Tenis

Čilić kroz dramu do prve pobjede

Vedran Babić • petak, 06.04.2012.

Hrvatska Davis Cup reprezentacija osvojila je prvi bod u četvrtfinalu Svjetske skupine protiv Argentine. Na prepunom stadionu Parque Roca u Buenos Airesu (13.000 navijača) Marin Čilić pobijedio je Davida Nalbandiana s 3:2 u setovima poslije više od pet sati dramatične, ali ne baš kvalitetne igre, i donio svojoj naciji prvi bod. Čilić je napravio 128 pogrešaka, a Nalbandian 113...

Marin Čilić nije mogao odabrati bolje vrijeme i mjesto za svoju prvu pobjedu nad Davidom Nalbandianom. Poslije točno pet sati i devet minuta igre prvi hrvatski "reket" pobijedio je Argentinca 5:7, 6:4, 4:6, 7:6 (2), 6:3 i doveo hrvatsku reprezentaciju u vodstvo u ovom četvrtfinalnom ogledu Davis Cupa. Rizik koji je argentinski izbornik Martin Jaite uzeo tako se nije isplatio. Naime, prvog dana u vatru je gurnuo Nalbandiana premda je Juan Monaco u Buenos Aires stigao u puno boljoj formi.

Bio je to meč u kojem je, objektivno, pobijedio tenisač koji je bio manje loš. Naime, obojica su tenisača imala otprilike čak trostruko više neprisiljenih pogrešaka nego izravnih poena. Ni jedan ni drugi nisu uspjeli ući u ritam i pokazati svoju najbolju igru, no to na kraju neće smetati Hrvatima, koji su napravili prvi korak prema polufinalu.

Možda je na slabu izvedbu prepunu oscilacija i rastrganosti kod obojice tenisača utjecao i neuobičajeno rani početak meča za Davis Cup prilike (10.30 sati po lokalnom vremenu). Vjetar je na mahove bio jak, a podloga takva da je lopta o nju nerijetko odskakala krajnje neobično. Često su i jedan i drugi udarali loptu okvirom reketa i promašivali teren za nekoliko metara.

Vrhunski potezi bili su rijetkost, baš kao i duge izmjene. Ponekad bi bljesnuo Nalbandian, ponekad Čilić, no ukupno gledajući, bio je to vrlo skroman meč što se tiče kvalitete. No, zato je bio nepredvidiv i neizvjestan do samog kraja, a tenisačima se ne može apsolutno ništa zamjeriti u pogledu borbenosti i angažmana.

Ukupno poena: 189/190

Za osvajanje prvog seta Nalbandianu su bila potrebna dva breaka. U sedmom gemu stigao je do prednosti 4:3 i potom servirao za set kod 5:4. Osvojio je prva dva poena i onda neočekivano lako prosuo prednost. Izdao ga je servis, pogreške su se zaredale i Marin je to iskoristio za izjednačenje na 5:5. No, odmah u idućem gemu prvi hrvatski "reket" ponovno je posrnuo i novu priliku Nalbandian nije ispustio iz ruku. Samo u tom periodu meča Marin je napravio čak 31 pogrešku.

Drugi set započeo je idealno za Argentinu - novim breakom Nalbandiana. Bilo je to u trećem gemu kada je Čilić ponovno nanizao nekoliko pogrešaka. U idućem gemu dogodio se možda i ključni trenutak za daljnji razvoj meča. Nalbandian, koji je do ovog meča izgubio samo jednom u singlu na zemlji u Davis Cupu (11 pobjeda), je imao 40-15 i gotovo slomljenog suparnika s druge strane mreže, ali onda je i on počeo ponovno griješiti pa se Marin vratio iz nezgodne situacije i izjednačio na 2:2.

To je bio početak boljeg perioda Marinove igre koji je rezultirao još jednim breakom u šestom gemu. U tom gemu realizirao je ukupno tek četvrtu priliku. Čilićevi udarci postajali su ubojitiji, opasniji, a Nalbandian se sve više mučio na servisu (samo 42% prvog servisa u drugom setu). No, završnica seta nije mogla proći bez turbulencija za hrvatsku klupu. Nalbandian je nadoknadio izgubljeni servis nakon što je Marin pao, no u desetom gemu uzvraća hrvatski tenisač istom mjerom i ipak osvaja drugi set 6:4.

Dobiveni vjetar u leđa Čilić nije uspio pretvoriti u vodstvo u setovima. Za nijansu bolje igrali su i jedan i drugi u otvaranju trećeg seta. Čilić je preuzimao inicijativu u poenima, a Nalbandian se odlučio za taktiku čekanja Marinove pogreške. Taktika mu se isplatila jer je Hrvat u tom setu napravio 25 pogrešaka. Argentinac je, pak, znao napasti u pravo vrijeme i iskoristiti svoju šansu.

Do ključnog breaka 30-godišnjak je došao u petom gemu. Najbolju, i jedinu priliku za povratak Čilić je prokockao odmah u sljedećem gemu kada je imao 15-40. Prvu break loptu Nalbandian je spasio asom, a drugu zahvaljujući Čilićevoj pogrešci na forhendu. U maratonskom sedmom gemu imao je Nalbandian priliku i za drugi break, no Marin se uspio izvući. Poslije 62 minute igre Nalbandian je uzeo treći set 6:4.

U četvrtom setu prava drama. Čilić je počeo hvatati ritam na svom servisu i općenito igrati bolje, a i Nalbandian je pokušavao igrati nešto ofenzivnije. Izgubljenih servisa nije bilo iako su obojica imali svoje prilike. Čilić njih čak devet, a Nalbandian tri (sve tri kod 5:5). U drugom gemu Čilić je propustio šest break lopti, a u četvrtom tri.

Nalbandian se jako mučio sa svojim početnim udarcem (51% prvog servisa, 6 dvostrukih pogrešaka), no svaki put kada bi dobio priliku, Marin kao da bi se "ukočio". U tim trenucima Argentinčevo iskustvo je bilo ključno, no ono mu ipak nije pomoglo u 13. igri. Tada je Nalbandian bio taj koji je više griješio pa je Marin s čistih 7:2 odveo meč u peti set. Nalbandian je poveo 2:1, a Marin onda nanizao šest poena.

Međusobno darivanje pogreškama nastavilo se i u petom, odlučujućem setu, no sa sretnim završetkom za Hrvatsku. Nalbandian je počeo gubiti snagu i koncentraciju, a čak su i navijači počeli gubiti nadu u pobjedu njihova ljubimca. Marin je pobjedu izborio breakovima u trećem i devetom, posljednjem gemu. Premda je imao tek 39% prvog servisa u tom setu, Čilić je uspio spasiti sve tri break prilike suparnika u šestom gemu. Kod 5:3 realizirao je ukupno treću meč loptu.

Čilić je tako osvojio veliki bod u grotlu Parque Roce i pod veliki pritisak stavio Juana Martina Del Potra, koji u drugom meču dana igra protiv Ive Karlovića.

Argentina - Hrvatska 0:1:
Nalbandian - Čilić 7:5, 4:6, 6:4, 6:7 (2), 3:6

• narada10807.04.2012. u 13:10
    lol ljudi mi vise nabijaju minuse poslije izbrisanja komentara (sa pogresnim podatkom) nego prije. Nego ajmo mi napraviti povjesni triumf u Argentini, povjesno zbog kvalitete protivnika ali i zbog uvjeta (samo cekam da umpire iskaze kazne; cak i kod Marinog servisa neko urla). Il' si mislim:"... [više na forumu]
    narada108
  • basketas07.04.2012. u 01:13
    Sad ce opet minusi, Hrvati ( mi!!!) uvijek prvi seremo al kad netko drugi kaze realno protiv nas onda ide buuuu.Ma koji kvalitetni protivnik. Pa ovaj Nalby nije vise ni sjena nekadasnjeg igraca i danas je igrao totalno veteranski tenis, posebno 4.- ti i 5.-ti set, pa to je bila uzasna jebena... [više na forumu]