Lokomotiva teže od očekivanog protiv Zameta, Podravka deklasirala Zelinu

Jelena Bagarić • nedjelja, 23.03.2014.

U iduća dva mjeseca hrvatske rukometašice natjecat će se u Ligi za prvaka, poredak i ostanak. Svoje prve utakmice odigrale su prije reprezentativne stanke. U Ligi za prvaka Lokomotiva i Podravka ostvarile su svoje prve pobjede, a priključile su im se i Sesvete s pobjedom nad Trešnjevkom. Ostanku je za sad najbliže Dugo Selo koje je svladalo Vranjic, a u Ligi za pored Umag je deklasirao Samobor, a Koka je tijesno pobijedila Split.

Liga za prvaka

Podravka Vegeta – Zelina 35:26 (20:12)

Baš nikakve šanse za pobjedu ili remi nije imala Zelina kod favorizirane Podravke. Kokice su već na samom početku preuzele inicijativu i brzo stvorile prednost koja je za Zelinu bila nedostižna. Već na poluvremenu Koprivničanke su imale velikih sedam pogodaka prednosti. Zelina u svojim redovima osim Andree Šerić nije imala raspoloženih igračica. Na vratima je solidna bila Simona Hajduk, no njih dvije nisu same mogle igrati protiv rastrčane Podravke.

U drugom dijelu rukometašice Gorana Mrđena održavale su svoju prednost da bi u konačnici slavile s velikih plus devet. Podravku je predvodila Iva Pongrac s osam postignutih pogodaka. Slijedi ju Ekaterina Nemaškalo koja je bila stopostotna s pet postignutih pogodaka. Šerić je za Zelinu upisala 11 pogodaka, a Hajduk na vratima uknjižila je 14 obrana.

Zamet – Lokomotiva 25:27 (13:13)

Definitivno najneizvjesniju utakmicu prvog kola Lige za prvaka odigrali su Zamet i Lokomotiva. Riječanke su prvi dio natjecanja završile kao vodeće i pred ovu utakmicu najavljivale su kako se „nikoga ne boje“. A to su pokazale i protiv Lokomotive. Lokosice s novim trenerom nisu briljirale na terenu, no na kraju su ipak uspjele doći do pobjede.

Zagrepčanke su bolje otvorile susret i povele su s 4:1. Međutim, serijom pogodaka Zamet izjednačava na 5:5 u 11. minuti. U nastavku se igralo pogodak za pogodak, sve do 26. minute kada je Zamet preko Selene Milošević po prvi puta poveo s plus dva. Minutu kasnije Stefani Stakorić zabila je za 13:11, ali Horvat i Kožnjak zabijaju za 13:13 na poluvremenu.

Drugi dio bolje otvaraju Zamećanke, ali nakon deset minuta igre Kožnjak poravnava na 18:18, a Bašić u 41. zabija za novo vodstvo Lokomotive (18:19). Držale su se rukometašice Adrijane Prosenjak do 50. minute, no tada Anita Gaće zabija za 21:24. U 55. minuti Zamet se ponovo približio na pogodak razlike, no Kožnjak je u zadnjoj minuti zabila za konačnih 25:27. Kožnjak i Bašić postigle su po šest pogodaka za Lokomotivu, dok je Zamet predvodila Stakorić s osam postignutih pogodaka.

Sesvete Agroproteinka – Trešnjevka 29:23 (15:12)

Sesvećanke su nakon lošeg početka ipak ostvarile pobjedu nad Trešnjevkom. Uvijek neugodna ekipa Trešnjevke bolje je otvorila utakmicu i povela s 2:5 u sedmoj minuti nakon pogotka Jelene Blažek. Dva pogotka Valentine Blažević i jedan Tee Jakare vratile su Sesvete natrag u igru. Nedugo nakon i Nika Miletić postiže pogodak za prvo vodstvo Sesveta u utakmici.

Izjednačenost se držala do 16. Minute kada je na semaforu stajalo 7:7. No, tri uzastopna pogotka igračice Nikole Škorića stavila je u solidno vodstvo. U 25. Minuti Blažević je povećala na 13:8, ali do kraja poluvremena Trešnjevka je uspjela smanjiti na minus tri što im je ostavilo prostora za preokret u nastavku.

Međutim, do toga nije došlo. Odlično su nastavak otvorile Sesvećanke i nakon 13 minuta igre imale su osam pogodaka prednosti. Spasa za Trešnjevku više nije bilo. Bez ikakvih problema domaće su čuvale svoju prednost, no Trešnjevka je u posljednje dvije minute ipak uspjele malo ublažiti poraz. Na vratima Sesveta odlična je bila Tea Pijević s 22 obrane, a napadački je raspoložena bila Blažević koja je upisala osam pogodaka. Kod Trešnjevke su po četiri pogotka postigle Petra Bušić i Nina Jukopila.

Liga za poredak

Samobor – Umag 19:31 (10:15)

Težak i pomalo neočekivan poraz ubilježile su rukometašice Samobora u prvom kolu Lige za poredak. U svom „Bogumilcu“ dočekale su Umag koji još uvijek slavi prolazak u polufinale Kupa Hrvatske. Iako se očekivala dobra utakmica, domaća ekipa u potpunosti je podbacila i time su Umažanke upisale prve bodove. Umag sada ima osam bodova, jednako koliko i Samobor.

Povele su Samoborke s 2:0, no to je bilo sve što su pokazale. Ubrzo je Umag izjednačio, a zatim i poveo. Držale su samoborske Lavice priključak do 24. minute kada su zaostajale samo dva pogotka, no nakon toga Umag diže prednost na plus pet. U nastavku Samobor je potpuno pao, u prvih 15 minuta postigle su samo tri pogotka. Istarski stroj nemilice je zabijao pogotke i polako ali sigurno grabio prema prvoj pobjedi u Ligi za poredak. Ana Jajčević postigla je osam pogodaka, a jedan manje upisale su Ana Rajić i Jelena Vidović. Kod Samobora najefikasnija je bila Maja Kozlovec s pet postignutih pogodaka.

Liga za ostanak

Dugo Selo '55 – Petason Vranjic 26:17 (14:13)

Prvi korak k ostanku u prvoj ligi rukometašica napravilo je Dugo Selo pobijedivši Petason Vranjic na svom terenu. Osijek je u prvom kolu bio slobodan, tako da ga je sad Dugo Selo preskočilo na tablici i vodi s ukupno šest bodova, dok Osijek ima jedan manje. Vranjic je za sad posljednji s četiri boda. Domaće su odmah na startu utakmice stvorile prednost od dva pogotka koju su u 15. minuti uspjele podignuti na već solidnih plus pet (11:6). No, nisu se predale igračice Vranjica pa su do isteka 30. minute uspjele doći na samo pogodak zaostatka.

I u drugom poluvremenu je bila slična situacija. Držale su se na plus dva igračice Dugog Sela, a postepeno su se ponovo vratile na pet pogodaka prednosti u 48. minuti. U tim trenucima se u principu i odlučio pobjednik jer igračice Vranjica više nisu mogle sustići prednost Dugog Sela koja je do kraja susreta još i narasla. Vranjičanke su u drugom dijelu postigle samo četiri pogotka, a tome je uvelike pridonijela odlična rola Inge Presker koja je skupila 16 obrana. U polju je najefikasnija bila Ana Maria Peti koja je postigla sedam pogodaka. U redovima Vranjica istakla se Marija Ljubičić koja je na svoj konto ubilježila osam pogodaka.