Vodeni sportovi

Mornar izdržao nalet Savone i plasirao se u polufinale Eurokupa

Davor Kovačević • srijeda, 17.12.2014.

Velikih +5 koje je Mornar iz Splita donio u Savonu trebalo je biti dovoljno za polufinale Eurokupa, no splitska je momčad sve do zadnjeg napada strepila za prolaz. Kačić je velikom obranom spriječio lutriju peteraca i s ukupnih 14:13 svojoj momčadi osigurao nastavak europske avanture.

27 godina splitski Mornar Brodospas je čekao novi veliki europski rezultat. 1987. godine Mornar je osvojio tadašnji europski LEN kup, a ozbiljan rad posljednjih godina u splitskom klubu s Poljuda konačno je došao na naplatu i u europskim okvirima.

U prvoj utakmici protiv ozbiljnog protivnika koji je imao zapaženih rezultata na europskoj sceni, talijanske Savone, Mornari su odigrali gotovo briljantnu partiju i osigurali pet pogodaka prednosti, rezultat koji je u splitskim redovima gajio naglašeni, ali još uvijek oprezni optimizam.

Taj oprez gotovo da je mogao potpuno i nestati kada je Mornar nakon 16 minute igre imao 3:1 i to uz dva neiskorištena sedmerca. Ponovio se zapravo scenarij iz prve utakmice, Savona je na Poljudu prvi gol zabila tek u drugom poluvremenu, a na svom bazenu tek u 13. minuti.

Kombinirano s prednošću prve utakmice, +7 za jedno poluvrijeme protiv ekipe koja se očito muči u napadu naizgled je trebalo biti dovoljno. Ipak, talijanska momčad odigrala je nešto i u napadu, povezala tri pogotka u trećoj četvrtini i prednost je preselila na njenu stranu.

Junak Mornara iz utakmice sa Zvezdom, Japanac Shiga, na startu posljednjih osam minuta zabio je za poravnanje (4:4), a Splićane je očito taj rezultat opustio do kraja i Talijani su novom serijom stigli na 8:4, samo pogodak do peteraca. Drama za tren oka. Imala je Savona i napad za +5 u posljednjim sekundama utakmice, ali šut Mistrangela zaustavio je Kačić svojom desetom obranom i veliko slavlje Mornara.

Sva svoja četiri pogotka na utakmici Mornar je zabio iz 12 situacija s igračem više, a samo je Ban bio dvostruki strijelac za hrvatskog predstavnika. Kod Savone je napade predvodio Damonte s tri pogotka.