Vodeni sportovi

Hrvatska u polufinalu Svjetskog prvenstva, Njemačka pružila jak otpor!

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • utorak, 23.07.2019.

Nakon što je uvjerljivo odradila posao u skupini, hrvatska vaterpolska reprezentacija u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva svladala je i Njemačku te kao stopostotna prolazi u polufinale...

HRVATSKA - NJEMAČKA 10:8 (1:2, 3:1, 3:3, 3:2)

Hrvatska: Marko Bijač (8 obrana), Marko Macan, Loren Fatović, Luka Lončar, Maro Joković 3, Hrvoje Benić 1, Ante Vukičević 2, Andro Bušlje 2, Lovre Miloš, Josip Vrlić 1, Anđelo Šetka 1, Javier Garcia Gadea, Ivan Marcelić

Njemačka: Moritz Schenkel (8 obrana), Ben Reibel 1, Timo Van Der Bosch, Julian Real 2, Tobias Preuss, Maurice Jungling, Denis Strelezkij 1, Luuk Gielen 3, Marko Stamm, Mateo Ćuk 1, Marin Restović, Dennis Eidner, Kevin Götz

Kretanje rezultata: 1:0 Vukičević (5m), 1:1 Reibel, 1:2 Strelezkij, 2:2 Benić, 3:2 Šetka, 3:3 Gielen (5m), 4:3 Bušlje, 5:3 Bušlje, 6:3 Vukičević, 7:3 Joković (5m), 7:4 Gielen, 7:5 Gielen, 7:6 Real, 7:7 Ćuk, 8:7 Joković, 9:7 Joković, 9:8 Real, 10:8 Vrlić

Hrvatska vaterpolska reprezentacija prošla je u polufinale Svjetskog prvenstva. Njemačka se pokazala kao čvrst i kvalitetan protivnik, ali Hrvatska je ipak kvalitetnija. Nije bilo jednostavno, Njemačka je imala odlično otvaranje susreta i tek u drugom dijelu Hrvatska je preuzela stvari u svoje ruke.

Ulazak u utakmicu nije bio dobar. Hrvatska je u obrani izgledala dobro, međutim napad nije najbolje funkcionirao i jedini pogodak u prvoj četvrtini bio je onaj Vukičevićev iz peterca.

Tek u drugoj četvrtini Hrvatska je došla do prvog gola iz igre, prvo je zabio Benić za poravnanje, a onda i Šetka za vodstvo te Njemačka do kraja susreta nije više nijednom povela.

Na poluvremenu je Hrvatska imala vodstvo 4:3, a početak drugog poluvremena donio je najbolje razdoblje u hrvatskoj igri. Napadački je Hrvatska realizirala što je trebala, a obrana je dobro funkcionirala i serijom 4:0 Hrvatska je pobjegla na 7:3.

Odlično odrađeno to razdoblje činilo se i da je prelomilo utakmicu, ali Njemačka se nije predala. Uspjela je odgovoriti također s četiri uzastopna gola nakon što je Hrvatska počela komplicirati u napadu.

Međutim ponovno se pokazalo da kada treba podići kvalitetu, Hrvatska to može, a Njemačka to ipak ne može. Dva gola Jokovića za novo odvajanje i Hrvatska je nakon gola Brlića s igračem više mirno dovršila posao.

Završilo je 10:8, bio je to najteži protivnik za Hrvatsku u dosadašnjem dijelu Svjetskog prvenstva, ali i daleko najvažnija utakmica.

U polufinalu slijedi neugodna utakmica protiv snažnih Španjolaca koji su lakoćom svladali Srbiju s 12:9.

Tijek susreta

Kraj! Hrvatska je u polufinalu Svjetskog prvenstva!

Istekao je napad, Šetka je pogodio mrežu, ali sekundu-dvije prekasno.

Garcia je probao odvesti Hrvatsku na tri razlike, ali brani Schenkel. Imat će Hrvatska novi napad za plus tri nakon promašaja Gielena.

10:8 - Krasna akcija s igračem više, Vrlić je sam na centru i lakoćom zabija.

Schenkel lijepo brani pokušaj Miloša izvana, ali obrana na drugoj strani odrađuje dobar posao.

9:8 - Real je još jednom sjajno pogodio, podignuo se i zakucao loptu u mrežu.

9:7 - Joković! Drugi gol Jokovića zaredom i Hrvatska je na plus dva.

8:7 - Odmah Joković uzvraća na drugoj strani i Hrvatska ponovno vodi.

7:7 - Njemačka je serijom 4:0 došla do poravnanja. Ćuk je iznenadio i Bijača i obranu.

7:6 - Evo Njemačke na gol zaostatka, Real iz teške pozicije na samom kraju trećine.

7:5 - Gielen svojim trećim golom smanjuje, Bušlje je završio s nastupom zbog tri isključenja.

Još jedna prilika za odlazak na plus četiri, ali Vukičević pogađa vratnicu.

7:4 - Njemačka prekida hrvatsku seriju od četiri uzastopna pogotka, Gielen smanjuje s igračem više. Na drugoj strani Garcia trese gredu.

7:3 - Nastavljena serija Hrvatske, Joković iz peterca nakon što su Nijemci potopili Lončara.

6:3 - Proradila je Hrvatska, Vukičevićev vrlo precizan šut u suprotni kut.

5:3 - Bez puno razmišljanja Bušlje izvana zakucava za 5:3 na startu drugog dijela.

Kraj prvog poluvremena, Hrvatska vodi 4:3. Napad nije na razini kao u ranijim susretima, a obrana dobro funkcionira.

4:3 - Još jedan igrač više iskorišten, dobra akcija na Bušlju pred golom i lagana realizacija.

Još jedna sjajna obrana Bijača u situaciji kada je Njemačka mogla ponovno povesti.

3:3 - Gielen realizira peterac za poravnanje.

Bijač sjajno brani snažan pokušaj Preussa, ali peterac nakon prekršaja Garcije.

3:2 - Krenulo je, sada i Šetka zabija i Hrvatska preuzima vodstvo. Dva puta igrač više zaredom iskorišten.

2:2 - Malo brži protok lopte i Njemačka je ispala, Hrvoje Benić sjajnim snažnim udarcem izvana pogodio je za poravnanje.

Njemačka je imala čak dva igrača više, ali hrvatska obrana sjajno je reagirala i blokirala je pokušaje Njemačke.

Kraj prve četvrtine. U posljednjim trenucima pokušao je Bušlje na drugoj strani, ali zatresao je gredu. To je treća greda Hrvatske u prvih osam minuta.

1:2 - Njemačka prvi put vodi, Strelezkij zabija.

Odličan je danas Schenkel, njemački vratar skupio je već četiri obrane.

1:1 - Njemačka poravnava s igračem više nakon prekršaja Benića u povratku iz napada. Reibel.

1:0 - Vukičević realizira peterac za hrvatsko vodstvo.

Peterac za Hrvatsku, Vukičević je zaustavljen na ziceru pred golom.

Dosta nervoze u napadu na obje strane, polovica prve četvrtine, još uvijek nema golova.

Drugi put Hrvatska ne koristi igrača više, ovaj put išlo je dodavanje na centra, ali dosta neprecizno.

Niti Hrvatska ne koristi svoj napad, s igračem više nije zabila, Schenkel je dobro obranio.

Njemačka je imala prvi napad, ali nije ga iskoristila, Ćuk je pucao kraj gola.

Počeo je susret.

U grupnoj fazi lakoćom su svladani neugodni SAD i Australija te autsajder Kazahstan što je Hrvatskoj omogućilo dobru startnu poziciju i izravan ulazak u četvrtfinale.

Protivnik u četvrtfinalu je Njemačka, stari i dobri poznanik, reprezentacija koja je i trenirala s Hrvatskom i iako izbornik i igrači naglašavaju kako će biti teško protiv Nijemaca, jasno je da je Hrvatska favorit.