SP 2014, Skupina E, 3. kolo, 25.06.2014, 22:00 h, Maracanã - Estádio Jornalista Mário Filho, Rio De Janeiro
Suci: Noumandiez Doue (Obala Bjelokosti), Songuifolo Yeo (Obala Bjelokosti), Jean Birumushashu (Burundi)
Ekvador
Ekvador
0:0(0:0) Francuska
Francuska

Ekvadorcima remi protiv Francuske nedovoljan za prolazak u osminu finala

Branimir Korać • srijeda, 25.06.2014.

Francuska i Ekvador na Maracani odigrali su bez pobjednika čime je Francuska potvrdila prvo mjesto u skupini dok se Ekvador oprostio od Svjetskog prvenstva. Južnoamerikanci su bili hendikepirani jer su više od 40 minuta igrali s igračem manje zbog isključenja Antonija Valencije...

Alex Ibarra
63'
21
Gabriel Achilier
81'
11
Felipe Caicedo
89'

Raphael Varane
61'

Olivier Giroud
67'
20
Loic Remy
79'
Didier Deschamps

Ekvador je prva reprezentacija iz Južne Amerike koja je završila s nastupom na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Protiv Francuske je trebao pobjedu, a kako je Švicarska u drugom susretu s 3:0 svladala Honduras, Ekvadorcima je trebala pobjeda od dva gola prednosti. Ipak preteška misija.

Prvo poluvrijeme donijelo je borbenu, ali slabu utakmicu u kojoj Francuska s nekoliko promjena u prvih 11 nije izgledala kao u prijašnjim susretima, a s druge strane Ekvador je više razmišljao kako ne primiti pogodak nego kako napasti.

U osmoj minuti Francuska je mogla ostati s čovjekom manje na travnjaku nakon namjernog udaranja laktom Sakha, no igra se nastavila, prekida nije bilo, a sudac nije vidio ovo udaranje.

Francuska je imala više loptu u nogama, no teško je probijala ekvadorsku obranu. I kada bi se približila i pokušala zapucati, lopta bi zapela u bloku ili otišla van okvira gola.

Ekvadorski vratar Alexander Dominguez na iskušenju je bio u 39. minuti kada je Paul Pogba nakon kornera pucao glavom, međutim uspio je njegov udarac izbaciti van terena.

Na drugoj strani Ekvador je pokušavao ponajviše bjegovima Ennera Valencije i Jeffersona Montera, no obrana Francuske u najvećem broju slučajeva bila je vrlo oprezna.

Već u drugoj minuti drugog dijela najveća prilika na susretu. Sagna je odlično ubacio u peterac, Griezmann je odlično utrčao, ali Dominguez je odbio loptu u vratnicu i njegova obrana očistila je opasnost.

U 50. minuti Ekvador se našao u jako teškoj situaciji. Antonio Valencia je zaradio izravni crveni karton nakon dvoboja s Lucasom Digneom. Sudac Doue iz Obale Bjelokosti nakon dužeg razmišljanja isključio je Valenciju iako se čini da je start bio više slučajan jer mu je noga pobjegla preko lopte i zakačila koljeno Dignea koji mu je uklizao.

Tri minute kasnije velika prilika za Ekvadorce, Noboa je dobio dobru loptu u odličnoj poziciji, ali ju je loše primio i bio je neprecizan.

Francuska se nije zadovoljavala remijem i tražila je pobjedu, s igračem više još jače je pritisnula Ekvadorce.

U 74. minuti Pogba je imao još jednu veliku priliku, nakon ubačaja Sissoka bio je najviši u skoku, gađao je dalju "malu mrežicu", no lopta je otišla malo pokraj gola.

U dvije minute Ekvador je uspio Francuzima prodati dvije kontre, prvo je u 80. minuti pobjegao Arroyo, no udarac je bio jako neprecizan da bi dvije minute kasnije Ibarra pucao s 12-13 metara, no Lloris je odlično obranio.

Južnoamerikanci nisu više imali što čekati, morali su krenuti prema naprijed što je ostavilo rupu u posljednjoj liniji koju umalo koristi malo vidljivi Benzema, ali pucao je ravno u Domingueza. Pokušavali su još do kraja susreta Pogba i Giroud, ali lopta nije htjela u mrežu.

Kako je Švicarska imala visoku prednost protiv Hondurasa, Ekvador je za prolaz morao svladati Francusku s dva gola prednosti što je ipak bila preteška misija.