Niz uspjeha mladih hrvatskih reprezentativaca na prvenstvima Balkana

Sportnet • ponedjeljak, 06.07.2015.

Ovaj vikend u Srbiji i Sremskoj Mitrovici održavalo se prvenstvo Balkana za mlađe juniore i juniorke (do 18 godina), a u Rumunjskoj i Pitestiju za starije juniore i juniorke (do 20 godina). Uz to se održavao Europski kup u višebojima, domaćin je bio poljski Inowroclaw.

Prvenstvo Balkana za mlađe juniore i juniorke

Osvojeno je ukupno 12 medalja od toga osam u muškoj te četiri u ženskoj konkurenciji, a postavljen je i jedan novi hrvatski rekord, a jedan je izjednačen.

Ženska štafeta 4x100 m trčala je sjajno i pobijedila s novim juniorskim (i mlađejuniorskim) rekordom 46,92. Štafeta je trčala u sastavu Dorja Zanetić, Daniela Pešić, Klara Barnjak i Dora Filipović. Juniorski rekord bio je star 12, a mlađejuniorski čak 18 godina.

Ivan Vujević izjednačio je mlađejuniorski rekord Hrvatske start 15 godina pobjedom u skoku u dalj sa skokom od 7,51 m. Osim njih zlata su osvojili Sven Cepuš na 800 m s 1:55,83 i Franja Želimorski u bacanju koplja hicem od 51,96. Srebro su osvojili Marino Blodek na 1500 m (4:04,80), Dora Filipović na 400 m (56,3) te Lora Ontl na 2000 m zapreke (7:01,67).

Osvojeno je i pet bronci: Petar Melnjak na 400 m (48,86), Juraj Pavlek na 800 m (1:56,43), Filip Svalina na 2000 m zapreke (6:03,19), Ante Zuanović u troskoku (14,28 m) i štafeta 4x100 m u sastavu Ivan Novko, Mihael Jurčić, Trpimir Široki i Filip Orlović (43,86).

Prvenstvo Balkana za starije juniore i juniorke

Hrvatski su stariji juniori i juniorke osvojili tri medalje iako ih je tamo nastupalo tek sedmero. Naslov prvakinje Balkana osvojila je Anamaria Petters na 800 m s 2:10,81. Srebro je osvojio Arijan Islami u bacanju diska od 1,75 kg hicem od 54,15 m, a kolekciju medalja zaključuje broncom na 5000 m Karlo Sušilović s 15:07,65.

Drugog dana Prvenstva Balkana za juniore i juniorke nastupila su samo dva hrvatska juniora. Marko Čuljak odradio je drugu polovicu desetoboja i osvojio četvrto mjesto s osobnim rekordom 5857 bodova. Na 200 m nastupio je Gabrijel Stojanović i osvojio 12. mjesto s 22,76.

Europski kup u višebojima, 2. liga

U poljskom Inowroclawu ovog je vikenda održan Europski kup u višebojima. Tamo je nastupila i hrvatska rekorderka Lucija Cvitanović u natjecanju 2. lige i osvojila peto mjesto s 5368 bodova.

Ovaj tjedan počinje serija jakih međunarodnih natjecanja – Univerzijada (8. - 12. srpnja) i Europsko prvenstvo za mlađe seniore i seniorke (9. - 12. srpnja) u estonskom Tallinu.