Automoto

Jimmie Johnson osmom pobjedom u karijeri potvrdio dominaciju u Martinsvilleu

Tomislav Viduka • ponedjeljak, 08.04.2013.

Staza u Martinsvilleu u saveznoj državi Virginiji još jednom se pokazala kao "igralište" Chevroleta momčadi Hendrick Motorsportsa koji su pobjedom njihove perjanice Jimmieja Johnsona te trećim i četvrtim mjestom Jeffa Gordona i Kaseya Kahnea još jednom pokazali kako ta jedna milja u potpunosti pripada njima. Bila je to dvadeseta pobjeda ove momčadi na navedenoj stazi te su tom brojkom ostali sami na ljestvici najuspješnijih ekipa u Martinsvilleu.

Osim gotovo očekivanih momčadskih uspjeha utrku koja je održana u nedjelju poslijepodne po lokalnom vremenu obilježila je još jedna uvjerljiva pobjeda peterostrukog prvaka Jimmieja Johnsona kojom je ovaj sjajni vozač ponovno došao na prvo mjesto ukupnog poretka vozača u utrci za Sprint Cup. Johnson je u 13:00 krenuo s pole pozicije i milju za miljom pokazivao koliko mu odgovara ova staza. Od 500 krugova koliko je trajala utrka Johnson je na čelu kolone proveo čak njih 346 te u konačnici po osmi put osvojio jednu od svojih omiljenih staza. Taj rezultat je još impresivniji ako se u obzir uzme činjenica da je jučerašnji pobjednik samo dan prije kvalifikacija došao sa skraćenog odmora.

Riječi pobjednika i prošlogodišnjeg doprvaka dovoljno govore o samopouzdanju kojim je zračio tijekom vikenda: "Ovdje nas prati odličan ritam i osjećaj za utrkivanje. Već 10 ili 11 godina imamo sjajne rezultate na ovoj stazi tako da znamo kako svaki puta treba ući u utrku i voziti krug za krugom. Za mene osobno je pravi pokazatelj kvalitete mog automobila činjenica da sam samo dan ranije došao kući s odmora. To je toliko izraženo da sam samo trebao paziti da tijekom vikenda ne počinim kakvu grešku i sve je bilo riješeno."

Jednako oduševljen bio je i vlasnik momčadi za koju Johnson vozi koji je nakon pobjede izjavio: "Prvi puta sam bio na ovoj stazi još sa svojim ocem. Kad se toga sjetim svjestan sam koliko smo sreće imali u potpisivanju tako sjajnih vozača, a mora se priznati da nas ova staza 'voli'. Toliko sam ponosan na ono što smo postigli tijekom vikenda jer se prošle godine vidjelo koliko je malo potrebno da stvari krenu u pogrešnom smjeru."

Drugo mjesto je u svojoj Toyoti zauzeo Clint Bowyer koji se u utrku za najviše pozicije uključio 100 krugova prije kraja te vršio odličan pritisak na Gordona i na kraju uspio osvojiti drugu stepenicu pobjedničkog postolja. Iako je nakon prošle utrke Tony Stewart najavljivao lekciju Joeyju Loganu ona je u jučerašnjoj utrci izostala. Stewart je zauzeo 17. mjesto te ni u jednom trenutku nije zaprijetio vodećima. Osim bitke za niže stepenice postolja u Martinsvilleu su viđena još dva veća uzbuđenja. Bili su to kontakt Danice Patrick i Dalea Earnhardta mlađeg koji je u svemu izvukao deblji kraj te gorući automobil Kurta Buscha koji je iz te situacije izašao neozlijeđen.

Drugi u ukupnom poretku, Brad Keselowski zbog greške u komunikaciji s ekipom u boksu gotovo je zablokirao pit lane te izgubio dosta vremena tako da se može osjećati sretnim što je zadržao svoju poziciju na ljestvici kako u utrci (6. mjesto) tako i u Sprint Cupu ukupno. Doda li se tome da za Johnsonom zaostaje samo šest bodova jasno je kako ni druga pobjeda u sezoni vozaču Chevroleta nije donijela ništa ugodniju poziciju za nastavak još uvijek "mlade" sezone.

Iduća utrka je NRA 500, a na rasporedu je u Forth Worthu 13. travnja.

• nevaspitan09.04.2013. u 07:07
    ne,( a bio bi drugi s 199 bodova s tri pobjede :) ) bodovi se računaju samo u jednoj seriji.Kyle Busch vozi sve tri serije , kao i Scott Riggs i Kevin Harvick Tako je u Nationwide - Tony Stewart osvojio Daytonu , Dale Earnhardt 4., ... - Kyle Busch osvojio Phoenix , Keselowski 2. .... - Busch 2. u... [više na forumu]
    nevaspitan
  • DeceiverOfFools08.04.2013. u 23:10
    e to je tohvala. sta je s kyle buschom, njemu se bodovi racunaju u nationwide sta ne?
    DeceiverOfFools
  • nevaspitan08.04.2013. u 13:49
    Postoje vozaci koji se utrkuju ali ne osvajaju bodove jer su usli u trku kroz kvalifikacije zbog bonusa koji dobivaju vlasnici na osnovi rezultata, a ti se vozaci takmice (za bodove) u nizoj klasi-nationwide ili camping world truck.U tom slucaju za osvojeno npr. 11. mjesto vozac koji se natjece... [više na forumu]
    nevaspitan
  • nevaspitan08.04.2013. u 13:33
    1. dobiva 43 osnovna boda , 2. 42 boda , 3. 41 .... 41. 2 boda , 43. 1 bod .zatim idu bonus bodovi 1. dobiva 3 bonus boda koja nekada nisu dodjeljivana, no uvedena su da bi se ipak napravila razlika i pobjednik se nagradio.Svatko tko provede jedan krug u vodstvu nagradjen je s jednim bonus bodom (... [više na forumu]