Rijeka i Azena hvataju prvo mjesto, Mladostašice nadoknadile 0:2 u setovima

Igor Šestak • utorak, 12.03.2013.

Proteklog vikenda odigrano je četvrto kolo druge faze 1.A lige odbojkašica. U tri skupine vode se zanimljive bitke za prvo mjesto, dok je u skupini 4 situacija oko ostanka u ligi postala mnogo jasnija. Najzanimljiviji meč kola odigran je u Zagrebu gdje su odbojkašice Mladosti nadoknadile dva seta zaostatka i slavile protiv Vukovara s 3:2.

Skupina 1: Rijeka i Azena nastavljaju utrku za prvo mjesto

Odbojkašice Rijeke i Azene upisale su domaće pobjede u mečevima četvrtog kola skupine 1 te nastavile utrku za prvim mjestom uoči doigravanja. Rijeka je u svojoj dvorani ugostila Split 1700, no nije dobro otvorila taj dvoboj. Gošće su uzele prvi set s 25:21. Ipak, uslijedio je preokret nakon što su Riječanke drugi set osvojile s neizvjesnih 25:23. Pomučiti su se morale i za treći (25:22), dok su u četvrtom rutinirano ostavile gošće na 16 poena i uzele sva tri boda.

Sličan put prošle su i Velikogoričanke. Njima su u goste doputovale igračice Poreča i osvojile prvi set s 25:19. Azena se pribrala u drugom i izjednačila na 1:1 s 25:21, dok je treći osvojila lagano s 25:17. Gošće su u četvrtom ponovno podigle kvalitetu svoje igre i bile su blizu petog seta, no s 25:22 sva tri boda su osvojile domaće igračice i nastavile potjeru za Riječankama.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati četvrtog kola skupine 1:
HAOK Rijeka - ŽOK Split 1700 3:1 (21:25,25:23,25:22,25:16)
ŽOK Azena Velika Gorica - OK Poreč 3:1 (19:25,25:21,25:17,25:22)

Poredak: HAOK Rijeka 10 bodova, ŽOK Azena Velika Gorica 9, OK Poreč 4, ŽOK Split 1700 1

Skupina 2: Veliki preokret Mladosti, Marina uvjerljiva

Veliki podvig napravile su u meču desetog kola skupine 2 odbojkašice zagrebačke Mladosti. Ugostile su Vukovarke i izgubile prva dva seta. Prvi s 25:22, drugi s 25:19. Ključnim se pokazao treći set u kojem se vodila velika bitka iz koje su rezultatom 27:25 kao pobjednice izašle igračice Mladosti. Bila je to prava prekretnica jer gošće u nastavku meča nisu uspjele zadržati visoki nivo svoje igre. Četvrti set su izgubile s 25:17, a u odlučujućem setu s 15:10. Mladost je osvojila dva boda i zadržala vodeće mjesto na tablici skupine.

U drugom meču nije bilo drame. Marina Kaštela dočekala je Pulu i slavila s uvjerljivih 3:0 u setovima. Gošće nisu uspjele ozbiljnije zaprijetiti i ni u jednom setu nisu prešle granicu od 20 poena. Ovom pobjedom Marina se približila Mladosti na samo bod zaostatka, dok je Pula nakon novog poraza ostala uvjerljivo posljednja na tablici.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati desetog kola skupine 2:
HAOK Mladost - ŽOK Vukovar 3:2 (22:25,19:25,27:25,25:17,15:10)
OK Marina Kaštela - OK OTP Banka Pula 3:0 (25:19,25:17,25:18)

Poredak: HAOK Mladost 21 bod, OK Marina Kaštela 20, ŽOK Vukovar 15, OK OTP Banka Pula 3

Skupina 3: Rovinj iznenadio Cestorad

Za iznenađenje u skupini 3 pobrinule su se igračice Rovinja. Kao posljednje na tablici skupine u svojoj su dvorani s 3:1 u setovima nadigrale Cestorad, ekipu koja je do ovog kola bila poravnata s vodećim Kaštelankama. Od prva dva seta svaka je ekipa osvojila po jedan, a pravi debakl doživjele su u trećem setu Vinkovčanke i izgubile ga s 25:12. U četvrtom su se setu uspjele oporaviti, ali ne i slaviti. S 25:23 Rovinj je došao do bodova.

Istim su rezultatom do bodova došle i Kaštelanke protiv Osijeka. Prvi su set dobile prilično uvjerljivo s 25:18, no u drugom su nakon velike borbe slavile gošće s 29:27. Bile su blizu iznenađenja i u preostala dva seta, no oba su izgubile s 25:23. Kaštela sada ima tri boda viška u odnosu na Cestorad.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati desetog kola skupine 3:
OK Kaštela DC - ŽOK Osijek 3:1 (25:18,27:29,25:23,25:23)
ŽOK Rovinj - ŽOK Cestorad 3:1 (25:21,18:25,25:12,25:23)

Poredak: OK Kaštela DC 23 boda, ŽOK Cestorad 20, ŽOK Rovinj 10, ŽOK Osijek 7

Skupina 4: Kostrena osigurala ostanak

U skupini 4 nazire se rasplet borbe za ostanak u ligi. U niži rang natjecanja trebale bi preseliti posljednje dvije ekipe, a to su trenutno Zagreb i Grobničan. Imaju 11 osvojenih bodova, šest manje od Šibenika, a budući da su do kraja još samo dva kola, tek ih teorija drži u igri.

Svojih se briga riješila Kostrena pobjedom na gostovanju u Zagrebu s 3:1 u setovima. Zagrepčanke su uzele prvi set, a onda potonule i ostale bez šanse za pobjedu. Šibenik se pak ostanku značajno približio pobjedom s 3:0 u setovima protiv Grobničana. Gošće su u toj utakmici dvaput ostale na 13 poena, a nešto veći otpor pružile su jedino u drugom setu kojeg su izgubile s 25:21.