasnije moglo je biti 2:0, no Bagarić je pogodio vratnicu na ubačaj Babića.

Do kraja utakmice Splitovci su imali još poneku polupriliku, no rezultat je ostao isti. U posljednjim trenucima susreta Zagorac je na 20 metara od svojih vrata u pokušaju izbijanja lopte napucao Kordića, no lopta se odbila izvan dometa Uskokova napadača pa opasnosti za Crvene ipak nije bilo.

Inače, ova utakmica se prema prvotnom planu trebala odigrati u veljači u Klisu, ali je zbog vremenskih neprilika bila odgođena. Novi termin bio je 14. ožujka, dakle u srijedu, no predstavnici klubova dogovorili su se da se susret odigra dan ranije. Također, dogovor je bio da Uskok formalno bude domaćin na Parku mladeži, no i to se u posljednji trenutak, uz dogovor klubova, promijenilo.

Split se ovom pobjedom izravno plasirao u drugo kolo jer će u prvom biti slobodan. U finalu lanjskog izdanja Županijskog kupa Split je na stadionu Hrvatskih vitezova pobijedio domaćina Dugopolje boljim izvođenjem jedanaesteraca.