Odbojkašice Rijeke u pet setova svladale Azenu, Split slavio u Poreču

Igor Šestak • ponedjeljak, 18.03.2013.

Pretposljednje kolo druge faze natjecanja 1.A lige odbojkašica dalo je odgovore na neka pitanja. Postalo je jasno da će prve dvije pozicije u skupini 2 zadržati Marina i Mladost te da će na dnu skupine 4 natjecanje završiti Zagreb i Grobničan. U posljednjem kolu ekipe će tek odlučivati o pozicijama za doigravanje, a još uvijek je nepoznato hoće li s prvog mjesta krenuti Rijeka ili Azena.

Skupina 1: Dva trilera u pet setova

Vrlo uzbudljiv meč odigrale su u petom kolu skupine 1 Azena i Rijeka, dvije prvoplasirane ekipe. Gošće su u Velikoj Gorici uzele prvi set s 25:18, ali su domaće igračice brzo poravnale rezultat. Treći set je s uvjerljivih 25:12 ponovno otišao na stranu Riječanki, no Azena se nije predala i s 25:22 je izborila odlučujući set. Preokret ipak nije uspjela režirati i rezultatom 15:11 dva boda je osvojila Rijeka. Uoči posljednjeg kola Riječanke su prve na tablici skupine s dva boda viška u odnosu na Azenu.

U drugom meču odbojkašice Poreča su u svojoj dvorani ugostile Split 1700. Imale su priliku osigurati treću poziciju uoči početka doigravanja, ali u tome nisu uspjele. Gošće su slavile s 3:2 u setovima i zadržale nadu da u posljednjem kolu mogu izbiti na treću poziciju. Porečanke su dvaput bile u zaostatku i dvaput se vraćale u meč te je na kraju peti set odlučivao o pobjednicama. Splićanke su bile uspješnije i slavile su s 15:10 te trenutno za Porečankama zaostaju dva boda. U posljednjem kolu Split će ugostiti Azenu, dok će Poreč gostovati u Rijeci.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati petog kola skupine 1:
ŽOK Azena Velika Gorica - HAOK Rijeka 2:3 (18:25, 25:20, 12:25, 25:22, 11:15)
OK Poreč - ŽOK Split 1700 2:3 (21:25, 25:23, 23:25, 25:20, 10:15)

Poredak: HAOK Rijeka 12 bodova, ŽOK Azena Velika Gorica 10, OK Poreč 5, ŽOK Split 1700 3

Skupina 2: Marina i Mladost osigurale prva dva mjesta

Odbojkašice Mladosti u prošlom su kolu pobijedile Vukovar nakon što su gubile s 2:0 u setovima, a isti su scenarij umalo ponovile na gostovanju kod Marine u Kaštelima. S 25:17 i 25:19 Marina je došla do velike prednosti, no Zagrepčanke su se trgnule i iduća dva seta osvojile s 25:19 i uvjerljivih 25:15. Peti set je bio vrlo neizvjestan, a na kraju je ipak pripao domaćim igračicama rezultatom 18:16. Takvim raspletom obje su ekipe došle na 22 osvojena boda i uoči posljednjeg kola osigurale prva dva mjesta na tablici.

Jednom od prva dva mjesta još su se nadale Vukovarke, ali im na kraju tri boda osvojena u Puli nisu pomogla. Slavile su s 3:0 u setovima, ali uoči posljednjeg kola za Marinom i Mladosti zaostaju nedostižna četiri boda. Meč u Puli također je bio vrlo neizvjestan i gošće su sva tri seta osvojile sa samo dva poena razlike. Puljanke su bile blizu, no u završnicama setova nisu bile na potrebnoj razini te su ostale na dnu ljestvice sa samo tri osvojena boda.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati 11. kola skupine 2:
OK Marina Kaštela - HAOK Mladost 3:2 (25:17, 25:19, 19:25, 15:25, 18:16)
OK OTP Banka Pula - ŽOK Vukovar 0:3 (24:26, 23:25, 24:26)

Poredak: OK Marina Kaštela 22 boda, HAOK Mladost 22, ŽOK Vukovar 18, OK OTP Banka Pula 3

Skupina 3: Cestorad skočio na prvu poziciju

Nakon što su u prošlom kolu pobijedile Cestorad, odbojkašice Rovinja su u 11. kolu svladale i Kaštela i to s uvjerljivih 3:0 u setovima. No, pobjede protiv vodećih ekipa skupine neće im popraviti plasman jer je bodovna razlika tolika da se do kraja ove faze natjecanja ne mogu pomaknuti s treće pozicije. Igračice iz Kaštela pružile su prilično slabu igru i uvjerljivo izgubile, a to su za skok na prvo mjesto iskoristile igračice Cestorada.

One su u slavonskom derbiju s 3:0 u setovima bile bolje od Osječanki. Prvi su set osvojile s 25:22, a preostala dva s 25:21 te preuzele prvo mjesto iako imaju isti broj bodova kao i Kaštelanke. U prilog im ide bolja razlika setova. Igračice Osijeka nalaze se na dnu tablice sa samo sedam osvojenih bodova.

Odbojka, 1.A liga (Ž), rezultati 11. kola skupine 3:
ŽOK Rovinj - OK Kaštela DC 3:0 (25:22, 25:16, 25:18)
ŽOK Cestorad - ŽOK Osijek 3:0 (25:22, 25:21, 25:21)

Poredak: ŽOK Cestorad 23 boda, OK Kaštela DC 23, ŽOK Rovinj 13, ŽOK Osijek 7

Skupina 4: Zagreb i Grobničan ostali prikovani za dno

Mečevi 11. kola skupine 4 presudili su Zagrebu i Grobničanu, klubovima koji su novim porazima ostali prikovani za dno tablice te bi u idućoj sezoni trebali nastupati u 1.B ligi odbojkašica.

Zagrepčanke su gostovale u Šibeniku i pružile solidnu partiju, ali na kraju nisu uspjele doći do slavlja. Nakon 1:1 u setovima domaće su igračice treći dobile s 30:28, a onda i četvrti s 25:22 i osigurale drugu poziciju skupine 4. Grobničan pak protiv Kostrene nije imao nikakve šanse. Ni u jednom setu nije došao do 20 poena i doživio je uvjerljivi poraz s 3:0 u setovima.