Završena druga faza 1.A lige odbojkašica: Rijeka u doigravanje s prvog mjesta

Igor Šestak • ponedjeljak, 25.03.2013.

Mečevima šestog kola završena je druga faza natjecanja u 1.A ligi odbojkašica. Nepoznanica uoči posljednjeg kola nije bilo mnogo. Riječanke su pobjedom nad Porečom potvrdile prvu poziciju, Azena u doigravanje kreće s druge, Poreč s treće, a Split s četvrte pozicije. Marina Kaštela i Mladost u doigravanje ulaze iz skupine 2, Kaštela i Cestorad iz skupine 3, dok su posljednjeplasirane ekipe u skupini 4 Zagreb i Grobničan.

Skupina 1: Pobjedom nad Porečom Rijeka osigurala prvu poziciju

Uoči posljednjeg kola u skupini 1 su postojale dvije dvojbe - koja će ekipa u doigravanje s prve, a koja s treće pozicije. Odbojkašice Rijeke posljednji su meč dočekale na prvom mjestu s dva boda viška u odnosu na Azenu, a u goste im je doputovao Poreč. Gošće iz Istre nisu imale previše šanse na Kvarneru i Riječanke su s glatkih 3:0 u setovima potvrdile osvajanje prvog mjesta.

Poraz Poreča mogle su iskoristiti odbojkašice Splita 1700. Imale su dva boda manje i eventualnom pobjedom nad Azenom mogle su do trećeg mjesta. Ipak, Velikogoričanke su odnijele pobjedu iz Dalmacije s 3:2 u setovima. Prva dva seta pripala su gošćama i tada je već postalo jasno da će Splićankama treće mjesto pobjeći. Uspjele su režirati povratak u meč s dva puta po 25:20 u trećem i četvrtom setu, ali u petom su doživjele novi pad u igri i Azena je s 15:6 došla do dva boda.

1.A liga (Ž), rezultati šestog kola skupine 1:
HAOK Rijeka - OK Poreč 3:0 (25:20, 25:16, 25:14)
ŽOK Split 1700 - ŽOK Azena Velika Gorica 2:3 (20:25, 18:25, 25:20, 25:20, 6:15)

Konačni poredak: HAOK Rijeka 15 bodova, ŽOK Azena Velika Gorica 12, OK Poreč 5, ŽOK Split 1700 4

Skupina 2: Porazi ekipa koje su osigurale doigravanje

U skupini 2 sve je bilo jasno i prije posljednjeg kola. Marina Kaštela i Mladost osigurale su nastup u doigravanju pa su u posljednjem kolu mogle zaigrati opuštenije. Tako je i bilo pa su obje ekipe doživjele poraze. Mladost je u svojoj dvorani ugostila Pulu i izgubila meč s 3:1 u setovima. Mladostašice su dobro krenule i dobile prvi set s 25:19, no nakon toga su popustile i gošće su odjurile do pobjede.

Marina je pak gostovala u Vukovaru i također je poražena s 3:1 u setovima. Vukovarke su dobile prvi set s 25:17, a Kaštelanke su u drugom izjednačile s napetih 29:27. Treći i četvrti set ipak su pripali domaćim igračicama kojima je doigravanje na kraju izmaklo za samo jedan bod.

1.A liga (Ž), rezultati 12. kola skupine 2:
HAOK Mladost - OK OTP Banka Pula 1:3 (25:19, 16:25, 21:25, 23:25)
ŽOK Vukovar- OK Marina Kaštela 3:1 (25:17, 27:29, 25:18, 25:23)

Konačni poredak: OK Marina Kaštela 22 boda, HAOK Mladost 22, ŽOK Vukovar 21, OK OTP Banka Pula 6

Skupina 3: Kaštelankama izravni okršaj s Cestoradom i prvo mjesto u skupini

Putnice u doigravanje iz skupine 3 bile su poznate uoči posljednjeg kola. Ekipama Kaštela i Cestorada preostalo je samo u izravnom obračunu odlučiti o pobjednicama skupine. Taj se meč igrao u Kaštelima, a domaće su igračice osvojile prvi set s 25:22. Gošće su uspjele poravnati s 25:21 u drugom setu, a treći je nakon velike borbe otišao na stranu Kaštelanki rezultatom 25:23. Gošće iz Vinkovaca u četvrtom setu više nisu imale šansu za povratak u meč, izgubile su s 25:14 i prepustile prvo mjesto Kaštelankama.

U drugom meču skupine za treće mjesto i prestiž igrale su ekipe Osijeka i Rovinja. Slavonke su u svojoj dvorani uspjele slaviti s 3:1 u setovima i osvojiti treće mjesto, koje im ipak ne donosi nastup u doigravanju. Svaka je ekipa uzela po jedan od prva dva seta, a onda su Osječanke u trećem i četvrtom odjurile do pobjede s 25:23 i 25:21.

1.A liga (Ž), rezultati 12. kola skupine 3:
OK Kaštela DC - ŽOK Cestorad 3:1 (25:22, 21:25, 28:26, 25:14)
ŽOK Osijek - ŽOK Rovinj 3:1 (25:21, 17:25, 25:23, 25:21)

Konačni poredak: OK Kaštela DC 26 bodova, ŽOK Cestorad 23, ŽOK Rovinj 13, ŽOK Osijek 10

Skupina 4: Kostrena završila sezonu pobjedom nad Šibenikom

Nepoznanica uoči posljednjeg kola nije bilo ni u skupini 4. Kostrena i Šibenik ranije su osigurali prva dva mjesta i ostanak u ligi, a u posljednjem su kolu odigrali meč za prestiž. U svojoj dvorani Kostrena je slavila s glatkih 3:0 u setovima i potvrdila osvajanje prvog mjesta u skupini.

Zagreb i Grobničan izgubili su sve šanse za osvajanje jednog od prva dva mjesta i bude li sve prema planu i programu u idućoj bi sezoni trebali igrati 1.B ligu. U posljednjem kolu Zagreb je u međusobnom okršaju s 3:0 svladao Grobničan i utješio se barem osvajanjem trećeg mjesta u skupini.