Tenis

Zverev osvojio prvi naslov karijere prekinuvši Wawrinkin niz

Jurica Godina • nedjelja, 25.09.2016.

Na najzahtjevniji način, porazivši aktualnog pobjednika Grand Slam turnira, koji je k tome u nepobjedivom nizu od 10 pobjeda uzastopce, Alexander Zverev (19) je osvojio prvi ATP naslov u karijeri, slavivši u finalu 250-ice u Sankt Peterburgu protiv Stana Wawrinke u tri seta.

Švicarac je nakon slavodobitnog US Opena nastavio s pobjedama, ne izgubivši ni jednom početni udarac do finala. No, mladi i strahovito talentirani Nijemac Alexander Zverev odmah je pokazao da će biti težak suparnik. Čim je Wawrinka zaprijetio break-loptama, Zverev je odlično odservirao, spasivši ih bez problema. Sjajno je držao ritam u izmjenama s osnovne linije, ne dopustivši Švicarcu praktički ni jedan lakši gem.

Odličnu igru počeo je naplaćivati i na protivničkom servisu. Jurnjavu do prvog seta započeo je u šestom gemu. Oduzeo je servis Wawrinki dvaput u nizu, za iznenađujućih 6:2 u prvoj dionici.

Drugi set bio je suprotan. Ovaj put je Wawrinka iskorištavao prilike, dok je Zverev u ponekim trenucima pokazivao nervozu. No, karakterno se uzdigao za fantastično odigrani treći set.

Odlučujući set, ali i cijeli meč, stao je u dva poena pri rezultatu 5:5, kada je Wawrinka servirao kod izjednačenja. Dvije dugačke izmjene otišle su na stranu Zvereva, obje nakon Wawrinkinih pogrešaka poslije 15 odnosno 21 udarca u poenu. Mladi Zverev je u idućem gemu, na servisu za meč, izdržao pritisak.

Zverev je time postao drugi igrač iz "Sljedeće generacije", kako ih proziva ATP, s pojedinačnim naslovom na Touru (nakon Kyrgiosa).

ATP Sankt Peterburg (serija 250), finale:
Alexander Zverev (5/Njem) - Stan Wawrinka (1/Švi) 6:2, 3:6, 7:5.

Pouille se brzo oporavio od zadarskog poraza

Koliko je Marin Čilić bio nadmoćan u polufinalu Davis Cupa najbolje potvrđuje vijest iz francuskog Metza, vijest da je Lucas Pouille, Čilićev protivnik iz prvog zadarskog dana, osvojio prvi naslov u karijeri, čime je počeo kruniti najbolje mjesece profesionalne karijere u kojima se probio do dva Grand Slam četvrtfinala i među Top 20 na ATP-ovoj ljestvici.

Na putu do titule iz serije 250, pred domaćom publikom, Pouille je najprije morao proći svog suigrača iz Davis Cup reprezentacije Pierrea-Huguesa Herberta, a zatim i negdašnjeg francuskog reprezentativca Juliena Benneteau. Znatno zahtjevniji izazov bio je polufinalni meč protiv Davida Goffina, kojeg je uspješno apsolvirao u dva seta, baš kao i Dominica Thiema u zaključnom dvoboju turnira.

U čitavom susretu Pouille je sjajno servirao. Uz 10 asova dopustio je tek jednu break priliku Thiemu, koju je i spasio. Unatoč odličnom serviranju i propuštene tri set-lopte, u tie-breaku prvog seta se, kako to obično biva, našao u neprilici. Thiem je naime poveo 4-0, da bi karakterni Francuz okrenuo na 7-5 u svoju korist.

Bili su to prijelomni trenuci finala, jer je u drugom setu uz rani obrat Pouille mirno dovršio meč. Čime je zadržao titulu Metza u francuskim rukama i nastavio putem Tsonge, Simona i Monfilsa, koji su zaslužni za sedam francuskih naslova u posljednjih osam izdanja tog turnira.

ATP Metz (serija 250), finale:
Lucas Pouille (3/Fra) - Dominic Thiem (1/Aut) 7:6 (5), 6:2.

TenisTop temaATP Tour
  • selena26.09.2016. u 13:35
    Igra Karlovic za Hrvatsku! Bravo dr. Ivo! Sada je sigurno; pobjedjujemo Argentince!
    selena
  • kikinho726.09.2016. u 09:19
    mlade snage koje imaju najbolju sezonu karijere: Zverev 19g, Kyrgios 21g, Pouille 22g, Thiem 23g. Naš Čora se povrijedio kad je igrao najbolji tenis u sezoni ali sve će to biti dobro ako pobijedimo argentince.
    kikinho7
  • selena25.09.2016. u 23:00
    ATP Sankt Peterburg Alexandra Zvereva(19) je prva tinejdžerska titula na ATP World Tour-u, nakon sto je 19-godišnji Marin Čilić osvojio New Haven u 2008.
    selena
  • selena25.09.2016. u 19:09
    Najbolji tinejdjer Zverev preko topera Berdycha i Wawrinke osvojio prvi naslov karijere. Opravdano najbolji tinejdjer. Sve cestitke! selena