Igor Šestak • srijeda, 12.12.2012.

Nakon što je u utorak svoje mjesto u četvrtfinalu Coppa Italije rezervirala Roma, isto su u srijedu uspjeli Juventus i Catania. Bianconeri su u prilično šarenom sastavu s 1:0 pobijedili Cagliari, a momčad sa Sicilije slavila je protiv Parme boljim izvođenjem jedanaesteraca, nakon što u 120 minuta igre nijedna momčad nije uspjela doći do pobjede.

U svojoj prvoj domaćoj utakmici na klupi Juventusa nakon odrađene četveromjesečne suspenzije, Antonio Conte je svoju momčad odveo do minimalne pobjede nad Cagliarijem te osigurao nastup u četvrtfinalu Coppa Italije. Pogodak odluke postigao je u 57. minuti Sebastian Giovinco.

Conte je odlučio neke standardne prvotimce poštedjeti ove utakmice te je na klupi ostavio Chiellinija, Pirla, Marchisija i Vučinića. Time kao da je izazvao nesreću pa su mu se do poluvremena ozlijedila čak tri igrača. Bilo je planirano da kup-utakmicu preskoči i Vidal, ali se na zagrijavanju ozlijedio Giaccherini pa se Čileanac ipak našao u prvih 11. No, u 16. minuti se i on ozlijedio pa je morao ući Asamoah. Situacija s ozljedama dodatno se pogoršala kada je dvije minute prije odlaska na odmor na nosilima morao biti iznesen Bendtner, a umjesto njega ušao je Matri.

Izuzev nesretnih ozljeda, Juventusova "šarena" momčad vrlo je dobro odigrala prvo poluvrijeme, ali nije uspjela doći do vodećeg pogotka. U prvih 25 minuta propisno se ispromašivao napadački tandem Giovinco - Bendtner, a obrana gostiju nije podlegla niti snažnom pritisku u drugoj polovici prvog dijela.

Juve je drugo poluvrijeme počeo u nešto sporijem ritmu pa je prvu priliku stvorio tek u 57. minuti, ali je iz nje došao do vodstva. Nakon akcije domaćina po desnoj strani u svom je šesnaestercu previše komplicirao Rossettini, a njegov je poklon iskoristio Giovinco i iz blizine svladao Avramova.

U posljednjih pola sata Bianconeri su imali još neke dobre situacije, a povremeno je prijetio i Cagliari, ali se mreže do kraja utakmice više nisu tresle. Minimalnom pobjedom Juventus je izborio prolazak u četvrtfinale, u kojem će vjerojatno igrati protiv Milana, uspiju li Rossoneri u četvrtak preskočiti Regginu.

Svoje mjesto u četvrtfinalu izborila je nešto ranije i Catania. Nakon 90 minuta igre na stadionu Ennio Tardini rezultat između Parme i Catanije bio je 1:1 pa je utakmica otišla u produžetke. Vratari su u dodatnih 30 minuta sačuvali svoje mreže pa su o pobjedniku odlučivali jedanaesterci. Iako nisu realizirali prvi udarac, igrači Catanije u konačnici su bili precizniji i s 4:3 prošli u četvrtfinale gdje će igrati protiv boljeg iz susreta Lazija i Siene.

Oba pogotka u regularnom dijelu utakmice pala su u prvih 20 minuta. Parma je povela volejem Pabona u 12. minuti, kojem je to bio prvi pogodak za Parmu od dolaska iz kolumbijskog Atletico Nacionala. Imali su Križari i veliku priliku za 2:0, ali u 19. minuti Catania je izjednačila iz kaznenog udarca. Rukom je u svom kaznenom prostoru igrao Gobbi, a uspješan izvođač najstrože kazne bio je Lodi.

Do kraja utakmice i jedni i drugi su imali odličnih prilika, ali do drugog pogotka nisu uspjeli doći pa je dvoboj otišao u produžetke. Okvir Catanijinog gola u dodatnom je vremenu pogodio Belfodil, ali je rezultat ostao 1:1 pa su momčadi pristupile izvođenju udaraca s bijele točke. U prvoj seriji Parmin vratar Pavarini obranio je udarac Barrientosa, ali isto je uspjelo gostujućem čuvaru mreže Frisonu prilikom udarca Parola u trećoj seriji. Odluka je pala u petoj seriji kada je Paletta pogodio stativu, a Marchese svladao Pavarinija za pobjedu Catanije.