Vujovićevi Slovenci preko Norveške do Svjetskog prvenstva u Francuskoj; Červar s Makedonijom izbacio Češku

Simona Margetić • srijeda, 15.06.2016.

Poznati su skoro svi putnici za Svjetsko prvenstvo sljedeće zime. Vujovićeva Slovenija preko Norveške se plasirala u Francusku, a zajedno s njima i Poljska, Švedska, Rusija, Bjelorusija, Mađarska, Danska i Makedonija.

U drugi krug kvalifikacija za Svjetsku smotru rukometa Slovenija je ušla s +6 (24:18) golova iz Celja, a iako je na gostovanju izgubila s -2 (27:29), zbog boljeg omjera pronašla je svoje mjesto u Francuskoj i nastavila pobjednički niz. Norveška je, pak, ostala i bez Svjetskog prvenstva, kao i bez Olimpijskih igara i medalje na Europskom prvenstvu u Poljskoj ove godine.

Norvežani su puno bolje otvorili susret, deset minuta prije kraja otišli na +5 (13:8) pogotkom Kenta Robina Toennesena, ali Slovenci se nisu dali. U sljedećih pet minuta napravili su seriju od 4-0 i došli na samo gol zaostatka. Domaćini su ipak na predah otišli s +2 (15:13), a u istom ritmu su nastavili I drugo poluvrijeme. Držali su prednost od tri, četiri pogotka sve do posljednje četiri minute kada je Slovenija probila domaću obranu i zaključila utakmicu s 27:29 i pogotkom Simona Razgora.

U preostalim susretima, Rusija je, predvođena sjajnim Dmitrijem Kovalevom i Danilom Šiškarjevim, i u uzvratu s Crnom Gorom slavila rezultatom 29:19. Bjelorusija je pak, nakon poraza od Latvije 26:28 ipak pronašla svoje mjesto pod suncem zbog više postignutih golova u gostima. U prvom ogledu, Bjelorusija je pobijedila s 26:24.

Poljaci će u Francuskoj braniti brončanu medalju iz Katra zahvaljujući pobjedi nad Nizozemskom iz prvog kruga, u kojem su slavili s 27:21. U srijedu su, u uzvratnom susretu izgubili s jedan razlike, 24:25. Srbija se oprostila od Francuske, izgubivši u oba susreta. Prvi, onaj u Kraljevu, Mađari su dobili s 26:25, da bi u srijedu u Veszpremu domaćini slavili s 30:25.

Osim Srbije, Francusku neće vidjeti niti Češka. Iako su imali domaću pobjedu od 28:22 iz prvog kruga, u drugom krugu su ih Makedonci pred domaćim navijačima pobijedili rezultatom 34:27. Dirigirao je s klupe Lino Červar, a odličan Dejan Manaskov tresao je protivničku mrežu čak 11 puta, dok je Filip Mirkulovski to učinio šest puta.

Susjedna BiH odigrala je neriješeno sa Švedskom, 27:27 I tako ostavila otvorena vrata Šveđanima, koji su pobjedom 27:19 iz prvog kruga odšetali na Mundial. Danska je, kao i očekivano, slavila i u uzvratnom dvoboju protiv reprezentacije Austrije s 23:20.

Posljednji putnik za Francusku saznat će se u četvrtak, nakon dvoboja Islanda I Portugala. Ždrijeb za Svjetsko prvenstvo na rasporedu je 23. lipnja.

• narada10815.06.2016. u 23:51
    wow. Lino! Respect. Nadoknaditi 6 golova na ovoj razini, to je velika stvar. Sigurno je luda makedonska publika opet napravila sjajnu atmosferu.