U prvoj skupini odbojkaša Mladost Zagreb sigurno među tri

Matej Milanović • ponedjeljak, 04.02.2013.

Odigrano je pretposljednje kolo prve faze prvenstva Hrvatske za odbojkaše. U prvoj skupini još je četiri momčadi u igri za preostala dva mjesta u skupini 1 druge faze, a u drugoj skupini će Karlovac i Šibenik međusobnim susretom odlučivati o zadnjem mjestu koje vodi u treću skupinu u drugoj fazi.

Skupina 1: Mladost sigurna, četiri momčadi u igri za još dva mjesta

U predzadnjem kolu skupine 1 prve faze prvenstva Hrvatske za odbojkaše zagrebačka Mladost odigrala je svoju zadnju utakmicu u ovoj fazi. Mladost je sa sigurnih 3:0 protiv Rijeke osigurala plasman u skupinu 1 druge faze natjecanja. Tu sigurnost mogla je imati i Mursa Osijek, koja je na domaćem terenu dobila prva dva seta protiv Centrometala, 25:20 i 25:23. No nakon toga su gosti preuzeli inicijativu i s uvjerljivih 25:17 i 25:12 došli do petog seta, koji je bio dramatičan i završio je s pomalo nevjerojatnih 26:24 za Centrometal. Time je Centrometal ostao u igri za prva tri mjesta, a Mursa još nije osigurala jednu od tih pozicija.

U posljednjoj utakmici kola Rovinj je s 3:0 slavio u gostima kod Vukovara, dok je Sisak odmarao. Tako pred posljednje kolo Mladost je sigurna da će biti među prve tri i da će nastupiti u prvoj skupini druge faze, a za preostala dva mjesta u igri je još četiri momčadi. Mursa Osijek ima 22 boda, Sisak 21, a Rovinj i Centrometal po 20, dok su Rijeka i Vukovar sigurni da će u drugoj fazi igrati u skupini broj dva. U zadnjem kolu Mursa Osijek igra kod Rijeke, a u Rovinju se igra okršaj domaćina i Siska. Centrometal, pak, ugošćuje Vukovar, ali mu šanse za ulazak u prvu skupinu druge faze ovise i o rezultatima iz drugih utakmica.

Rezultati, 13. kolo:
Mursa Osijek - Centrometal 2:3 (25:20, 25:23, 17:25, 12:25, 24:26)
Mladost Zagreb - Rijeka 3:0 (25:17, 25:22, 25:19)
Vukovar - Rovinj 0:3 (16:25, 19:25, 20:25)

Poredak (+ označuje utakmicu više): Mladost 25 (+), Mursa Osijek 22, Sisak 21, Rovinj 20, Centrometal 20, Rijeka 5, Vukovar 4.

Skupina 2: Zadar osigurao treću skupinu, Karlovac i Šibenik u borbi za četvrto mjesto

U pretposljednjem kolu druge skupine prve faze Karlovac je uzeo prvi set u Zadru, 25:20, no nakon toga su domaći preuzeli kontrolu nad utakmicom i došli do konačnih 3:1. Tom pobjedom je Zadar osigurao jedno od prva četiri mjesta i nastup u trećoj skupini u drugoj fazi. Šibenik, koji je još u igri za četvrto mjesto, dobro je krenuo u susret s Daruvarom, 25:21, ali su potom gosti s dva tijesna seta preokrenuli. Ipak, Šibenik je s laganih 25:18 uzeo četvrtu dionicu i na kraju s 15:12 i tie-break i time osigurao bitnu pobjedu.

U ostale dvije utakmice kola domaći su upisali pobjede od 3:0. Zagreb je nadigrao Opatiju, koja je bila blizu samo u drugom setu s 25:23, a Gornja Vežica je s 3:0 porazila Split, koji je i dalje bez bodova. Zagreb, Daruvar i Zadar sigurni su da će u drugoj fazi igrati u skupini tri, a Opatija, Gornja Vežica i Split igrat će u skupini četiri. Za posljednje mjesto koje vodi u treću skupinu bore se Karlovac i Šibenik, koji će igrati međusobno, u Karlovcu. Tko pobjedi, s bilo kojim rezultatom, bit će četvrti.

Zagreb - Opatija 3:0 (25:11, 25:23, 25:12)
Gornja Vežica - Split 3:0 (25:23, 26:24, 25:15)
Šibenik - Daruvar 3:2 (25:21, 24:26, 23:25, 25:18, 15:12)
Zadar - Karlovac 3:1 (20:25, 25:21, 25:20, 25:21)