Goričani gaze i dalje, Universitas u derbiju bolji od Agrodalma

Sportnet • ponedjeljak, 16.04.2018.

Nastavljeno je natjecanje u Prvoj košarkaškoj ligi gdje je derbi bio na rasporedu u Splitu. Agrodalm se nije dobro proveo na gostovanju kod Universitasa...

Odigrano je 20. kolo Prve hrvatske muške lige. Neporažena Gorica pregazila je na svom terenu Kvarner sa 110:50. Gosti su nastupili bez dva najbolja igrača, Vucića i Kučana, i pretrpjeli katastrofu. Kod domaćina čak su tri igrača zabila 20 ili više: Majcunić, Penić i Baković, kod gostiju jedini dvoznamenkasti Krstić sa 14.

U derbiju kola na splitskim Gripama Universitas je pobijedio Agrodalm i ostavio utrku za drugo mjesto i plasman u Premijer ligu potpuno otvorenom.

Domaćini su kontrolirali utakmicu svih 40 minuta, nisu dopustili Agrodalmu nijedno vodstvo i potpuno zasluženo pobijedili. Universitas otvara utakmicu s 5:0, nešto kasnije ima i 15:6 i održava vodstvo mirno do poluvremena. U drugom dijelu mladi Splićani kreću furiozno i u 24. minuti imaju najvećih 54:36. Trener gostiju Garma tada postavlja zonu, gosti dižu agresivnost i dolaze do 58:50 krajem treće četvrtine. Ipak, promašena dva bacanja najboljeg gostujućeg igrača Matića bila su potvrda da ovo nije Agrodalmov dan, Universitas se opet odvaja i rutinski privodi utakmicu kraju.

Najbolji strijelac kod domaćina bio je Marin Vručinić s 20 koševa, Luka Radoš zabio je 16, a kapetan Ivan Vrgoč je imao 14 koševa, 10 skokova, šest asistencija i četiri osvojene lopte.

Kod Agrodalma Mijić 17 koševa, Ceraj 12 poena uz devet skokova i po četiri asistencije i osvojene lopte.

Pobjedom Splićana te uvjerljivom pobjedom Bosca nad Rudežom, (101:69, uz 25 koševa Antonija Jularića) Bosco, Universitas i Agrodalm su izjednačeni na diobi drugog mjesta. Računica je sljedeća: Bosco je sigurno drugi ako dobije preostale dvije. Universitas je drugi ako dobije preostale dvije, a Bosco izgubi jednu. Agrodalmu su potrebne dvije pobjede i porazi Bosca i Universitasa.

Ništa manje neizvjesno nije ni u borbi za opstanak. KK Šanac Karlovac domaćim porazom od Pule 1981 oprostio se od natjecanja, i prvi je putnik u niži rang. Dvojac Pušić - Anderson nosio je Puležane do vrijedne pobjede 94:81. Borovo je pregazilo Grafičara 93:59 u utakmici koju su Vukovarci dominirali od prve minute te se svih 12 igrača upisalo u strijelce. U Virju Podravac je pobijedio Istrauni u najneizvjesnijoj utakmici kola. Gosti su 80 sekundi do kraja imali vodstvo 94:92, ali do kraja nisu zabili iz igre i Podravac je uzeo jako vrijednu pobjedu rezultatom 99:95.

Uoči zadnja dva kola za preostala dva mjesta koja vode u niži rang "bore se" Kvarner, Borovo, Podravac, Grafičar i Pula 1981. Grafičar i Pula imaju dvije pobjede manje od spomenutog trojca i igraju međusobno u Puli te će poraženi iz tog dvoboja sigurno ispasti iz lige. Podravac dočekuje Borovo te pobjednik tog dvoboja osigurava opstanak. Kvarner ima dva teška susreta do kraja, Bosco kod kuće i Universitas u Splitu. Odluka će, u svakom slučaju, pasti u zadnjem kolu.