S Gripa:Bernard Jurišić • četvrtak, 22.03.2012.

U subotu u 19 sati Split će na Gripama ugostiti Zadar, a dalmatinski derbi u Ligi za prvaka idealna je pozornica za još jednu novost koju će navijači ove sezone moći vidjeti na Gripama. Podizanje klupskih šampionskih zastava...

Tijekom Lige za prvaka na domaćim utakmicama odavat će se priznanja jednoj od trofejnih generacija splitskog kluba i podignuti šampionske zastave koje će od sada krasiti interijer dvorane KK Split. Prva će biti podignuta zastava pobjednika Kupa Radivoja Koraća u sezonama 1975/76 i 1976/77.

"Želimo odati počast generacijama koje su stvarale ovaj klub i proslavile jedan od najvećih košarkaških brandova u Europi i svijetu. Želimo kod ljudi stvoriti osjećaj da se nalaze u hramu košarke, u klubu čija je povijest ogromna i ekstremno podcijenjena i u ovom gradu, ali i državi", najavio je sportski direktor Nikola Vujčić, koji je i autor ideje o šampionskim zastavama.

Trostruka kruna 1976/77

Vezane vijesti

Prva dva europska trofeja Jugoplastika je osvojila pod trenerskim vodstvom Petra Skansija, današnjeg pomoćnika ministra obrazovanja, znanosti i sporta.

Prvi kup Radivoja Koraća Jugoplastika je osvojila u sezoni 1975/76 finalnom pobjedom protiv Auxiliuma iz Torina 97:84 i 82:82. Nastupili su: Mlađan Tudor, Branislav Stamenković, Ivica Škarić, Željko Jerkov, Deni Kuvačić, Branko Macura, Rato Tvrdić, Ivica Dukan, Damir Skansi, Duje Krstulović, Ivo Bilanović, Mirko Grgin, Zlatko Trška i Slobodan Bjelajac.

Naredne sezone Splićani su ne samo obranili trofej Kupa Radivoja Koraća pobjedom u finalu u Genovi 87:84 protiv Fortituda iz Bologne, nego i titulama prvaka Jugoslavije i osvajača kupa zaokružili prvu od tri "trostruke krune" u klupskoj povijesti (ostale dvije osvojila je zlatna generacija 1989/90 i 1990/91).

Prvu generaciju koja je osvojila "trostruku krunu" 1976/77 činili su: Mlađan Tudor, Predrag Kruščić, Mihajlo Manović, Željko Jerkov, Slobodan Bjelajac, Branko Macura, Rato Tvrdić, Ivica Dukan, Damir Šolman, Duje Krstulović, Ivo Bilanović, Mirko Grgin, Ivan Sunara, Mladen Bratić i Deni Kuvačić.

Slavnu generaciju koja je u vitrine splitskog kluba spremila dva Koraćeva trofeja predstavljali su Damir Šolman i Branko Macura, a u subotu će protiv Zadra šampionska generacija biti znatno brojnija. Podignut će se prva u nizu zastava koje će svjedočiti o veličanstvenoj povijesti splitskog košarkaškog kluba. Zadovoljan je bio jedan od Jugoplastikinih "senatora", Damir Šolman:

"Hvala Nikoli na počasti, lijepo je što novo klupsko rukovodstvo želi evocirati uspomene na povijest ovog kluba koje sam i ja dio. Poznata je uzrečica kako bez prošlosti nema budućnosti, a ova akcija sigurno će pomoći da se nove generacije educiraju o tome kakav je ovo klub i kakvu je prošlost imao".

Brzo je potekla priča o dva trofeja kojima će se odati počast u subotu, Šolman se prisjetio slavnih sedamdesetih godina prošlog stoljeća u kojima je Jugoplastika igrala u finalima sva tri europska klupska natjecanja.

"1971. smo igrali finale Kupa prvaka u Tel Avivu protiv Ignisa i do danas žalim što nas je sad već legendarna sudačka krađa spriječila da već tada postanemo prvaci Europe. Dvije godine kasnije igrali smo finale Kupa pobjednika kupova u Solunu, tada je Spartak iz Lenjingrada bio prejak."

Prvi od pet europskih trofeja Splita stigao je u sezoni 1975/76. Kup Radivoja Koraća bio je nešto slično nogometnom Kupu Uefe.

"Ja sam tu sezonu proveo u vojsci, ali sam bio najveći navijač naše momčadi. Prve godine smo bili superiorni sve do polufinala, kad nas je talijanski Virtus pobijedio u Splitu u prvoj utakmici. No, uzvratili smo još uvjerljivije u Bologni, plasirali se u finale i tamo u dvije utakmice nadvisili Torino. Sljedeće sezone sam i ja sudjelovao, u finalu se s bolonjskim Fortitudom igrala samo jedna utakmica i to u nekom preuređenom skladištu u Genovi. Bili su jako teški uvjeti, njihovi navijači su nas napali, ali pobijedili smo ih i vratili trofej u Split. Željko Jerkov bio je tada naše prvo ime u obje sezone."

Dok čeka bolju budućnost, KK Split će obrisati prašinu sa slavne povijesti. Na Gripama se nadaju da će se shvatiti kakav potencijal za budućnost leži na temeljima slavne prošlosti.

"FIBA je proglasila naš klub najboljim europskim košarkaškim klubom u 20. stoljeću i to je nešto na što moramo biti ponosni i to mora biti dodatni motiv da ne dozvolimo da ovaj klub nestane. Želja nam je napraviti muzej ovog kluba, jer to igrači i ljudi koji su vodili ovaj klub u prošlosti zaslužuju. Želimo pozvati ljude da dođu na Gripe, stariji neka se prisjete, mlađi neka dožive tu slavnu prošlost kojom se svi moramo ponositi i koju moramo poštovati", istaknuo je za kraj sportski direktor Vujčić.

• pikepiletina22.03.2012. u 15:34
    najteže je podignut osvojeni naslov prvenstva Jugoslavije. toga se mi najviše sramimo. ne bojte se, malo će ko od naših klubova osvojit današnju regionalnu ligu. jedna je Jugoplastika.