Davor Mikulić • četvrtak, 16.10.2014.

Za veliko iznenađenje četvrtog kola Afričkog kupa nacija pobrinuli su se reprezentativci Konga koji su na gostovanju kod Obale Bjelokosti zabili čak četiri pogotka i odnijeli sva tri boda. Efikasni su bili i Gana, Nigerija, te Alžir koji su bez problema ostvarili nove pobjede...

Nakon kompletiranog četvrtog kola Afričkog kupa nacija samo je jedna reprezentacija s maksimalnim učinkom, Alžir koji je na svom terenu s lakoćom pobijedio i Malave.

Pobjednik je odlučen već nakon prvog dijela utakmice, a pogotke su postizali u prvoj i posljednjoj minuti. Za vodstvo je strijelac bio Brahimi, da bi prednost udvostručio Mahrez. Konačan rezultat postavio je Slimani u 54. minuti.

Pobjedu manje, uz identičnu gol razliku, imaju reprezentativci Kameruna koji su nakon iznenađujućeg gostujućeg remija sa Sierra Leoneom dojam protiv istog protivnika popravili na svom terenu.

I u ovom susretu pitanje pobjede riješeno je u prvih 45 minuta, ali oba pogotka postignuta su na samom početku. Kweuke je matirao gostujućeg vratara već u četvrtoj minuti, a rezultat je povisio Mbia tri minute poslije. Očekivalo se još pogodaka jer je ostala praktički cijela utakmica za odigrati, no promjena više nije bilo.

Sigurnu pobjedu ostvarila je i Gana koja nakon četiri susreta ima po dvije pobjede i dva remija. Gyan je načeo mrežu Gvineje u 16. minuti, ali do odlaska na odmor rezultat je poravnao Yattara.

Udarac s bijele točke u 58. je minuti realizirao Ayew za drugo vodstvo Gane na utakmici, a pobjedu je potvrdio Agyemang<-Badu u posljednjoj minuti susreta.

U susretu Nigerije i Sudana gledatelji su mogli vidjeti četiri pogotka, no mreže su u prvom dijelu ostale netaknute. Musa je zabio za vodstvo domaćina već nakon tri minute igre u nastavku, a vrlo brzo izjednačio je sudac preko Ibrahima koji je strijelac bio u 56. minuti.

Ipak, nisu igrači Nigerije dozvolili gostima da dođu do iznenađenja pa je Olanare u 66. minuti zabio za novo vodstvo, da bi utakmicu u 87. minuti svojim drugim pogotkom zaključio Musa.

Za jedno od dva velika iznenađenja dana pobrinula se reprezentacija Konga koja je do druge pobjede i druge pozicije u skupini D došla na gostovanju kod Obale Bjelokosti. Poveli su pogotkom Kebana u 21. minuti, ali nakon samo četiri minute utakmicu na početak vraća Yaya Toure.

Međutim, novi šok doživjeli su domaći igrači u 35., odnosno u 36. minuti kada su gosti u periodu od samo dvije minute postigli dva nova pogotka i na odmor odnijeli veliku prednost. Za 1:2 je strijelac bio Kabananga, a vodstvo je udvostručio Bokila.

Obala Bjelokosti ostala je s desetoricom igrača na terenu nakon što je Kessie zaradio crveni karton u 47. minuti, ali svejedno su uspjeli s dva pogotka Salomona Kaloua prvo smanjiti zaostatak, a zatim i drugi put na utakmici izjednačiti.

Rezultat se nije mijenjao sve do 89. minute, a onda su gosti zabili i četvrti pogodak, te odnijeli puno plijen. Strijelac je još jednom bio Bokila.

• Alan McVicar16.10.2014. u 07:50
    "Alžir pobijedio Malave"??? Ili možda Malavi? Ne znam koji je predmet ovaj novinar izbjegavao u školi, zemljopis ili hrvatski. Ili možda oba. Vjerojatno smo onda mi po njemu u pripremnoj utakmici u Osijeku prije svjetskog prvenstva savladali "Male", a ne Mali.