Ivan Dominik • srijeda, 30.01.2013.

Na velebnom Santiago Bernabeu domaći Real Madrid i katalonska Barcelona odigrali su ukupno 254. El Clasico, prvi u 2013. godini, a ukupno drugi u tekućoj sezoni. Dvoboj igran u sklopu prve utakmice polufinala španjolskog Kupa kralja završio je neriješenim rezultatom...

Real Madrid - Barcelona 1:1 (0:0)

Španjolski Kup Kralja - Copa del Rey
Polufinale, prva utakmica, 30. siječnja 2013. godine
Madrid, stadion - Santiago Bernabeu
Sudac: Carlos Clos Gomez

Strijelci: Varane 81'/ Fabregas 50'

Real Madrid: Diego Lopez - Arbeloa, Carvalho, Varane, Essien - Khedira, Xabi Alonso - Cristiano Ronaldo, Özil, Callejon (od 58' Modrić) - Benzema (od 63' Higuain)
Trener: Jose Mourinho

Barcelona: Pinto - Jordi Alba, Puyol, Pique, Daniel Alves - Busquets, Xavi, Fabregas (od 85' Thiago) - Iniesta, Pedro (od 76' Alexis Sanchez), Messi
Trener: Tito Vilanova

Žuti kartoni: Carvalho 16', Callejon 42', Alonso 90'/ Pique 1', Alves 72', Puyol 82'

Premda su obje ekipe krenule u "prošaranim", a ne punim sastavima u prvu utakmicu ovogodišnjeg polufinala Kupa kralja, susret Real Madrida i Barcelone, dva najveća rivala u povijesti španjolskog nogometa, počeo je prilično otvoreno s obje strane. Raspoloženi igrači domaće ekipe ofenzivno su počele igrati u uvodnim minutama susreta pa je tako Cristiano Ronaldo prvi zaprijetio vratima Pinta, nakon što je već u prvoj minuti Pique u redovima Barcelone zaradio žuti karton.

Ronaldov udarac završio je u Pintovom zagrljaju, a nakon toga se inicijativa okrenula na stranu Katalonaca. Prvo su novom vrataru Reala, Diegu Lopezu, zaprijetili Daniel Alves, Jordi Alba i Pedro Rodriguez, a najbolju je priliku nedugo zatim, točnije u 21. minuti imao Xavi, koji je odlični udarcem zatresao prečku madridskih vrata.

Modrić počeo na klupi

Premda je Real počeo utakmicu protiv Barçe bez nekoliko svojih prvotimaca i bez standardnih početnih 11, hrvatski reprezentativac Luka Modrić, ipak je ostao na klupi. Jose Mourinho nije ga uvrstio u početni sastav u kojem su startali Sami Khedira i Xabi Alonso kao zadnji vezni, dok je Mesut Özil igrao polušpicu. Ipak, Modrić je u igru ušao u 58. minuti umjesto Josea Callejona te je odigrao ostatak ogleda.

Barcelona je i nakon tog pokušaja Xavija nastavila napadati, a opasni su po Lopezova vrata ponajviše bili Lionel Messi i Xavi, dok je kod domaćih Madriđana jednu konkretniju šansu propustio iskoristiti Karim Benzema. Do kraja prvog dijela, tako, pogodaka nije bilo, igra se dosta primirila te su momčadi postale opreznije, pa su do odmora mreže mirovale. Utakmica bez golova na poluvremenu više je odgovarala gostima iz Katalonije, koji su zadovoljniji mogli biti i igrom.

Međutim, nastavak novom šansom Benzeme ponovno bolje otvara Real, ali samo do 50. minute utakmice. Tada odlični i aktivni Messi nakon greške Realove obrane proigrava Cesca Fabregasa, koji iz blizine matira Lopeza za 1:0 Barcelone na Santiago Bernabeuu. Poslije toga Barcelona je nastavila s boljom igrom te je imala inicijativu i nadmoć u igri, a Joseu Mourinhu preostalo je samo da pokuša "probuditi" svoju momčad, pa je to već ulaskom u zadnjih pola sata pokušao učiniti izmjenama.

No, to mu baš i nije uspjelo, jer ni novi igrači na travnjaku nisu reagirali po željama Portugalca, a Barcelona je zadržala svoju kvalitetniju igru, pa je Los Blancosima bilo sve teže. Fabregas je sredinom drugog dijela pogodio još jednu prečku za Barcelonu, dok je i Modrić nakon ulaska u utakmicu imao jedan lijep udarac na gol koji je zaustavila obrana Blaugrane.

Ali to je sve trajalo do ulaska u posljednjih deset minuta susreta, a potom u 81. Real izjednačava pogotkom sjajnog francuskog stopera, Raphaëla Varanea, koji je poravnao nakon centaršuta Özila. Mladom 19-godišnjem braniču Kastiljanaca bio je to prvijenac u sezoni.

Nakon njega Barcelona nije više pronašla prostor za novi zgoditak, dok se i Real zadovoljio remijem. Premda su obje ekipe imale izglednih prilika kroz drugo poluvrijeme, samo je Varaneova lopta pronašla put do mreže pa je prvi polufinalni susret Kupa kralja završen remijem uz po pogodak svake ekipe.

• Iniesta forever31.01.2013. u 09:46
    Dragi forumaši,čitam Vaše tekstove (analize), a nitko se nije (pogotovo navijači Barce) dotaknuo katastrofalnog igrača - Jordi Albe. Pogledajte opet snimku utakmice pa ćete vidjeti koliko je napada išlo po njegovoj strani i koliko je puta išao u duele (niti jednom), koliko su ga puta ubacili u ševu... [više na forumu]
    Iniesta forever
  • no_name98331.01.2013. u 08:44
    UPRAVO TO!
    no_name983
  • no_name98331.01.2013. u 08:40
    Potrošio se Real u presingu, izgorio u prvom poluvremeu, išli su dati brzi gol kako bi poremetili Barcin tempo, samo što se nisu zapalile Roaldove kopačke koliko je sprintao ali nije se bas iskazao u kritičim treutcima kao što je bio slobodnjak u prvim minutama, pucao je po sredini gola a kod... [više na forumu]