Sve hrvatske utakmice na Poljudu - poklanjali se prijateljski spektakli, ozbiljne utakmice ne

Mihaela Bradovski • četvrtak, 27.06.2019.

Kada se pogleda popis svih utakmica koje je Hrvatska odigrala na Poljudu, lako je shvatiti frustriranost Splićana koji su nepravedno zapostavljani godinama...

Hrvatska nogometna reprezentacija u devedesetim godinama još je u Splitu odrađivala kvalifikacijske dvoboje, a onda je odjednom puknulo. Punih 14 godina Hrvatska nije bila domaćin na Poljudu u kvalifikacijama, a onda je dobila "velebnu" Gruziju. Četiri godine kasnije stigla je i Italija, ali pred prazne tribine.

Splićani su tako od 1997. godine samo jednom imali priliku gledati Hrvatsku u kvalifikacijama i to protiv skromne Gruzije. Iz Saveza su pokušavali udobrovoljiti Splićane gurnuvši im atraktivne prijateljske dvoboje, ali to je ono što realno nije moglo tamošnje navijače razveseliti. Prijateljske utakmice su jedno, a one natjecateljske ipak nešto drugo.

Hrvatska - Italija 1:1 - kvalifikacije za EP 8. listopada 1995.

Prvu utakmicu na Poljudu hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je dva mjeseca nakon akcije Oluja, a ugostila je Italiju u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Bio je to "uzvrat" nakon one velike pobjede u Palermu golovima Šukera i Štimca, a ovdje je susret okončan 1:1. Talijani su tu od desete minute igrali bez isključenog Buccija koji je igrao rukom izvan 16 metara, no bez obzira na to Italija je prva došla do pogotka i to u 29. minuti golom Demetrija Albertinija. U drugom dijelu Toldo ruši Bokšića, dosuđen je kazneni udarac koji Šuker pretvara u pogodak. S tim bodom Hrvatska je potvrdila put na Euro.

Hrvatska - Danska 1:1 - kvalifikacije za SP 29. ožujka 1997.

Drugi nastup na Poljudu Hrvatska je upisala ponovno u kvalifikacijama, ovaj put za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj. Ponovno je završilo 1:1, a taj susret postao je poznat po pogotku kojeg su postigli Danci. U 83. minuti Brian Laudrup centrirao je s desne strane, udar bure ponio je loptu i pospremio ju je u desni gornji kut Ladićevog gola. Prije toga Hrvatska je povela u 50. minuti kada je Jarni nabacio, a Šuker glavom prebacuje loptu u mrežu.

Hrvatska - Slovenija 3:3 - kvalifikacije za SP 2. travnja 1997.

Nekoliko dana nakon tog remija s Dancima, Hrvatska je opet igrala na Poljudu i to ponovno u sklopu kvalifikacija za SP. I drugi put susret je okončan remijem što se smatralo još većim kiksom jer je Hrvatska u taj susret protiv Slovenije ušla kao favorit. Koban je bio Primož Gliha koji je postigao hat-trick i ds dva gola u razmaku od samo dvije minute sredinom drugog poluvremena poništio je hrvatsku prednost. Vodila je Hrvatska 2:0 golovima Prosinečkog i Bobana, a Gliha je u završnici poluvremena smanjio na 2:1. Boban je svojim drugim golom u 60. minuti povisio na 3:1, ali Gliha je dvaput zabio u 65. i 67. minuti te donio neočekivani remi Slovencima.

Hrvatska - Danska 0:1 - prijateljska utakmica 10. veljače 1999.

Hrvatsku je još uvijek tresla brončana groznica, ali u negativnom smislu. Igre i rezultati nisu bili onako dobri kao na SP-u, a stigla je u veljači prijateljska utakmica protiv Danske. Hrvatska ionako nikada nije posebno briljirala u prijateljskim utakmicama, a poraz je upisan i ovdje i to 1:0. Strijelac krajem prvog poluvremena bio je Ebbe Sand. U ovaj dvoboj Hrvatska je ušla s vrlo jakom postavom, praktički onom najjačom brončanom, no rezultat nije bio dobar.

Hrvatska - Španjolska 0:0 - prijateljska utakmica 23. veljače 2000.

Godinu dana kasnije nova prijateljska utakmica u Splitu i još jedan remi. Ovaj put gostovala je Španjolska i remizirala bez pogodaka. Raspoloženje u Hrvatskoj nije bilo dobro nakon neuspješnih kvalifikacija za Europsko prvenstvo, protivnik je bio snažan, a na kraju pogodaka nije bilo.

Hrvatska - Poljska 0:0 - prijateljska utakmica 12. veljače 2003.

Niti u šestom pokušaju Hrvatska nije uspjela doći do pobjede na Poljudu. I Poljaci su napustili Split neporaženi i to također remijem 0:0. Hrvatsku je vodio Otto Barić koji je na kraju bio zadovoljan svime osim realizacijom. Jerzy Dudek je, doduše, briljirao i obranio puno toga, Hrvatska je bila bolja nego u nekoliko susreta prije toga, ali nije to bila rapsodija.

Hrvatska - Njemačka 1:2 - prijateljska utakmica 18. veljače 2004.

Četvrta utakmica Hrvatske u nizu na Poljudu odigrana je u veljači i Hrvatska je nastavila niz utakmica bez pobjede. Ovaj put ugostila je Njemačku i upisala poraz 2:1, a Otto Barić je opet bio - zadovoljan. Njemačka je vodila 2:0 golovima Miroslava Klosea i Carstena Ramelowa da bi u završnici susreta Mato Neretljak smanjio na konačnih 2:1. Rudi Völler na kraju je ipak mogao biti još zadovoljniji.

Hrvatska - Brazil 1:1 - prijateljska utakmica 17. kolovoz 2005.

U kolovozu 2005. godine u Splitu je na rasporedu bio spektakl u režiji Hrvatske i Brazila. Splićani se prisjećaju kako je to bio dvoboj za elitu, cijene ulaznica otišle su u nebo, one su bro i planule, a na kraju je izjednačen dvoboj okončan bez pobjednika 1:1. Hrvatsku je u vodstvo doveo Niko Kranjčar u 32. minuti, no Ricardinho je poravnao na 1:1 u 43. minuti. 1:1 na kraju ipak je najrealniji i vrlo lijep rezultat kojim su na kraju bili zadovoljni i jedni i drugi. Hrvatska je odigrala vrlo dobru utakmicu sa svjetskim prvakom, pokazala da ima snage i kvalitete za nositi se s najjačima i ispisala dobar uvod za završne borbe u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj.

Hrvatska - Nizozemska 0:3 - prijateljska utakmica 6. veljače 2008.

Novi podbačaj Hrvatske na Poljudu stigao je 6. veljače 2008. godine kada je ugostila Nizozemsku i visoko izgubila 3:0. Ovaj put poraz je praćen i lošom igrom, najlošijom otkako je Bilić sjedio na klupi A reprezentacije. Jedino je Modrić nešto pokušavao, a ostali su bili potpuno inferiorni Nizozemcima i van utakmice. Zabijali su Heiting, Huntelaar i Venegoor of Hesselink.

Hrvatska - Gruzija 2:1 - kvalifikacije za EP, 4. lipnja 2011.

Napokon je stigla i pobjeda. U prvoj kvalifikacijskoj utakmici na Poljudu nakon punih 14 godina, Hrvatska je svladala Gruziju s 2:1. Torcida je u znak protesta zbog zaobilaženja Splita odšutila prvih 14 minuta susreta, a Hrvatska je odradila jako loših 45 minuta. Gruzija je na odmoru vodila 1:0 golom Kankave i tek u nastavku stiglo je buđenje. Perišić gađa gredu, Srna pogađa stativu, Loria je čuda radio na svom golu, ali u 76. minuti nije mogao ništa i Mandžukić je poravnao. Dvije minute kasnije zabio je i Kalinić i Hrvatska se izvukla.

Hrvatska - Švicarska 2:4 - prijateljska utakmica 15. kolovoza 2012.

"Ništa nije bilo dobro, od igre, motivacije i prikazanog na terenu. Nisam zadovoljan", poručio je Igor Tudor, član Štimčevog stožera nakon utakmice. Hrvatska je odigrala jako lošu utakmicu protiv Švicarske, Štimac je debitirao na klupi, a Švicarci su mu održali lekciju. Dvaput je zabio Mario Gavranović, a za Hrvatsku isto toliko Eduardo da Silva.

Hrvatska - Italija 1:1 - kvalifikacije za EP, 12. lipnja 2015.

Zadnje gostovanje Hrvatske na Poljudu bilo je ono prije četiri godine kada je uslijedila afera s kukastim križem. Hrvatska je ugostila Italiju pred praznim tribinama nakon divljanja navijača u Italiji, a protest zbog odnosa prema Splitu nepoznati počinitelji iskazali su iscrtavanjem kukastog križa na travnjaku Poljuda. Susret je okončan bez pobjednika, Hrvatsku je u vodstvo doveo Mario Mandžukić u 11. minuti, a izjednačio je s bijele točke Candreva u 35. minuti.