Osijek i Rijeka još nikada nisu međusobno remizirali u Kupu, po dva prolaza za svaku momčad

Branimir Korać • četvrtak, 28.05.2020.

Bit će ovo peti međusobni sraz Rijeke i Osijeka u Kupu. Točnije deveta utakmica i peti put da su se spojili kroz ždrijeb. Svaka momčad ima po četiri pobjede i svaka je dva puta prošla dalje...

Neki nazivaju polufinalni par između Rijeke i Osijeka finalom prije finala, ali ne treba nipošto podcijeniti Slaven Belupo i Lokomotivu. Obje momčadi sposobne su napraviti nered i u jednoj utakmici upisati pobjedu.

Što se tiče rivalstva i pozicije na ljestvici, nema dvojbe da je dvoboj između Rijeke i Osijeka jači. Bit će to njihov peti put da odlučuju o prolazu, a zasad su posve poravnati. Rijeka je dva puta prošla dalje, jednako kao i Osijek, a svaka momčad upisala je po četiri pobjede.

Prvi put na suprotnim stranama bili su u sezoni 1994/1995 kada je Osijek bio bolji u četvrtfinalu. U Gradskom vrtu je slavio 1:0 golom Dragana Vukoje iz 19. minute da bi u uzvratu na Kantridi Jasmin Samardžić golom u 69. minuti poništio tu prednost. Odluka je pala s 11 metara gdje su bolji bili Osječani.

U polufinalu Osijek je išao na Croatiju koja ga je svladala u oba susreta te ga tako ostavila bez finala Kupa.

Sljedeći put Rijeka i Osijek susreli su se tek u sezoni 2022/2012. Ponovno su Osječani bili bolji i to ponovno u četvrtfinalu. Već su na Kantridi napravili veliki posao kada su slavili 2:1 golovima Zorana Kvržića, koji je kasnije otišao upravo u Rijeku, a Hebert Alferez samo je smanjio na 2:1. U Gradskom vrtu Osijek je potvrdio prolaz u polufinale golovima Kvržića i Antona Maglice za 2:0 i ukupnih 4:1.

Osijek je nakon toga u polufinalu eliminirao Cibaliju da bi u finalu ponovno koban bio zagrebački Dinamo s ukupnih 3:1.

Rijeka je dočekala svojih pet minuta u sezoni 2013/2014 kada je tijesno eliminirala Osječane u četvrtfinalu. Tu je već počelo vrijeme Matjaža Keka i na Kantridi je slavila 1:0 golom Moisesa u završnici susreta. Osijek je u Gradskom vrtu uzvratio istom mjerom i golom Marka Dugandžića, ali ovaj put Riječani su bolje izvodili jedanaesterce.

Rijeka je nakon toga u polufinalu dva puta svladala Istru 1961 da bi u finalu nadigrala i Dinamo kroz dvije utakmice te uzela Kup.

U sezoni 2016/2017 ponovno je Rijeka bila uspješnija i to ovaj put glatko. U polufinalu je dva puta svladala Osječane i nakon toga svladala i Dinamo u finalu. U prvom polufinalnom dvoboju na Rujevici je slavila s 3:1 uz hat-trick Marija Gavranovića dok je Antonio Perošević pružio nadu gostima smanjivši na 3:1. Međutim u Osijeku stvari nisu išle dobrim smjerom za domaćina i Rijeka je ponovno slavila, ovaj put 2:0. Zoran Lesjak u 49. minuti je isključen, dvije minute kasnije Mile Škorić postiže autogol, a ubrzo Franko Andrijašević podiže na konačnih 2:0.