Branimir Korać • petak, 09.12.2016.

Okončana je grupna faza natjecanja u Europskoj ligi, preostalo je odigrati još samo jedan susret koji je odgođen zbog loših vremenskih uvjeta, ali on neće utjecati na sastav putnika koji idu dalje...

Skupina G

Jedan od četiri neporažena kluba u grupnoj fazi Europske lige je Ajax. Kopljanici su još ranije osigurali prvo mjesto u skupini, a u posljednjem kolu tek su odrađivali posao protiv Standarda.

U zanimljivom dvoboju posljednjeg kola skupine odigrali su u Liegeu 1:1 čime je Standard ostao treći i bez druge faze natjecanja. Poveo je Ajax već u 27. minuti pogotkom Anwara El Ghazija kojem je to prvi europski gol u zadnje dvije godine.

U nastavku susreta Standard je uspio doći do poravnanja golom Benita Ramana u 83. minuti, ali to nije bilo dovoljno za drugo mjesto.

Na drugo mjesto smjestila se Celta koja je u Ateni bila bolja od Panathinaikosa s 2:0. Već otpisani domaćin bez previše motiva upisao je zasluženi poraz.

U četvrtoj minuti Celta je povela kada je Hugo Mallo ubacio, a John Guidetti glavom iz blizine zabio dok je Fabian Orellana iz kaznenog udarca u 76. minuti postavio konačnih 2:0.

Skupina I

Red Bull Salzburg svladao je Schalke s 2:0, ali ostao bez prolaza. Schalke je već osigurao prvo mjesto, ali je htio sa stopostotnim učinkom završiti nastup u skupini, no nije uspio.

U 22. minuti Austrijanci su najavili da to baš neće biti tako, stigli su do vodstva golom Schlagera, a prednost je povećao u sudačkoj nadoknadi Josip Radošević pogotkom u praznu mrežu.

Radošević i Duje Ćaleta-Car odigrali su svih 90 minuta.

Posebnog značaja nije imao niti drugi susret u ovoj skupini, Krasnodar je već osigurao drugo mjesto te neće biti previše razočaran porazom u Nici 2:1.

Imao je vodstvo od 52. minute golom Smolova da bi deset minuta kasnije Granqvist skrivio kazneni udarac i zaradio isključenje, a Nica golom Bosettija poravnala te kasnije preko Le Marchanda stigla do pobjede.

Skupina K

Inter je svladao prašku Spartu u posljednjem kolu, ali bez obzira na to završio je kao posljednjeplasirani u skupini. Česi su poraženi 2:1 uz dva pogotka Edera i svejedno su završili na prvom mjestu.

Domaćin je nastupio u šarenom sastavu, a Ivan Perišić bio je među rijetkim prvotimcima koji su dobili priliku, odigrao je cijelo drugo poluvrijeme. Marcelo Brozović nije bio u konkurenciji.

Ipak puno važniji dvoboj bio je onaj u Southamptonu gdje je istoimeni domaćin s Hapoel Beer Shevom izravno odlučivao o drugom mjestu. Englezima je trebala pobjeda, no završilo je tek 1:1.

Unatoč dominaciji Southamptona, Hapoel je poveo u 79. minuti pogotkom Buzagla i tako nagovijestio pad domaćina.

Uslijedio je završni pritisak, u 91. minuti preko Virgila van Dijka Sveci su poravnali, nakon toga Maya Yoshida imao je odličnu priliku za potpuni preokret, ali ostalo je 1:1 za veliko slavlje gostiju.

• mrkrunimir 1009.12.2016. u 01:49