Branimir Korać • petak, 13.07.2018.

Uz dvoboj između Petrocuba i Osijeka odigrano je još 39 utakmica prvog pretkola Europske lige, a Hrvati su igrali važne uloge...

Rudar Velenje pod vodstvom bivšeg trenera Hajduka Marijana Pušnika neće imati problema u hvatanju trećeg pretkola. Sve je riješio već u prvom susretu protiv Tre Fiorija iz San Marina, slavio je sa 7:0 u tom dvoboju i lakoćom stigao do visoke prednosti.

Na poluvremenu je bilo samo 1:0 zahvaljujući pogotku Milana Tučića, a u nastavku je uslijedila golijada. Tučić je dodao još jedan gol, Djair Parfitt- Williams jedan, a ukupno tri zabili su hrvatski internacionalci. Bivši napadač Intera Dominik Radić zabio je dva gola, a Ante Solomun dodao je jedan. Raspoloženi Radić i Josip Tomašević odradili su po 90 minuta, Domagoja Muića u 57. minuti zamijenio je Vlatko Šimunac, a Solomun je ušao u 64. minuti umjesto Damjana Trifkovića.

Danski Nordsjaelland je u Sjevernoj Irskoj upisao pobjedu protiv Cliftonvillea s 1:0 u dosta skromnom susretu u kojem su Danci ipak bili nešto bolji protivnik. Domaćin je rijetko prijetio i u 90 minuta nije nijednom zapucao u okvir gola. Pobjedu gostima donio je Andreas Skov Olsen, 18-godišnji krilni napadač. Karlo Bartolec odradio je cijelu utakmicu za goste.

Pobjedu u prvom susretu upisao je Željezničar koji je s 2:0 u gostima svladao estonsku Narvu. Zaslužena i očekivana pobjeda momčadi iz Sarajeva koja je dominirala susretom i na kraju nije dopustila iznenađenje. Nespretna reakcija vratara Artura Kotenka dovela je Želju u vodstvo, a na 2:0 povisio je Anel Šabanadžović, sin legendarnog Refika. Antonio Pavić kod gostiju igrao je cijelu utakmicu dok je Ivana Čurjurića u 84. minuti zamijenio Semir Dacić.

Uspješan u gostima bio je i bjeloruski Šahtjor iz Soligorska koji je s 3:1 slavio u Walesu protiv Connah'sa. Prema viđenom u prvom susretu, neke neizvjesnosti ne bi trebalo biti i Bjelorusi bi trebali glatko do prolaza u uzvratu. Pobjedu su im donijeli Max Ebong, Elis Bakaj i Mihail Šibun. Luka Šimunović kod gostiju igrao je od 83. minute umjesto Rogera Canasa.

Nikakve neizvjesnosti nije bilo niti u dvoboju Derry Cityja i Dinama iz Minska. Gosti su slavili 2:0, a Irci mogu biti sretni što nisu upisali još teži poraz. Već u drugoj minuti Nino Galović doveo je Dinamo u vodstvo da bi u 64. Kvaščinskij povisio na 2:0. U završnih deset minuta domaćin je ostao i bez McDermotta zbog dva žuta i teško će do čuda u Minsku.

Sofijski CSKA s tijesnih 1:0 svladao je Rigu i u uzvratu će morati pokazati bolju realizaciju. Dominirao je susretom, ali nije uspio ubilježiti uvjerljiviju pobjedu. Za konačnih 1:0 zabio je Tiago Rodrigues. Dante Stipica kod domaćina ostao je na klupi, a kod gostiju Tomislav Šarić igrao je cijelu utakmicu.

Rangersi su krenuli glatkom pobjedom 2:0 protiv makedonskog Škupija. Steven Gerard debitirao je pobjedom, a svih 90 minuta kod Rangersa odigrao je Nikola Katić. Pogotke u ovoj pobjedi postigli su Jamie Murphy i James Tavernier.

Dunajska Streda nije uspjela na svom travnjaku izboriti kvalitetniji rezultat protiv Dinama iz Tbilisija i odigrala je samo 1:1. Upitno je hoće li to biti dovoljno na gostovanju u Gruziji. Već u 15. minuti Budu Zivzivadze zabio je za goste da bi 15 minuta kasnije Vakoun Issouf Bayo poravnao. Marin Ljubičić odigrao je cijelu utakmicu za domaćina, a Marko Divković ušao je u 79. minuti umjesto Erika Pačinde.

Malu prednost nakon prvog susreta ima Anorthosis koji je na svom terenu s 2:1 svladao albanski Laci. Iako je domaćin bio bolji, mučio se u probijanju Lacijeve obrane, a primio je usto i jedan gol. Vodili su gosti pogotkom Hoxhallarija, no Anorthosis je u prvih 15 minuta drugog dijela okrenuo rezultat. Prvo je Danijel Pranjić zabio iz penala, a onda je na 2:1 okrenuo Sekou Cisse. Pranjić i Gordon Schildenfeld odigrali su cijelu utakmicu za domaćina, a kod gostiju svih 90 minuta odradili su Vice Kendeš i Nikola Eller.

Cijelu utakmicu odradio je i Marko Brtan, no njegov Kalju visoko je poražen na Islandu od domaćeg Stjarnana s 3:0. Dobar posao u borbi za prolaz napravio je Trenčin koji je slavio kod Budućnosti s 2:0, a drugi gol za goste postigao je Armando Mance.

Domžale su propustile priliku doći do pobjede u Širokom Brijegu. Vodile su 2:0, strijelac drugog pogotka bio je Dario Melnjak, ali u drugom dijelu domaćin se vratio i poravnao na 2:2 preko Turčina i Markovića. Neftči je s Goranom Parackim i Slavkom Bralićem s 3:1 bio bolji od Ujpesta.