Vodeni sportovi

Mađari nakon drame peteraca kod kuće osvojili naslov europskog prvaka

Matej Kačan • ponedjeljak, 27.01.2020.

Vaterpolisti Mađarske prvaci su Europe. Mađarska je nakon 9:9 u regularnom dijelu s 5:4 u petercima dobila Španjolsku i popela se na tron Europe...

Nakon 21 godine vaterpolisti Mađarske ponovno su europski prvaci. Od naslova Jugoslavije u Budimpešti 2001. trajala je dominacija zemalja bivše Jugoslavije koja je prekinuta baš u Budimpešti 2020. u kojoj je naslov osvojio domaćin.

Nakon dramatičnih 32 minute vrhunskog vaterpola u finalu protiv Španjolske nije bilo pobjednika pa se išlo u raspucavanje s peteraca u kojem je tragičar ispao Alvaro Ortega Granados kojemu je obranjen penal koji je Mađare doveo na tron.

Upravo je Ortega doveo Španjolce u vodstvo u prvoj četvrtini koja je pripala gostima. Odmah prvog igrača više su iskoristili Španjolci, ali je nakon minute izjednačio Gergo Zalanki. No do kraja prve dionice Španjolska je dva puta našla put iza leđa Viktora Nagyja, a strijelac je oba puta bio Alberto Munarriz.

Profunkcionirao je napad Mađara u drugoj dionici. Prvo je Daniel Angyal smanjio na 3:2 iz igre 6 na 6, a onda su po igrača više iskoristili Zalanki i Denes Varga te je domaćin do poluvremena preokrenuo.

Odmah na startu drugog dijela su po pogodak izmijenili Mallarach i Vamos te Mađari ostaju u minimalnom vodstvu, a ista se stvar ponovila i na tri minute do kraja treće četvrtine. Ovaj put su akteri bili Marc Larumbe i Peter Manhercz te Mađari nikako ne dopuštaju Španjolcima novi preokret.

I u posljednjoj četvrtini nastavila se drama i igra gol za gol, a nakon pogotka Balasza Haraija na 9:8 na pola četvrte četvrtine mreže su mirovale nekoliko minuta. Činilo se da će možda Mađarska izdržati i slaviti u regularnom vremenu, ali se opet pojavio španjolski heroj i hrvatski krvnik Munarriz koji minutu i pol prije kraja postavlja 9:9, što je bio i konačan rezultat regularnog dijela.

Ušlo se zato u raspucavanje s peteraca, a u prve četiri serije svi su bili nepogrešivi. Za mađarsku su pogađali Varga, Vamos, Manhercz i Hosnyanszky, dok su u ime Španjolske pogađali Perrone, Munarriz, Delgado i Larumbe. Ključna je zato bila peta serija u kojoj je Granados Ortegi penal obranio Soma Vogel, dok je prije toga svoj udarac u mrežu smjestio Zalanki.

Zato je moglo početi slavlje Mađarske koja se tako plasirala na OI u Tokiju, dok će ostali u teške kvalifikacije u ožujku.