Nizozemke osujetile hrvatske planove

Ivana Strahija • petak, 25.05.2012.

U prvoj utakmici kvalifikacija za Olimpijske igre u Londonu Hrvatice su poklekle pred Nizozemkama, koje su uz veliku pomoć odlične van der Wal na golu ostavile našu reprezentaciju na -1 i tako turnir započele svojevrsnom senzacijom.

Hrvatska - Nizozemska 28:29 (12:14)

Kvalifikacije za OI, turnir 2, 1. kolo

Guadalajara, gledatelja 800, sutkinje: C. i J. Bonaventura (Francuska)

Hrvatska: Grubišić (3 obrane), Tatari 6, Jovetić, Šerić 1, Gaće 3, Arslanagič 1, Pušić Koroljević, Žderić (2 obrane), Horvat, Franić 2, Penezić 4, Jelčić (5 obrana), Ježić, Lovrić, Zebič 11(9), Milanović-Litre

Nizozemska: van der Wal (10 obrana), van Dorst (1 obrana), Kramer, van der Heijden 5, Bont 4, Abbingh 10(5), Hilster 4, Snelder 1, Lamein 1(1), Broch, Karsten, Groot 3, van der Wissel 1, Smeets, Malestein, Polman

Sedmerci: Hrvatska 9/9, Nizozemska 6/7
Isključenja: Hrvatska 6 minuta, Nizozemska 10 minuta

U susretu Nizozemske i Hrvatske u Guadalajari titula favorita bila je kod Hrvatica, nakon odličnog brazilskog izdanja i još bolje serije u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. Tu titulu hrvatske rukometašice nisu opravdale, teško su se mučile s Nizozemkama, koje su ih "uništavale" kontranapadima i sjajnom golmanicom van der Wal na vratima. S druge strane hrvatske su vratarke zakazale i nisu svojim suigračicama pružile potrebnu podršku.

Odmah su uvodne minute dale naslutiti da utakmica protiv Nizozemske neće biti jednostavna. Nizozemke iz kontranapada postižu dva gola, Hrvatice ih dostižu, a onda Zebić s dva pogotka, sedmercem i kontrom, postavlja 4:2. Ako su pomislile da je to početak izgradnje veće prednosti, Hrvatice su se prevarile, jer slijedi serija od četiri nizozemska gola. Već spomenuta vratarka, iskusna 32-godišnjakinja, "skidala" je lopte i lijevo i desno, pa rezultat uskoro, nakon penala Abbingh kojeg Grubišić nije znala zaustaviti, glasi 4:6.

Tatari pa Gaće izjednačuju na 6:6, slijedi isključenje u redovima Nizozemske, no to ne pomaže ni malo hrvatskoj izabranoj vrsti, jer 24-godišnja igračica Midtjyllanda, Groot, bez imalo krzmanja pogađa za 7:8. Nizozemke ostaju u prednosti od jednog gola, no kad je Franić zaradila isključenje, protivnice to koriste i odlaze na +2. Ulazak Arslanagić, koja odmah postiže pogodak, ne donosi međutim dugotrajnije poboljšanje, Nizozemska odlazi i na +3 (10:13, 11:14), a prvih 30 minuta zaključuje se s 12:14 nakon realiziranog penala Zebić.

Uvod u drugi dio susreta bio je bolji, Hrvatska smanjuje na -1, no Nizozemke nastavljaju po starom, a iz kontranapada i 34. minuti Hilster postavlja 14:18. Trebalo je čekati 42. minutu da se konačno ukaže egal na semaforu, kad je Penezić pogodila za 21:21, čemu je svakako doprinijelo isključenje u nizozemskim redovima.

Nije to međutim potrajalo, a kad je s parketa na dvije minute isključena kapetanica Tatari, Nizozemke se vraćaju na tri gola prednosti. U posljednje dvije minute Tatari i Penezić uspijevaju smanjiti na -1, a kad je Nizozemska na 28:29 zaradila isključenje, pojavila se nada da će se rezultat ipak okrenuti.

Nizozemke međutim ne dopuštaju da se igračica manje odrazi na njihovu obranu, koja je čvršća no ikad, pa Hrvatska nikako ne uspijeva doći do pogotka. Sudi se Hrvaticama prekršaj u napadu, Nizozemke kreću u brzu kontru, ali gube loptu pa s tridesetak sekundi do kraja time-out traži Vladimir Canjuga.

Ni to nije donijelo željeno, jer posljednji napad, šut Zebić, samouvjereno brani van der Wal, a semafor označava kraj utakmice.

Pobjedom su Nizozemke samima sebi otvorile mogućnosti koje im nitko prije turnira nije davao, a istovremeno su Hrvaticama osujetile planove, koji su glasili pobjeda nad Nizozemskom i Argentinom, pa protiv Španjolske za prestiž. Sada će hrvatska reprezentacija morati do olimpijske vize težim putem, "vaditi" se protiv Španjolki, što se svakako željelo izbjeći. Ništa međutim još nije izgubljeno, prve dvije reprezentacije turnira idu u London, pa se uz mnogo bolju predstavu u subotu u 10.45 protiv Argentine Hrvaticama može osmjehnuti sreća.

Kvalifikacijski turnir za OI, Španjolska, 1. kolo
Hrvatska – Nizozemska 28:29 (12:14)

RukometReprezentacija
  • cameosis26.05.2012. u 13:14
    hehehe, ne znam sto je canjugi trebala ta izjava o spremnoscu ... bolje je sutiti i uspjeti, nego laprdati i blamirati se ... jos nesto: goalman (muskarac -> man), time je goalmanica nepostojeca stvar (muskarica?!). vratarka, dobar i lijep hrvatski izraz ili goalWOman, ako cemo se vec hvatati... [više na forumu]
    cameosis
  • idukar1725.05.2012. u 16:27
    bili smo favoriti skupine ali ovaj poraz nas je udaljio od Londona
    idukar17
  • Dario--25.05.2012. u 16:04
    I stvarno sam mislio,da nam se Leipzig 2008 ne može da ponovi,jer pošteno kazano bolje su od Nizozemki za najmanje 3-4 gola razlike,ali ovo kad sam vidio zaprepastilo me je.Bitno je da Canjuga .ere nakon 2 pob.nad Danskom da nisu daleko od medalje na velikom takmičenju,joj,joj!!