1.A liga (Ž): Rijeka slavila u Splitu, Azena se revanširala Poreču

Igor Šestak • ponedjeljak, 18.02.2013.

Najbolje hrvatske odbojkaške ekipe ušle su u drugu fazu natjecanja 1.A lige. Njih 16 je prema plasmanu u prvom dijelu natjecanja podijeljeno u četiri skupine, a proteklog su vikenda odigrani susreti prvog kola. Svi su mečevi bili prilično izjednačeni i nijedna ekipa nije uspjela slaviti s glatkih 3:0 u setovima.

Vikend gošći u skupini 1

U skupini 1 nalaze se ekipe Rijeke i Splita koje su ove sezone sudjelovale u Interligi, a pridružile su im se ekipe Azene i Poreča koje su zauzele prva dva mjesta u skupini I prve faze natjecanja. Sve ekipe ove skupine krenule su od nule kada su bodovi u pitanju, a u prvom kolu po tri boda su osvojile Azena i Rijeka.

Riječanke, aktualne prvakinje Hrvatske, gostovale su u Splitu i nakon uzbudljivog meča slavile s 3:1 u setovima. U prva dva seta viđena je velika borba. Prvi je otišao na stranu gošći s 25:23, a drugi na stranu Splita rezultatom 30:28. U trećem su Riječanke slavile s 25:19, a u četvrtom s 25:22 potvrdile pobjedu.

Jednako uzbudljivo bilo je i u Poreču. Domaće odbojkašice u prvoj su fazi natjecanja dvaput pobijedile Azenu, no Velikogoričanke su ovoga puta uzvratile. Odlično su krenule u meč i osvojile prvi set s 25:20. Tada ih je uhvatila kriza i u drugom su ostale na samo 13 poena. Ipak, na vrijeme su se trgnule, osvojile treći set s uvjerljivih 25:15, a onda i četvrti s 25:20.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati prvog kola skupine 1:
ŽOK Split 1700 - HAOK Rijeka 1:3 (23:25,30:28,19:25,22:25)
OK Poreč - ŽOK Azena Velika Gorica 1:3 (20:25,25:13,15:25,20:25)

Poredak: ŽOK Azena Velika Gorica 3, HAOK Rijeka 3, ŽOK Split 1700 0, OK Poreč 0

Mečevi skupine 2 pretvorili se u prave drame

U skupini 2 natječu se Marina Kaštela, Mladost, Vukovar i Pula, ekipe koje su u skupini I prve faze natjecanja bile plasirane od trećeg do šestog mjesta. Te su ekipe prenijele do sada osvojene bodove u međusobnim susretima pa im kolo odigrano proteklog vikenda zapravo nije bilo prvo, već sedmo.

Oba meča bila su izrazito uzbudljiva i u oba su odlučivali peti setovi. Odbojkašice OTP Banke iz Pule ugostile su Marinu iz Kaštela i osvojile prvi set s 26:24, a još duži bio je drugi set, Pripao je gošćama s 33:31, a igračice Marine s dobrom su igrom nastavile i u trećem setu te ga osvojile s 25:19. Četvrti je bio maratonski i pripao je Puljankama s 32:30, čime su izborile peti set. On se inače igra do 15, no ovoga puta trajao je sve do rezultata 25:23 kojim su dva boda osvojile gošće iz Kaštela i s ukupno 14 osvojenih bodova zasjele na vrh skupine.

Drugo mjesto s bodom manje drže odbojkašice Mladosti koje su ovoga vikenda poražene u Vukovaru, također s 3:2 u setovima. Izjednačeni prvi set otišao je na stranu Mladostašica s 25:23, a Vukovarke su uzvratile s 25:17 u drugom. Zagrepčanke su osvojile treći set s 25:17, a vrlo blizu pobjede bile su u četvrtom setu koji je na kraju ipak otišao na stranu Slavonki s 26:24. Izjednačen je bio i peti set, ali na kraju su Vukovarke bile uspješnije i odnijele dva boda s 15:13.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati sedmog kola skupine 2:
ŽOK Vukovar - HAOK Mladost 3:2 (23:25,25:17,16:25,26:24,15:13)
OK OTP Banka Pula - OK Marina Kaštela 2:3 (26:24,31:33,19:25,32:30,23:25)

Poredak: OK Marina Kaštela 14, HAOK Mladost 13, ŽOK Vukovar 11, OK OTP Banka Pula 3

Kaštela i Cestorad dijele prvo mjesto u skupini 3

Ekipe Kaštela, Cestorada, Rovinja i Osijeka, plasirane od prvog do četvrtog mjesta u skupini II prve faze natjecanja, za bodove se bore u skupini 3. I one su prenijele bodove osvojene u međusobnim mečevima iz prve faze, a u sedmom kolu sastali su se Osijek i Kaštela te Cestorad i Rovinj.

Kaštelanke su dominirale u prvoj fazi natjecanja, a pobjedom su krenule i u novoformiranoj skupini. Za tri boda morale su se dosta pomučiti na gostovanju u Osijeku. Prvi su set osvojile s 25:23, a drugi znatno uvjerljivije, s čak 25:14. Tu razinu igre nisu uspjele prenijeti u treći set pa je on pripao Osječankama s 25:19, no u četvrtom su ponovno zaigrale bolje i s 25:17 upisale pobjedu.

I drugi je meč okončan u tri seta, a pobjedu su upisale odbojkašice Cestorada koje su u Vinkovcima ugostile Rovinj. Prvi su set osvojile s 25:18, dok je drugi nakon velike borbe s 25:23 pripao gošćama iz Istre. Neizvjesni su bili i treći i četvrti set, a snalažljivije su u oba bile igračice Cestorada. Do pobjede su došle s 25:22 i 25:23.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati sedmog kola skupine 3:
ŽOK Osijek - OK Kaštela DC 1:3 (23:25,14:25,25:19,17:25)
ŽOK Cestorad - ŽOK Rovinj 3:1 (25:18,23:25,25:22,25:23)

Poredak: OK Kaštela DC 16, ŽOK Cestorad 16, ŽOK Rovinj 5, ŽOK Osijek 5

U skupini 4 počela velika borba za očuvanje prvoligaškog statusa

Skupinu 4 druge faze natjecanja čine ekipe Šibenika, Kostrene, Grobničana i Zagreba, najslabije iz prve faze natjecanja. Proteklog vikenda i u ovoj je skupini odigrano sedmo kolo jer su ekipe prenijele bodove iz međusobnih susreta prve faze. Iz ove skupine tražit će se putnice u niži rang natjecanja. Dvije prvoplasirane ekipe zadržat će svoj status, dok bi treća i četvrta trebale preseliti u 1.B ligu.

Kostrena je u svojoj dvorani ugostila odbojkašice Zagreba i ispratila ih s porazom od 3:1 u setovima. Domaće igračice su prvi set osvojile s 25:17, a drugi s 25:22. Zagrepčanke su u trećem uspjele slaviti s 26:24, no u četvrtom nisu imale snage za potpuni povratak i Kostrena je slavila s 25:19.

Meč Grobničana i Šibenika odlučivan je u petom setu. Gošće su sjajno krenule i osvojile prva dva seta, a posebno uzbudljiv bio je prvi koji su dobile s 29:27. Grobničanke su veliki preokret započele slavljem s 25:23 u trećem setu, četvrti su osvojile s 25:19, a peti prilično uvjerljivo s 15:9.