SP 1978: Jugoslavija bez poraza do naslova svjetskog prvaka

Petar Jenjić • srijeda, 07.08.2019.

Svjetsko prvenstvo 1978. godine održano je u Manilli, a jugoslavenskoj košarci donijelo je naslov najboljeg na svijetu, nakon što je u finalu bila bolja od Sovjetskog saveza...

Od 1. do 14. listopada 1978. godine održano je osmo Svjetsko prvenstvo u košarci, a čast biti domaćinom imali su Filipini, točnije glavni grad Manilla. Bilo je to prvenstvo na kojem je promijenjen sistem natjecanja pa je, umjesto toga da je pobjednik bila reprezentacija s najviše bodova, uveden kup sistem te utakmice za zlato i broncu.

Kao veliki favoriti isticali su se Jugoslavija, Sovjetski Savez i Brazil, a mogućnost da netko "iz sjene" iznenadi, bila je svedena na minimum. Kasnije su se takve najave i pokazale točnima.

Momčadi su bile smještene u tri skupine, a Jugoslavija se, kao aktualni prvak Europe, natjecala u grupi A s Kanadom, Južnom Korejom i Senegalom. U sve tri utakmice nije imala problema, a najbolji otpor pružili su Kanađani koji su se izvukli s porazom od deset razlike (105:95).

U drugoj fazi natjecanja priključili su se SSSR kao branitelj naslova i domaćin Filipini. Igrao je svatko sa svakim po bod sistemu, prva dva igrala su za zlato, dok su treći i četvrti igrali za broncu. Jugoslavija je dominirala i drugom fazom natjecanja upisavši pobjede redom protiv: Filipina, Italije, SAD-a, Sovjetskog saveza, Brazila i Australije.

U finalnom meču čekao je Sovjetski savez, a svima je bilo jasno kako će biti jako teško dobiti prvaka svijeta dva puta u samo tjedan dana. Međutim, to se ipak dogodilo. Utakmica se igrala pred 28 tisuća ljudi u Araneta Coliseumu.

Iako je tijekom natjecanja imao problema s leđima, Mirza Delibašić krenuo je u početnoj postavi, a cijelo prvo poluvrijeme bilo je jako izjednačeno pa je takav bio i konačan rezultat (41:41).

U nastavku susreta i dalje je bilo izjednačeno, a ni Jugoslavija ni Sovjetski savez nisu imali više od četiri koša prednosti. U samoj završnici povela je Jugoslavija poenima Kićanovića za 73:71, ali izjednačio je Anatolij Miškin 13 sekundi prije kraja i utakmica je otišla u produžetak.

Dodatnih pet minuta krenulo je izborenom petom osobnom Tkačenka, nakon čega je bilo i lakše. Ubačajima Kićanovića i Dalipagića povela je sa 82:79, a protivnik je do kraja uspio samo smanjiti na konačnih 82:81.

Deset odigranih utakmica i deset pobjeda bila je konačna statistika Jugoslavije. Najboljim igračem turnira proglašen je Dražen Dalipagić, dok je isti igrač, uz Dragana Kićanovića, bio i u najboljoj petorci turnira.

Sastav Jugoslavije: Dražen Dalipagić, Dragan Kićanović, Ratko Radovanović, Peter Vilfan, Zoran Slavnić, Mirza Delibašić, Branko Skroče, Krešimir Ćosić, Krstulović, Željko Jerkov, Rajko Žižić i Andro Knego.