Odbojkašice Poreča u pet setova svladale Marinu, Azena lako protiv Pule

Igor Šestak • utorak, 12.02.2013.

Odigrano je i posljednje kolo prve faze natjecanja u 1.A ligi odbojkašica. U skupini I dvije vodeće ekipe upisale su nove pobjede i učvrstile pozicije uoči drugog kruga. U skupini II Kaštela je novom pobjedom potvrdila prvo mjesto, dok je drugoplasirani Cestorad iznenađujuće poražen od Grobničana. Najboljim odbojkaškim ekipama Hrvatske sada slijedi druga faza natjecanja, a u njoj će prema ostvarenom plasmanu biti podijeljene u četiri skupine. U natjecanje će se uključiti Rijeka i Split, ekipe koje su u prvom dijelu sezone igrale Interligu.

Skupina I

Posljednje kolo prvog dijela natjecanja u skupini I donijelo je dvoboje Azene i Pule te Marine i Poreča, a pobjede su upisali dvije prvoplasirane ekipe. Azena je u svojoj dvorani s glatkih 3:0 nadigrala OTP Banku iz Pule. Velikogoričanke su prvi set osvojile s 25:20, a u svakom sljedećem su bile sve uvjerljivije. U drugom su svoje protivnice zadržale na 19, a u trećem na samo 15 poena. Ovom pobjedom Azena je potvrdila drugo mjesto u skupini, a za prvim Porečom zaostala je tri boda.

Porečanke su gostovale kod Marine iz Kaštela i morale su mnogo više raditi za pobjedu. Prvi set su izgubile s 25:23, a u meč su se vratile s 25:19 u drugom. Uzbudljiv okršaj nastavljen je u trećem setu koji je pripao Marini s 26:24, a put u peti set gošće iz Poreča osigurale su s 25:23 u četvrtom. Niti odlučujući set nije ostao lišen velike drame, a s konačnih 19:17 pobjeda je otišla u Istru.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati 14. kola skupine I:
ŽOK Azena Velika Gorica - OK OTP Banka Pula 3:0 (25:20, 25:19, 25:15)
OK Marina Kaštela - OK Poreč 2:3 (25:23, 19:25, 26:24, 23:25, 17:19)

Poredak: OK Poreč 26, ŽOK Azena Velika Gorica 23, OK Marina Kaštela 14, HAOK Mladost 12, ŽOK Vukovar 9, OK OTP Banka Pula 5

Skupina II

U skupini II posljednje kolo donijelo je novu uvjerljivu pobjedu vodećih Kaštelanki. U svojoj dvorani su s čistih 3:0 u setovima nadigrale Grobničan, a posebno uvjerljive bile su u prvom setu, u kojem su gošćama dozvolile tek devet poena. Grobničan ni u iduća dva seta nije uspio ozbiljnije zaprijetiti pa su bodovi ostali u Kaštelima.

Iznenađenje su priredile odbojkašice Kostrene pobjedom nad drugoplasiranim Cestoradom, no ta ih pobjeda nije pomaknula s pretposljednjeg mjesta na tablici. Kostrenjanke su prvi set osvojile dosta uvjerljivo s 25:19, a drugi nakon velike borbe s 28:26. Gošće iz Vinkovaca uzvratile su u trećem s 25:15, no nakon 25:23 u četvrtom setu bodovi su ostali u Kostreni.

Ekipe Osijeka i Šibenika borile su se za četvrto mjesto uoči drugog kruga natjecanja, a ono je na kraju pripalo Slavonkama. One su s uvjerljivih 3:0 u setovima slavile na gostovanju kod Zagreba, dok Šibenčanke nisu uspjele prirediti iznenađenje na gostovanju kod trećeplasirane ekipe Rovinja. Poražene su s 3:1 u setovima.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati 14. kola skupine II:
OK Kostrena - ŽOK Cestorad 3:1 (25:19, 28:26, 15:25, 25:21)
ŽOK Rovinj - ŽOK Šibenik 3:1 (25:16, 23:25, 25:11, 25:23)
OK Kaštela DC - OK Grobničan 3:0 (25:9, 25:19, 25:15)
OK Zagreb - ŽOK Osijek 0:3 (18:25, 17:25, 16:25)

Poredak: OK Kaštela DC 35, ŽOK Cestorad 31, ŽOK Rovinj 24, ŽOK Osijek 22, ŽOK Šibenik 19, OK Grobničan 15, OK Kostrena 15, OK Zagreb 7

Slijedi podjela na četiri skupine

Nakon prvih 14 kola najbolje odbojkaške ekipe Hrvatske natjecanje će nastaviti podijeljene u četiri skupine. Skupinu 1 činit će Poreč i Azena, dvije prvoplasirane ekipe iz prvog dijela natjecanja u skupini I, a pridružit će im se ekipe Rijeke i Splita koje su u prvom dijelu sezone igrale Interligu. Sve ekipe kreću od nule.

U preostale tri skupine ekipe će prenijeti bodove iz mečeva odigranih protiv suparnica s kojima dijele skupinu. Skupinu 2 činit će ekipe poredan od četvrtog do šestog mjesta u skupini I prvog dijela natjecanja, odnosno Marina Kaštela, Mladost, Vukovar i OTP Banka Pula. Četiri prvoplasirane ekipe iz skupine II prvog dijela natjecanja (Kaštela, Cestorad, Rovinj i Osijek) činit će skupinu 3, dok će u skupini 4 igrati Šibenik, Grobničan, Kostrena i Zagreb.

Druga faza natjecanja počinje nadolazećeg vikenda i sastoji se od šest kola, a nakon toga slijede završni okršaji koji će iznjedriti nove prvakinje Hrvatske.