Hrvatski kadeti porazom od Italije krenuli u obranu dvostrukog zlata

Bernard Jurišić • četvrtak, 19.07.2012.

Hrvatska U16 reprezentacija posljednja dva ljeta donijela je puno radosti hrvatskim ljubiteljima košarke. Nakon dva uzastopna zlata danas su na Europskom prvenstvu u Litvi i Latviji krenuli njihovi nasljednici, ali ne na željeni način...

Nakon što je prošlog ljeta Hrvatska kadetska reprezentacija pomela konkurenciju osvojivši titulu prvaka Europe bez poraza, ovog ljeta nova generacija igrača rođenih 1996. i mlađe porazom je krenula u obranu dvostrukog zlata.

11 Leon Tomić (Cedevita), 195 cm, 1996.
12 Antonio Vranković (Feniks), 208 cm, 1996.
13 Marko Jurica (Zadar), 195 cm, 1996.
14 Lovro Mazalin (Cibona), 198 cm, 1997.
15 Marko Arapović (Cibona), 206 cm, 1996.

Izbornik: Hrvoje Vlašić

Hrvati su utakmicu otvorili s 8:0, no Talijani su se vrlo brzo uspjeli vratiti u utakmicu i u 18. minuti prvi put povesti (30:31). Na poluvrijeme se otišlo s 34:34, a drugo poluvrijeme opet su bolje otvorili naši (6:0).

No, opet su se Talijani vratili i preuzeli vodstvo, predvođeni nezaustavljivim Pierfrancescom Olivom, koji je utakmicu završio s 27 poena i 13 skokova. Četiri minute prije kraja utakmica je još bila otvorena (57:60 za Italiju), no tada su naši igrači potpuno "puknuli", a Talijani serijom od 17:6 do kraja zabilježili uvjerljivu pobjedu 63:77.

U hrvatskoj momčadi najbolji je bio Marko Arapović s 22 poena, 10 skokova i pet asistencija, Luka Božić dodao je 13, uz sedam skokova, Roko Dominović ubacio je 10.

U drugoj utakmici naše skupine Turska je pobijedila Englesku 81:56, a Hrvatsku u drugom kolu sutra od 15:15 sati očekuje ogled s Turcima. U drugi krug prolaze tri prvoplasirane reprezentacije.

Hrvatska je prethodna dva ljeta slavila kadetska prvake Europe, najprije predvođene Darijem Šarićem 2010. u Crnoj Gori, potom predvođene Marijom Hezonjom prošlog ljeta u Češkoj.

Ova reprezentacija, koju vodi izbornik Hrvoje Vlašić, nema tako dominantnog vođu kao prethodne dvije generacije, no ima itekako zanimljivog materijala za budućnost. Posebno je zanimljivo što u ovoj reprezentaciji najviše pozornosti privlače dvojica najmlađih, Lovro Mazalin iz Cibone i Dragan Bender iz Splita, koji su među najvećim potencijalima 1997. godišta u Europi.

• zznajj22.07.2012. u 18:05
    kakav je ovaj Karačić? je li igra ili je samo u ulozi promatrača
    zznajj
  • pleniglacial20.07.2012. u 13:12
    nije dobro. ali jebiga...medalje u mlađim kategorijama nisu uopće bitne....a da je to istina, upravo je Hrvatska najbolji primjer....u zadnjih 15 godina, naše U-16, U-18, U-19 i U-20 repke su nam donjele preko 20 medalja s EP-a i SP-a, a seniori nisu osvojili NITI JEDNU. bitno je da svaka... [više na forumu]
    pleniglacial
  • Hex20.07.2012. u 12:53
    Pozdrav, ima li negdje live stream EP U16?
    Hex
  • Torca-Dubrava20.07.2012. u 10:06
    Pozdrav za Damjana Šarića i Franu Bešlića....šteta da ih nema bilo bi kud i kamo lakše...
    Torca-Dubrava
  • Flash19.07.2012. u 18:17
    mazalin jedva hoda, ozljedjen skocni zglob. leon tomic u 3 minuti popio lakat i zavrsio u bolnici na sivanju. od ranije fale starteri beslic i saric.