Ostali sportovi

Treće zlato za Danutu Kozak

HINA • subota, 20.08.2016.
Treće zlato za Danutu Kozak
Foto: EPA

Mađarska kajakašica Danuta Kozak (29) osvojila je svoju treću zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, ona je zajedno sa Gabriellom Szabo, Tamarom Csipes i Krisztinom Fazekas-Zur pobijedila u utrci kajaka četverosjeda na 500 metara i tako taj naslov pridodala onima koje je osvojila na istoj distanci u jednosjedu i dvosjedu.

Mađarski četverosjed pobijedio je u vremenu od 1:31.482, 901 tisućinku ispred srebrnih Njemica i 1.426 sekundi ispred brončanih Bjeloruskinja.

Kozak je tako postala prva žena koja je uspjela osvojiti tri zlata u kajaku na istim Igrama, dosada je u ovom sportu to uspjelo samo Vladimiru Parfenoviču iz SSSR-a 1980. u Moskvi i Novozelanđaninu Ianu Fergusonu u Los Angelesu 1984.

Prije četiri godine Kozak je u Londonu osvojila dva zlata, u jednosjedu i četverosjedu, a sa srebrom iz četverosjeda iz Pekinga 2008. ukupno je jedna od najtrofejnijih mađarskih sportaša u povijesti.

Zanimljiva je bila i finalna utrka kanua dvokleka na 1000 metara u konkurenciji muškaraca u kojoj su zlato osvojili Nijemci Sebastian Brende i Jan Vandrey ispred Brazilaca Erlona Souze i Isaquiasa Queiroza Dos Santosa. Za Brendlea je to drugo zlato u Riju, nakon trijumfa u jednokleku na 1000 metara, dok je Queiroz osvojio svoju treću medalju na ovim Igrama. U jednokleku na 1000m je bio srebrni, također iza Brendlea, dok je u utrci jednokleka na 200 metara osvojio broncu.

U utrci kajaka jednosjeda na 200 metara slavio je Britanac Liam Heath ispred Francuza Maximea Beaumonta, dok su brončane medalje osvojili Španjolac Saul Craviotto i Nijemac Ronald Rauhe.

U posljednjoj disciplini kajakaškog programa, utrci četverosjeda na 1000 metara slavila je Njemačka ispred Slovačke i Češke.

REZULTATI

muški:

K-1 200m:
1. Liam Heath (VB) 35.197
2. Maxime Beaumont (Fra) 35.362
3. Saul Craviotto Rivero (Špa) 35.662
3. Ronald Rauhe (Njem) 35.662
5. Aleksejs Rumjancevs (Lat) 35.891
6. Manfredi Rizza (Ita) 36.000
7. Mark De Jonge (Kan) 36.080
8. Steve Bird (Aus) 36.426

K-4 1000m:
1. Njemačka (Max Rendschmidt/Tom Liebscher/Max Hoff/Marcus Gross) 3:02.143
2. Slovačka (Denis Myšak/Erik Vlček/Juraj Tarr/Tibor Linka) 3:05.044
3. Češka (Daniel Havel/Lukaš Trefil/Josef Dostal/Jan Šterba) 3:05.176
4. Australija (Ken Wallace/Riley Fitzsimmons/Jacob Clear/Jordan Wood) 3:06.731
5. Španjolska (Javier Hernanz/Rodrigo Germade/Oscar Carrera/Inigo Pena) 3:06.768
6. Portugal (Fernando Pimenta/Emanuel Silva/Joao Ribeiro/David Fernandes) 3:07.482
7. Francuska (Arnaud Hybois/Etienne Hubert/Sebastien Jouve/Cyrille Carre) 3:07.488
8. Srbija (Marko Tomićević/Milenko Zorić/Dejan Pajić/Vladimir Torubarov) 3:10.241

C-2 1000m:
1. Sebastian Brendel/Jan Vandrey (Njem) 3:43.912
2. Erlon Souza/Isaquias Queiroz Dos Santos (Bra) 3:44.819
3. Dmitro Jančuk/Taras Miščuk (Ukr) 3:45.949
4. Henrik Vasbanyai/Robert Mike (Mađ) 3:46.198
5. Ilja Štokalov/Ilja Pervuhin (Rus) 3:46.776
6. Serguey Torres Madrigal/Fernando Dayan Jorge Enriquez (Kuba) 3:48.133
7. Jaroslav Radon/Filip Dvorak (Češ) 3:49.352
8. Gerasim Kočnev/Serik Mirbekov (Uzb) 3:52.920

žene:

K-4 500m:
1. Mađarska (Gabriella Szabo/Danusia Kozak/Tamara Csipes/Krisztina Fazekas) 1:31.482
2. Njemačka (Sabrina Hering/Franziska Weber/Steffi Kriegerstein/Tina Dietze) 1:32.383
3. Bjelorusija (Marharita Mahneva/Nadežja Ljapeška/Volha Hudzenka/Marina Litvinčuk) 1:33.908
4. Ukrajina (Marija Povh/Svitlana Ahadova/Anastazija Todorova/Ina Hriščun) 1:34.214
5. Novi Zeland (Jaimee Lovett/Kayla Imrie/Aimee Fisher/Caitlin Ryan) 1:35.198
6. Danska (Emma Jorgensen/Amalie Thomsen/Ida Villumsen/Henriette Hansen) 1:36.057
7. Velika Britanija (Jess Walker/Rachel Cawthorn/Rebeka Simon/Louisa Gurski) 1:37.043
8. Kanada (Andreanne Langlois/Emilie Fournel/Genevieve Orton/Kathleen Fraser) 1:37.733

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Sadržaj se nastavlja
Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!