Automoto

Na današnji dan: Trojica svjetskih prvaka okončala utrke u istom zidu

Petar Jenjić • četvrtak, 13.06.2019.

Damon Hill, Michael Schumacher i Jacques Villeneuve, trojica svjetskih prvaka, okončala su svoju utrku na Velikoj nagradi Kanade 1999. godine na istom mjestu, koje je kasnije ironično nazvano "Zid prvaka"...

Na današnji dan prije 20 godina održana je Velika nagrada Kanade iz koje je kao pobjednik izašao Mika Hakkinen koji je kasnije te godine osvojio svoj drugi uzastopni svjetski naslov. Međutim, sama utrka definitivno po tome neće ostati upamćena.

Posljednje skretanje na stazi "Gilles Villeneuve" postalo je poznato kao mjesto gdje su svoje utrke okončavali svjetski prvaci - točnije njih trojica, na istom mjestu, u isti zid koji se zvao "Bienvenue au Quebec", ili u prijevodu "Dobrodošli u Quebec".

Prvi od njih bio je Damon Hill, svjetski prvak iz 1996. godine s Williamsom. U spomenutoj je utrci vozio za Jordan, a u 15. krugu utrke stigao je do skretanja "13", izgubio kontrolu i zabio se u zid, čime je zaključio svoj nastup.

Druga je žrtva bila Michael Schumacher, tada kao dvostruki svjetski prvak, u svojoj četvrtoj godini s Ferrarijem. Startao je kao prvi, držao vodstvo do 30. kruga, ali kada je stigao do tog skretanja, nije uspio potpuno iskontrolirati bolid te je morao završiti utrku.

Pet krugova kasnije, na istom je mjestu "skončao" i Jacques Villeneuve, sin Gillesa Villeneuvea po kojem je staza i dobila ime. Svjetski prvak iz 1997. godine morao je isto završiti utrku ranije. Nakon svih tih događaja, to je mjesto nazvano "Zidom prvaka".

U kasnijim godinama, zid je uzeo još nekoliko "žrtava", svjetske prvake Nica Rosberga i Jensona Buttona, kao i Juana Pabla Montoyu i Carlosa Sainza Jr.. Na treningu 2011. godine tu je izletio i četverostruki svjetski prvak Sebastian Vettel.