Branimir Korać • petak, 10.08.2018.

Prvi susreti trećeg pretkola Europske lige nisu protekli bez iznenađenja. Trenčin i Dinamo iz Minska su briljirali protiv Zenita i Feyenoorda...

Subotički Spartak u drugom pretkolu Europske lige eliminirao je prašku Spartu, ali Brondby se pokazao kao kvalitetniji protivnik i u Beogradu je slavio s 2:0. Već sada je dosta toga jasno i Spartaku treba čudo u Danskoj za prolaz u play-off. Susret je igran u Beogradu jer se stadion Spartaka obnavlja, no iako nisu igrali na svom terenu Subotičani su imali odličan ulazak u susret i dvije rane prilike. Nakon toga Danci su preuzeli kontrolu i u 29. minuti poveli pogotkom Dominika Keisera. Odmah na startu drugog dijela Hany Mukhtar uhvatio je domaću obranu na spavanju i povisio na konačnih 2:0.

Ante Erceg i Josip Radošević odradili su cijelu utakmicu, a Erceg je zaradio i žuti karton.

Zenit je upisao jedan od svojih najtežih poraza u novijoj povijesti, a Dinamo Minsk, pak, jednu od najvećih pobjeda. Bjelorusi su slavili sa senzacionalno visokih 4:0 razbivši jake Ruse već u prvih 40 minuta. Ne treba spominjati koliko su Rusi individualno snažniji i koliko skuplju imaju momčad, no domaćin je apsolutno briljirao i glatko slavio.

Uroš Nikolić zabio je dva gola, Vladimir Hvaščinskij jedan, a treći pogodak na susretu postigao je hrvatski internacionalac Nino Galović. Galović je odlično reagirao nakon ubačaja Nikolića iz kornera i glavom je poslao loptu u mrežu. Hrvatski internacionalac kao kapetan predvodio je Dinamo svih 90 minuta.

Cluj je u posve otvorenoj utakmici u Jerevanu stigao do pobjede protiv domaćeg Alaškerta 2:0. Imali su i domaćini dosta prilika, ali raspoložen je bio Litavac na golu Cluja Giedrius Arlauskis. Dvostruki strijelac za Rumunje bio je George Tucudean. Damjan Đoković kod gostiju odigrao je cijelu utakmicu, a Mate Maleš nije ulazio u igru.

U baltičkom dvoboju Spartaks je ugostio Suduvu i upisao poraz 1:0. Litavci su bili uspješniji iako je domaćin zaslužio barem remi. Međutim, presudio mu je pogodak Guilhermea iz 52. minute te je Suduva na taj način došla do pobjede. U njezinom sastavu punu minutažu odradili su Ivan Kardum i Andro Švrljuga.

U zanimljivom i izjednačenom dvoboju Gent je u gostima svladao Jagielloniju s 1:0. Tijekom susreta i jedni i drugi propustili su poveći broj prilika, ali zato je jednu od njih ipak realizirao mladi Kanađanin Jonathan David koji je u 85. minuti zabio za pobjedu. Ivan Runje na jednoj i Franko Andrijašević na drugoj strani igrali su cijelu utakmicu.

Burnley se provukao na gostovanju u Turskoj kod Bašakšehira. Potpuno zatvoren i bezopasan prema naprijed odigrao je 0:0, a u domaćem sastavu itekako mogu proklinjati realizaciju koja je bila loša.

Kao i svaki put kada je na terenu Kairat, igra se vrlo otvoreno i s dosta prilika na obje strane. Ovaj put Kairat je izvukao deblji kraj i poražen je kod Sigme s 2:0. Martin Sladky i Vaclav Pilar bili su strijelci za domaćina. Kairat je od 38. minute bio bez isključenog Gafuržana Sujumbajeva, a momčadi su brojčano poravnate u 68. minuti kada je drugi žuti karton zaradio Michal Veprek. Ivo Iličević kod gostiju je zaigrao od 79. minute.

Olimpija je u Ljuljani s glatkih 3:0 svladala HJK Helsinki i napravila je lijep korak prema prolazu. Dva pogotka postigao je Issah Abass, a jedan Rok Kronaveter. Neizostavni član prvih 11 i u ovom susretu bio je Dino Štiglec.

Bivši igrač Rijele Ivan Martić bio je strijelac jedinog pogotka Universitatee na gostovanju kod Leipziga, a mogao bi to biti i gol nade uoči uzvrata. Leipzig je slavio s 3:1 golovima Matheusa Cunhe, Ibrahime Konatea i Yussufa Poulsena.Dvojica Hrvata nastupili su za goste u ovom susretu, Martić i Renato Kelić odigrali su svih 90 minuta.

Odličan posao odradili su Gerrardovi Rangersi koji su s 3:1 svladali Maribor. Borna Barišić nema pravo nastupa, ali zato je Nikola Katić imao punu minutažu.

Visoku pobjedu upisao je Apollon koji je s 4:0 pregazio Brest. Anton Maglica ušao je u igru u 73. minuti umjesto Emilija Zelaye, dvostrukog strijelca.

Nesretni Mateo Barać na startu drugog poluvremena na gostovanju Rapida u Bratislavi kod Slovana skrenuo je loptu u svoju mrežu te je Slovan tako dovršio preokret.

Još jedno iznenađenje priredio je Trenin koji je s čak 4:0 bio bolji od slavnog Feyenoorda. Hat-trick potigao je hrvatski internacionalac Antonio Mance.

Prvijenac u dresu Atalante postigao je Mario Pašalić koji je u gostima kod Hapoela Haife zabio u pobjedi 4:1. Rutinski odrađen posao momčadi iz Bergama, a Pašalić je prvo u 65. minuti zabio, a onda u završnici asistirao Barrowu za konačnih 4:1.